Reklama

Jaki mandat grozi za brak przeglądu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jaki mandat grozi za brak przeglądu? - Zdjęcie główne

Jaki mandat grozi za brak przeglądu? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Zapomniałeś wykonać na czas badanie techniczne? Chcesz wiedzieć, co grozi w takiej sytuacji? Czy mandat to jedyne, na co się narażasz? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w tekście. Dowiesz się także, o czym trzeba pamiętać, będąc właścicielem samochodu.

Auto daje przede wszystkim możliwość wygodnego przemieszczenia się z miejsca do miejsca. Jednak mając samochód, trzeba także pamiętać o różnych obowiązkach wynikających z jego posiadania. Jednym z nich jest to, że pojazd musi mieć aktualne badanie techniczne. Z jego brakiem wiążą się różne kary. Jednak wciąż wiele osób zapomina o terminie upływu badania technicznego. Jakie są tego konsekwencje?

Jaki mandat grozi za jazdę autem bez ważnych badań technicznych?

Zwykle to, że nie ma się ważnych badań technicznych, policja zauważa w momencie, kiedy popełnia się inne wykroczenie lub podczas ewentualnej, rutynowej kontroli. Jednak bez względu na powód zatrzymania, za jazdę samochodem, który nie ma ważnego przeglądu, grozi mandat do 5000 zł. Jednak to nie jedyne co Ci grozi. 

Jakie są inne konsekwencje?

Policjant może też zabrać Ci dowód rejestracyjny, jeśli nie posiadasz aktualnego badania technicznego. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał go odzyskać. Dokument zostanie Ci zwrócony po wykonaniu przeglądu. Ten fakt należy jednak zgłosić w wydziale komunikacji, gdzie możliwa jest aktualizacja statusu dotyczącego dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Zmianę trzeba wprowadzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Czasami takie działanie jest możliwe także u samego mechanika wykonującego przegląd, o ile ma on dostęp do bazy.

Jeśli z kolei dodatkowo policjant oceni, że samochód jest w takim stanie, który uniemożliwi dalszą jazdę, po prostu na nią nie pozwoli. Samochód zostanie odtransportowany na lawecie, a koszty będziesz musiał pokryć Ty. Dlatego chyba warto pamiętać o tym, żeby mieć aktualne badania techniczne.

Choć nawet jeśli je masz, nie gwarantuje Ci to, że Twój samochód nie ulegnie jakiejś awarii na trasie. Na wypadek skutków takich sytuacji warto mieć Auto Assistance, które może być elementem pakietu ubezpieczeń OC i AC. Na stronie internetowej LINK4, wygodnie obliczysz, ile wyniesie Cię składka – służy do tego kalkulator OC. Będziesz tam też mógł dopełnić wszelkich formalności i wykupić ubezpieczenie. 

Jeśli wolisz, cały proces zakupu ubezpieczenia może być zrealizowany osobiście poprzez agenta współpracującego z LINK4 lub przez telefon pod numerem 22 444 44 44. Wszystkie możliwości są dobre, aby zaopatrzyć się w korzystne ubezpieczenie i zagwarantować ochronę.

Czy OC działa, jeśli nie ma się przeglądu?

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa, to znaczy każdy zarejestrowany samochód musi ją mieć. Na szczęście brak badania technicznego nie sprawia, że przestaje ona obowiązywać. To znaczy, jeśli doprowadzisz do kolizji, w wyniku której wyrządzisz jakieś szkody, to ubezpieczyciel je pokryje. Inaczej może być w odwrotnym przypadku. To znaczy, jeśli Tobie wyrządzi ktoś szkodę, to możesz nie uzyskać pełnego odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy, jeśli stwierdzi on, że właśnie zły stan techniczny samochodu przyczynił się do tej szkody. 

Co zrobić, kiedy nie masz już aktualnych badań?

Wiele osób po prostu ryzykuje i próbuje się dostać do stacji diagnostycznej bez aktualnego badania. Jednak jak już wiesz, jeśli na trasie do punktu kontroli zatrzyma Cię policja, wiąże się to z ryzykiem mandatu i zabrania dowodu rejestracyjnego. Inny sposobem jest zamówienie lawety i odwiezienie samochodu do stacji kontroli pojazdów. Koszt takiej usługi w mieście to zwykle około 200 zł. Jeśli masz samochód gdzieś poza miastem, będziesz musiał dodatkowo zapłacić stawkę za każdy kilometr. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy