Reklama

Reklama

Jaki nawilżacz powietrza dla roślin?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jaki nawilżacz powietrza dla roślin? - Zdjęcie główne

Jaki nawilżacz powietrza dla roślin wybrać? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Szeroka dostępność różnorodnych gatunków roślin z niemal całego świata zachęca do powiększania swoich domowych kolekcji roślin doniczkowych. Co jednak, jeśli nasz zagajnik usycha? Jedną z przyczyn może być zbyt niska wilgotność otoczenia. I nie chodzi tu o zraszanie liści czy podlewanie gleby. Odtworzenie idealnych warunków, wymaga dopasowania temperatury, światła, użyźnienia, ale przede wszystkim nawilżenia otoczenia. Jaki nawilżacz powietrza warto zatem wybrać, żeby był jednocześnie tani i bezpieczny w użytku?

Reklama

Jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać?

Najważniejsze cechy nawilżacza powietrza do roślin:
•    Wydajny
•    Posiadający higrostat (możliwość ustawienia docelowej wilgotności, dopasowanej do potrzeb roślin)
•    Łatwy w konserwacji i uzupełnianiu wody
•    Bezpieczny w użyciu 
•    Niedrogi w eksploatacji


Nawilżacze powietrza Klarta Humea WiFi i Philips HU4813/10. Materiały: Ranking-oczyszczaczy.pl

Wszystkie te aspekty spełniają nawilżacze ewaporacyjne, które są przede wszystkim najbardziej higienicznymi i bezpiecznymi nawilżaczami na rynku. Wyposażone w higrostat oraz funkcje osuszania filtra nie dopuszczają do przewilżenia pomieszczeń.

Dodatkowo, są praktycznie bezobsługowe, a ich eksploatacja ogranicza się do regularnej wymiany wody i okresowego mycia filtra (najlepiej w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym). Pod względem kosztów eksploatacji są one nieco droższe od nawilżaczy ultradźwiękowych, jednak wydatek związany z zakupem szybko się zwraca, gdy porównamy koszty codziennej eksploatacji.

Jaki nawilżacz kupić? Przykładowe propozycje

1. Klarta Humea WiFi


•    Cena: 539 zł
•    Wydajność nawilżania: 300 ml/h
•    Metraż: do 44 m2
•    Pojemność zbiornika na wodę: 3 l
•    Liczba prędkości: 4
•    Funkcje: Wi-Fi, higrostat, osuszanie filtra, lampka nocna, timer
•    Koszt eksploatacji: wymiana filtra ewaporacyjnego co 6 miesięcy (49 zł)
 
Klarta Humea WIFI to inteligentny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który łączy wygodną obsługą za pomocą aplikacji mobilnej z wydajnym nawilżaniem powietrza. Urządzenie oddaje do otoczenia 300 ml/h, co pozwala stosować sprzęt na powierzchniach do około 35-40 m2  (max 44 m2).
Najważniejszymi atutami urządzenia jest bezpieczna i bezproblemowa obsługa oraz higrostat, który można regulować co 5% w zakresie 40-70% (idealnie dla roślin lubiących wilgotniejsze warunki). Miłym dodatkiem, gdy planujemy używać urządzenia w sypialni, może okazać się tryb snu oraz możliwość używania nawilżacza jako lampki nocnej.
 
2. Xiaomi Smart Mi Pure Evaporative


•    Cena: 519 zł
•    Wydajność nawilżania: 260 ml/h
•    Metraż: do 37 m2
•    Pojemność zbiornika na wodę: 4 l
•    Liczba prędkości: 3
•    Funkcje: Wi-Fi, higrostat (tylko w aplikacji), osuszanie filtra, timer
•    Koszt eksploatacji: Brak – Xiaomi posiada dyski obrotowe, których nie trzeba wymieniać
 
Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 to kolejne z urządzeń Xiaomi z rodziny Smart. Model ten może, a nawet powinien być sterowany aplikacją mobilną. W aplikacji bowiem znajduje się pełen zakres funkcji. Poza zdalnym sterowaniem, najważniejszym atutem nawilżacza Xiaomi jest obecność obrotowych dysków filtracyjnych, których nie trzeba wymieniać.

Minusem – ograniczone możliwości korzystania z urządzenia bez aplikacji mobilnej oraz brak higrostatu z prawdziwego zdarzenia Duży jest też zbiornik na wodę – 4 litry. Niestety Xiaomi przegrywa z nawilżaczem Klarty pod względem wydajności nawilżania – tu wynosi ona 260 ml/h.

3. Philips HU4816/10


•    Cena: 649 zł
•    Wydajność nawilżania: 300 ml/h
•    Metraż: do 44 m2
•    Pojemność zbiornika na wodę: 4 l
•    Liczba prędkości: 3
•    Funkcje: higrostat, timer
•    Koszt eksploatacji: Wymiana filtra ewaporacyjnego co 6 miesięcy – ok. 56 zł
 
Nawilżacz powietrza Philips HU4816/10 to topowy model w gamie producenta z Eindhoven. Urządzenie wyróżnia się dużym zbiornikiem na wodę – 4 litry. Wydajność nawilżania kształtuje się z kolei na takim samym poziomie jak w Klarcie Humei WiFi.

Philipsa nie możemy natomiast obsługiwać z poziomu aplikacji mobilnej. Podobnie do konkurencji, nawilżacz oferuje higrostat (3 poziomy docelowej wilgotności: 40, 50 lub 60%), timer oraz tryb snu.
 
Jeśli chcesz sprawdzić również możliwości innych nawilżaczy powietrza, odwiedź ranking nawilżaczy na https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/


Nawilżacz ewaporacyjny czy nawilżacz ultradźwiękowy – porównanie

Najważniejsze różnice pomiędzy obydwoma typami urządzeń przedstawiamy poniżej.
 Najważniejsze różnice


1. Koszty eksploatacji

Wybierając nawilżacz powietrza do roślin, najczęściej stoimy przed wyborem – mały, designerski i tani nawilżacz ultradźwiękowy czy nieco droższy i większy nawilżacz ewaporacyjny. Z jednej strony urządzenia ultradźwiękowe kuszą niską ceną, wynoszącą nawet 50 zł. Z drugiej są to kieszonkowych rozmiarów gadżety, których wydajność nawilżania nie przekracza 50 ml/h.
Koszt eksploatacji nawilżaczy ultradźwiękowych dochodzi nawet do 100 zł miesięcznie. Ze względu na rozbijanie cząstek wody, do otoczenia trafiają również rozbite minerały i chemikalia. Chcąc temu zapobiec, musimy kupować wodę destylowaną (demineralizowaną) lub stosować odwróconą osmozę. Koszt 1 litra wody destylowanej to w przybliżeniu ok. 1 zł. Inaczej jest w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, gdzie koszt 1 litra wody kranowej to w przybliżeniu ok. 1 gr.

Nawilżacz ewaporacyjny jest więc niemal 100-krotną oszczędnością na litrze wody.


2. Sposób nawilżania


Nawilzacz ultradźwiękwoy marki Eldom NU5 z typową dla tych urządzeń mgiełką. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżacze ultradźwiękowe generują charakterystyczną mgiełkę, unoszącą się nad urządzeniem. W świadomości wielu użytkowników jest to pożądany efekt – znak, że urządzenie działa. Tymczasem jak tłumaczy Maciej Kluba z serwisu Ranking-oczyszczaczy.pl: „biała mgiełka to często rozbite związki mineralne, metale ciężkie, bakterie czy grzyby zawarte w wodzie, które przedostają się i zaczynają swobodnie dryfować po naszym pokoju”.

Po drugiej strony mamy tymczasem nawilżacze ewaporacyjne, które wyposażone są w maty lub dyski filtracyjne, zatrzymujące zanieczyszczenia z wody. Nawilżacz ewaporacyjny pobiera powietrze z pomieszczenia, które następnie przechodzi przez zanurzony w wodzie filtr zatrzymujący zanieczyszczenia. Czyste i wilgotne powietrze wraca do pomieszczenia.

Mniej efektowna, bo niewidoczna gołym okiem, chłodna mgiełka to właśnie efekt ewaporacji – czyli zdrowej metody parowania na chłodno.

Nawilżacz ewaporacyjny, choć nie generuje widocznej mgiełki, jest znacznie zdrowszy i bezpieczniejszy w użyciu. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie wody i okresowym czyszczeniu filtra.


