Reklama

Łódzkie na plus

Opublikowano: pon, 28 mar 2022 10:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Samorząd województwa łódzkiego nie ustaje w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie tylko tym, którzy znaleźli schronienie w Łódzkiem, ale i tym, którzy zostali w ogarniętym wojną kraju.

Taką możliwość dał Sejmik Województwa Łódzkiego, który na specjalnej sesji, jednogłośnie przyjął uchwałę o wsparciu uchodźców kwotą 11 mln zł.

Warta 10 milionów złotych pomoc obejmie między innymi: zakwaterowanie uchodźców, remont i modernizację pomieszczeń przeznaczonych na ten cel, a także wyżywienie, środki czystości, transport, integrację i aktywizację społeczną, naukę języka, kulturę, sport. Dodatkowy milion złotych przeznaczono na program „Moce nadŁódzkie”. To pieniądze przeznaczone na dofinansowanie działań prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego z zakresu m.in. integracji, wsparcia oraz poprawy sytuacji uchodźców z Ukrainy.

- Pomoc dla obywateli Ukrainy nie odbywa i nie odbędzie się kosztem pomocy dla mieszkańców województwa łódzkiego - zapewnia marszałek Grzegorz Schreiber.

W wyniku współpracy samorządu województwa łódzkiego z polonijną organizacją w Wielkiej Brytanii Polish Integration Support Centre, do naszego regionu przyjeżdżają tiry z pomocą dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terenie naszego województwa. Samorząd Województwa rozprowadza dary do powiatów, w których zatrzymali się Ukraińcy. Tiry z darami pierwszej potrzeby wyjechały do mieszkańców dwóch obwodów partnerskich województwa łódzkiego: Winnickiego i Czerniowieckiego.

Pomoc nie tylko dla Ukrainy

Przedstawiciele 40 samorządów uczestniczyli w zebraniu założycielskim Łódzkiego Stowarzyszenia Samorządowego „PomagaMY”. Jego celem jest wzajemne wsparcie finansowe samorządów w likwidowaniu skutków wszelkich klęsk żywiołowych.

- Na wypadek powodzi, wichury, pożaru, suszy i innych nieprzewidzianych zdarzeń, chcemy udzielać pomocy w trybie pilnym, decyzje muszą zapadać błyskawicznie. Każdy może do nas dołączyć, bo samorząd nie ma barw politycznych – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Budżet „PomagaMY” to już ok. 500 tys. zł, z czego 300 tys. zł to pieniądze z budżetu samorządu województwa łódzkiego, pozostała część to składki członków Stowarzyszenia. Składki będą wnoszone rocznie.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE