reklama

Kiedy założyć letnie opony? Jedna rzecz jest szczególnie ważna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Kiedy założyć letnie opony? Jedna rzecz jest szczególnie ważna - Zdjęcie główne

Kiedy założyć letnie opony? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZmiana opon na letnie to coroczny rytuał wielu kierowców. Należy umówić wizytę, a jeśli wulkanizacje w okolicy nie ustalają terminów, to trzeba niestety odstać swoje w kolejce. A w szczycie sezonu wymiany kolejki bywają naprawdę spore, więc może się zdarzyć, że nie da się tego załatwić szybko i sprawnie. Kiedy jest odpowiedni moment, aby zmienić opony na letnie?

Kiedy jest pora na letnie opony? Wszystko zależy od pogody

Przepisy w Polsce nie nakładają na kierowców obowiązku zmiany opon. W efekcie nie ma żadnego terminu, po którym jazda na zimówkach staje się niezgodna z prawem. Również jazda na letnich oponach nie będzie nigdy sama w sobie powodem do nałożenia mandatu podczas kontroli. Nie trzeba chyba jednak tłumaczyć, dlaczego opony niedopasowane do warunków są złym pomysłem. Specjaliści z SklepOpon.com przekazują, że głównym czynnikiem decydującym o konieczności zmiany opon jest temperatura.

Mieszanki gumowe stosowane do produkcji opon letnich są projektowane tak, aby zapewniać najlepsze parametry w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Gdy jest zimniej, letnie mieszanki gumowe stają się zbyt sztywne. Dlatego opony letnie należy montować, gdy temperatura powietrza w danym sezonie na stałe przekroczy 7 stopni Celsjusza.

Dlaczego nie warto wymieniać opon zbyt wcześnie?

Letnie opony w niskich temperaturach nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ stają się wówczas bardziej podatne na uszkodzenia i ukruszenia. Ponadto klocki letniego bieżnika, które utracą swoją optymalną elastyczność wskutek mrozu, nie będą mogły pracować prawidłowo.

W efekcie parametry ogumienia będą wyraźnie obniżone, nawet jeżeli na drogach nie ma śniegu. Dlatego przedwczesna wymiana opon na letnie jest zwykle niepolecana. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy możemy zrezygnować z samochodu w przypadku pogorszenia pogody np. gdy jest to drugie auto w rodzinie, lub po prostu nie ma bezwzględnej potrzeby używania go. Wówczas można wymienić opony wcześniej – gdy zdarzy się pogodny dzień pod koniec zimy.

Z wymianą warto wstrzymać się nieco, jeżeli pojazd jest użytkowany we wczesnych godzinach porannych lub nocą. W tych porach niskie temperatury utrzymują się dłużej – nawet jeżeli w ciągu dnia termometry wskazują kilkanaście stopni, to nocą i nad ranem mogą oscylować w okolicach 0°C. Sprzyja to dodatkowo powstawaniu gołoledzi, która wymaga szczególnej ostrożności, nawet przy oponach zimowych.

Wymiany opon na letnie nie należy też odkładać w nieskończoność

Zostawiając zimówki na kołach na dłużej, mamy pewność, że nagły spadek temperatur i załamanie pogody w marcu czy w kwietniu nie unieruchomi naszego auta. W tych miesiącach wypada akurat sezon wymiany opon, więc kolejki u wulkanizatorów są również największe. Dlatego niektórzy kierowcy decydują się odłożyć wymianę, nawet jeżeli poruszają się wyłącznie w ciągu dnia przy temperaturach kilkunastu stopni Celsjusza na plusie. Należy jednak pamiętać o tym, że w wysokich temperaturach parametry opon zimowych ulegają obniżeniu.

Mieszanka gumowa opon zimowych staje się w wyższych temperaturach zanadto miękka. W efekcie bieżnik ściera się wyjątkowo szybko, co sprawia, że jazda na zimówkach latem jest zwykle tylko pozorną oszczędnością. Jeżeli opony zimowe zostawiamy na kołach zbyt długo, to kolejny komplet będzie trzeba kupić stosunkowo szybko. Ponadto latem obniżają się parametry ogumienia zimowego – wydłuża się droga hamowania oraz spada stabilność prowadzenia. Dlatego kierowcy, którzy użytkują swoje auta intensywnie, powinni szczególnie przestrzegać wymiany opon w odpowiednim momencie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy