Emerytura pomostowa – co to za świadczenie z ZUS?
Emerytura pomostowa jest okresowym świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do jej uzyskania mają osoby, które przez określony czas wykonywały pracę w miejscu, gdzie panowały szczególne warunki lub pracę w szczególnym charakterze. Co to oznacza w praktyce? Piszemy o tym w dalszej części tekstu.
Kto ma prawo do uzyskania emerytury pomostowej?
Zgodnie ze zmianami z 1 stycznia 2024 roku prawo do uzyskania emerytury pomostowej możesz mieć, jeśli spełniasz odpowiednie warunki:· Urodziłeś się po 31 grudnia 1948 roku;
· Osiągnąłeś wiek, wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn;
· Masz okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn (udokumentowane);
· Po 31 grudnia 2008 roku wykonywałeś pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (prace te wymienione są w przepisach ustawo o emeryturach pomostowych);
· Masz co najmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Czy wiesz, że…?
Przed 1 stycznia 2024 roku do uzyskania prawa do emerytury pomostowej konieczne było, byś rozpoczął pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 roku. Dziś nie ma już takiego wymogu.
Jaka praca uprawnia do uzyskania tzw. pomostówki?
W załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych wymieniono prace w szczególnych warunkach, jakie dają Ci możliwość skutecznego ubiegania się o uzyskanie świadczenia. Wśród nich są m.in. prace wykonywane:· pod ziemią,
· pod wodą i na wodzie,
· w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
· w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu.
Prócz tego zalicza się do nich bardzo ciężkie prace fizyczne, w tym te związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np. prace rybaków morskich, personelu pokładowego w samolotach, prace garbarskie. W załączniku nr 2 do wskazanej ustawy wymieniono prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. To prace w szczególnym charakterze, które wykonują m.in.:
· maszyniści pojazdów trakcyjnych,
· kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,
· operatorzy żurawi wieżowych,
· członkowie zespołów ratownictwa medycznego.
Jak ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej?
Podstawą ubiegania się o emeryturę pomostową jest odpowiedni wniosek EPOM z wymaganymi załącznikami. Powinien być wzbogacony o: · zaświadczenie o wykonywaniu przez Ciebie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; · orzeczenie o niezdolności do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (jeśli jest wymagane); · dokumenty potrzebne do ustalenia kapitału początkowego. Wniosek wraz z załącznikami złożyć powinieneś we właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania organie rentowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.