Nie można jeść wybiórczo
Nie można żyć zdrowo, jedząc tylko wybrane surowce, nawet jeśli same w sobie są one pożywne. Najważniejszą radą żywieniową jest spożywanie zróżnicowanej żywności. Wtedy surowce i składniki odżywcze oddziaływają w interakcji między sobą. Codzienny pokarm musi zawierać węglowodany, białko i tłuszcz.
Jaką funkcję pełnią w organizmie węglowodany?
Węglowodany są paliwem dla mięśni i mózgu. Błonnik pokarmowy to także węglowodany. Daje on uczucie sytości i powoduje wolniejsze wchłanianie cukrów z pokarmu.Należy jeść chleb żytni, ryże, makarony, ziemniaki, płatki owsiane, mleko, owoce i warzywa, aby uzyskać węglowodany. Ogromny wybór produktów bogatych w węglowodany złożone oraz innej zdrowej żywności jest dostępny na stronie Arkana Smaku. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby 45-65 procent diety dorosłego człowieka stanowiły węglowodany.
Czy każdy potrzebuje białek?
Białka to cegiełki budulcowe każdego organizmu, który nieustannie buduje i naprawia ciało. Najwięcej białka występuje w mięsie, rybach, skorupiakach, nabiale i jajkach.Produkty mleczne pochłaniają wiele CO2 i w poradach żywieniowych kładzie się większy nacisk na ich ograniczenie. Zamiast tego można spożywać orzechy i nasiona, ponieważ są nie tylko zdrowe i przyjazne dla klimatu, ale mogą również zastąpić część spożywanych tłuszczów nasyconych.
Dlatego człowiek potrzebuje tłuszczów?
Nasz organizm potrzebuje tłuszczów, aby komórki mogły wykonywać wszystkie swoje funkcje. Tłuszcze biorą także udział w procesie przyswajania witamin. W diecie dorosłego nie powinno ich być więcej niż 30 procent i ważne, aby pochodziły ze zdrowych źródeł takich jak oleje roślinne, tłuste ryby, orzechy, migdały, awokado.
Tłuszcze nasycone i nienasycone
Tłuszcze dzieli się na tłuszcze nasycone i tłuszcze nienasycone. W grupie tłuszczów nienasyconych najlepsze dla organizmu są tłuszcze wielonienasycone. Zdrowe tłuszcze nienasycone i wielonienasycone pochodzą z królestwa roślin i morza.Tłuszcze nasycone pochodzą z królestwa zwierząt i znajdują się w śmietanie, mleku, jogurcie, serze, maśle, mięsie, skórze kurczaka i tłuszczu wieprzowym.
Czy rodzaj diety ma wpływ na klimat?
Jedzenie bogate w rośliny, urozmaicone i niezbyt obfite jest dobre zarówno dla zdrowia, jak i klimatu. Mięso, wędliny i przetwory mięsne obciążają zarówno organizm, jak i klimat, dlatego warto przyzwyczaić się do jedzenia mniejszej ilości mięsa. Mięso zawiera dużo tłuszczów nasyconych, co nie jest dobre dla zdrowia.Różnorodność jest ważna, aby uzyskać wszystkie witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, których potrzebuje organizm. Większość naszej żywności zawiera również niewielkie ilości niepożądanych substancji, takich jak różne związki chemiczne czy metale ciężkie. Różnicując produkty spożywcze, unika się wysokiego spożycia jednego rodzaju niechcianych substancji. Warto jeść żywność organiczną, gasić pragnienie wodą, ograniczyć napoje bezalkoholowe, alkohol, słodycze, ciasta, frytki i tym podobne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.