Czym różni się koza grzewcza od kominka?
Kozy grzewcze zajmują mniej miejsca niż kominek i można zainstalować je w wykończonym już wnętrzu, w którym nie przewidziano miejsca na pełne oprzyrządowanie dla kominka.
Piecyki wolnostojące tego rodzaju (szczególnie kozy żeliwne) odmieniają wygląd całego mieszkania i dają realne ciepło. Warunkiem ich działania jest podłączenie do sprawnego przewodu kominowego oraz zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Gdy zrezygnujemy z ich posiadania lub zechcemy przestawić je w inne miejsce, będzie to znacznie mniej kłopotliwe niż przeniesienie innego rodzaju pieca, z kominkiem na czele. Wystarczy zamurować wejście do komina i podłączyć kozę w nowym miejscu.
Instalacja kozy grzewczej nie wymaga angażowania zduna. W zasadzie przeciętna osoba o standardowych umiejętnościach technicznych poradzi sobie z tym we własnym zakresie.
Ogromną zaletą tego typu urządzenia jest fakt, że kupujemy produkt w całości gotowy, przeznaczony do postawienia w salonie, bez konieczności tworzenia obudowy. Kozy żeliwne same w sobie są wykonane w na tyle zdobniczy sposób, że nierzadko są numerem jeden wśród elementów dekoracyjnych, które odpowiadają za klimat i nastrój w salonach. Są odlane z żeliwa, zdobione ornamentami, nierzadko stoją na wygiętych nóżkach. Nieco inaczej jest z kozami stalowymi, które ze swoim surowym wyglądem i kolorem naturalnej stali bardziej nadają się na przykład do wnętrz industrialnych, loftowych.
Czy kozy żeliwne i stalowe są bezpieczne? Czym palimy w takim piecu?
W sklepach znajdziemy kozy żeliwne lub kozy wyprodukowane ze stalowych elementów. Palenisko kozy jest szczelnie zamknięte, dym nie wydostaje się do pomieszczenia. Kozy żeliwne i kozy zbudowane ze stali przyjmują pellet, brykiet, drewno i inne paliwa stałe. W
trakcie użytkowania nagrzewa się cała ich obudowa, dlatego należy zadbać o bezpieczną odległość między kozą a meblami. Kozy żeliwne i stalowe nie nadają się do postawienia ich wprost na drewnianym parkiecie. Fragment podłogi, na której będzie znajdował się piec, lepiej jest wyłożyć płytkami kamiennymi lub cegłą klinkierową, ewentualnie szkłem. Kozy żeliwne mają nieco lepsze parametry cieplne niż kozy stalowe. Dłużej trzymają ciepło, rozgrzewają się też do wyższych temperatur. Zwykle też kozy stalowe mają mniejsze wymiary niż kozy żeliwne. To przekłada się na moce przerobowe w kwestii grzania. Im większy piec, tym szybciej i na dłużej podniesienie nam temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.