3. Design


Nawilżacze ultradźwiękowe marki Raven, Sencor i Eldom. Grafika Ranking-oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producentów

Pod względem designu urządzenia ultradźwiękowe śmiało wygrywają z urządzeniami ewaporacyjnymi. Brak konieczności instalowania filtra powoduje, że nawilżacze ultradźwiękowe reprezentują najróżniejsze formy i style. Od nawilżaczy dziecięcych w postaci słodkich kotów czy misiów, przez nawilżacz przypominający swym kształtem np. cebulę.

Dodatkowym atutem wielu nawilżaczy ultradźwiękowych jest również możliwość stosowania aromaterapii.  Należy jedynie zwracać uwagę na źródło, z którego kupujemy olejki eteryczne, wybierając tylko naturalne, certyfikowane produkty.

Więcej o różnych rodzajach nawilżaczy powietrza w artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/nawilzacz-ewaporacyjny-parowy-ultradzwiekowy/.


Jaka optymalna wilgotność powietrza dla roślin?

Ważną zaletą ewaporacji jest pomoc przy utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Metoda ta bowiem zmniejsza ryzyko przewilżenia roślin. Zdolność powietrza do przyswajania wody spada wraz ze wzrostem wilgotności, dlatego im wyższy poziom nawilżenia, tym wydajność nawilżacza ewaporacyjnego jest niższa. I choć są rośliny, które bardzo lubią tropikalne warunki, to jednak większość będzie czuła się dobrze w wilgotności względnej wynoszącej ok. 50-70%.

Zbyt duża wilgotność może zaś powodować:
•    zwijanie się i opadanie liści
•    ich żółkniecie i/lub brązowienie
•    czernienie łodyg,
•    nieprzyjemny zapach gnicia z doniczki

Dodatkowo, nawilżacz ewaporacyjny nie emituje również białego pyłu, który może podrażniać układ oddechowy, spojówki, zawilgacać urządzenia elektroniczne w pokoju, ale także osiadać na liściach roślin.


Nawilżacz ultradźwiękowy Götze-Jensen AH201KG. Materiały: Ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżanie powietrza to nie wszystko – jak dbać o rośliny?

Warto pamiętać również, że samo nawilżanie powietrza nie wystarczy, by zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju naszych roślin.


•    Światło

Równie ważne jest np. światło. Zdecydowana większość roślin preferuje jasną, słoneczną ekspozycję. W przypadku braku możliwości odpowiedniej ilości słońca, warto zaopatrzyć się w specjalne żarówki LED o mocy od 30 W do 100 W w zależności od zapotrzebowania rośliny na światło.

•    Podłoże

Niektóre rośliny będą dobrze czuły się w uniwersalnej ziemi do kwiatów, inne mogą mieć specyficzne wymagania odnośnie gleby. Wówczas warto sprawdzić, czy np. sansewieria, pelargonia czy storczyk nie potrzebują odpowiedniego podłoża.


•    Nawożenie

Aby wzmocnić naszą roślinę, można stosować dodatkowe nawozy. W przypadku kwiatów doniczkowych, najlepiej stosować nawozy azotowe i fosforowe. Rośliny w donicach zaś azotem i potasem. Większość roślin wystarczy nawozić wystarczy 1 raz na ok. 2 tygodnie, mając na uwadze, że lepiej dać za mało nawozu aniżeli przekarmić roślinę.

•    Przycinanie martwych lub uschniętych liściach

Warto obserwować swoje rośliny i przycinać wyschnięte czy martwe liście. Pozwoli to rosnąć nowym ze ze zdwojoną siłą. Taką pielęgnację najczęściej będziemy musieli wykonywać zimą.Bibliografia
1.    Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy – wady i zalety. https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/nawilzacz-ewaporacyjny-parowy-ultradzwiekowy/
2.     Nowak J.S., 2005 a. Reakcja roślin na niewłaściwą wilgotność podłoża. Zesz. Probl. Post. Nauk
Roln. 504: 185-197.
3.     O co chodzi z wilgotnością powietrza i roślinami? https://plantsforhumans.com/blogs/z-milosci-do-roslin/wilgotnosc-powietrza
4.    Jak zwiększyć wilgotność powietrza roślinom? Nawilżacze powietrza. https://zielony-parapet.pl/blog/jak-zwiekszyc-wilgotnosc-powietrza-roslinom-nawilzacze-powietrza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy