reklama

Komu przysługuje emerytura pomostowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Komu przysługuje emerytura pomostowa? - Zdjęcie główne

Komu przysługuje emerytura pomostowa? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieW marcu 2024 roku zgodnie z danymi ZUS, emeryturę pomostową pobierało 40,2 tys. osób, a wynosiła ona co najmniej 1 780,96 zł. Sprawdź, czy masz szansę na uzyskanie takiego świadczenia z ZUS.

Emerytura pomostowa – co to za świadczenie z ZUS?

Emerytura pomostowa jest okresowym świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do jej uzyskania mają osoby, które przez określony czas wykonywały pracę w miejscu, gdzie panowały szczególne warunki lub pracę w szczególnym charakterze. Co to oznacza w praktyce? Piszemy o tym w dalszej części tekstu.

Kto ma prawo do uzyskania emerytury pomostowej?

Zgodnie ze zmianami z 1 stycznia 2024 roku prawo do uzyskania emerytury pomostowej możesz mieć, jeśli spełniasz odpowiednie warunki:

· Urodziłeś się po 31 grudnia 1948 roku;

· Osiągnąłeś wiek, wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn;

· Masz okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn (udokumentowane);

· Po 31 grudnia 2008 roku wykonywałeś pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (prace te wymienione są w przepisach ustawo o emeryturach pomostowych);

· Masz co najmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Czy wiesz, że…?

Przed 1 stycznia 2024 roku do uzyskania prawa do emerytury pomostowej konieczne było, byś rozpoczął pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 roku. Dziś nie ma już takiego wymogu.

Jaka praca uprawnia do uzyskania tzw. pomostówki?

W załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych wymieniono prace w szczególnych warunkach, jakie dają Ci możliwość skutecznego ubiegania się o uzyskanie świadczenia. Wśród nich są m.in. prace wykonywane:

· pod ziemią,

· pod wodą i na wodzie,

· w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,

· w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu.

Prócz tego zalicza się do nich bardzo ciężkie prace fizyczne, w tym te związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np. prace rybaków morskich, personelu pokładowego w samolotach, prace garbarskie. W załączniku nr 2 do wskazanej ustawy wymieniono prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. To prace w szczególnym charakterze, które wykonują m.in.:

· maszyniści pojazdów trakcyjnych,

· kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,

· operatorzy żurawi wieżowych,

· członkowie zespołów ratownictwa medycznego.

Jak ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej?

Podstawą ubiegania się o emeryturę pomostową jest odpowiedni wniosek EPOM z wymaganymi załącznikami. Powinien być wzbogacony o: · zaświadczenie o wykonywaniu przez Ciebie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; · orzeczenie o niezdolności do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (jeśli jest wymagane); · dokumenty potrzebne do ustalenia kapitału początkowego. Wniosek wraz z załącznikami złożyć powinieneś we właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania organie rentowym.

Ile wyniesie emerytura pomostowa? Na jaką kwotę świadczenia możesz liczyć?

Wysokość emerytury pomostowej jest określana tak samo, jak w przypadku emerytury powszechnej. To 100% kwoty świadczenia obliczanego dla osoby w wieku 60 lat zgodnie z art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Możesz uzyskać emeryturę pomostową, jeśli spełniasz wskazane warunki, ale też zadbać o prywatną emeryturę, oszczędzając np. w ramach IKE czy IKZE. Sprawdź więcej informacji na stronie: https://www.uniqa.pl/porady-emerytura-i-inwestycje/kto-moze-skorzystac-z-emerytury-pomostowej-warunki-i-formalnosci/. Informacja Reklamowa Materiał przygotowany przez UNIQA TFI S.A. w celach reklamowych. Nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części zainwestowanych środków, a szczegółowe informacje o funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Uniqa TFI oraz o związanych z nimi ryzykach zawarto w prospektach informacyjnych oraz kluczowych informacjach dostępnych w siedzibie TFI oraz na stronie www. Pełna treść noty prawnej znajduje się na https://www.uniqa.pl/emerytura-i-inwestycje/nota-prawna/. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo