Włosy kręcone – charakterystyka
Jak już wspomniano, włosy kręcone są z natury włosami suchymi lub z tendencją do przesuszania. Są także naturalnie wysokoporowate, jednak nie jest to reguła. Ich porowatość może zmienić się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji czy też częstych zabiegów stylizacyjnych, które mogą przesuszać i uszkadzać strukturę włosa (np. farbowanie, prostowanie, suszenie gorącym powietrzem, korzystanie z lokówki). Dlatego też maska do włosów kręconych powinna być kosmetykiem stworzonym do zadań specjalnych, a więc produktem, który będzie jednocześnie nawilżał i regenerował loki.
Włosy kręcone są trudne w pielęgnacji także ze względu na to, że często bywają przesuszone na końcach, a przetłuszczone u nasady. Co więcej, mogą sprawiać wiele trudności w dociążeniu i często się puszyć lub być ciągle oklapnięte. Właściwie dobrana maska do włosów pozwala zniwelować te problemy i wydobyć ich naturalne piękno.
Maska do włosów kręconych – co warto o niej wiedzieć?
Maska do włosów kręconych to tak naprawdę produkt o wielu zastosowaniach. Oprócz swojej podstawowej funkcji może służyć także jako kosmetyk do mycia włosów w zastępstwie szamponu (tzw. co-wash) lub do ich olejowania. Aby maska do włosów kręconych przyniosła im zamierzone korzyści, należy zwracać uwagę na to, aby jej skład był pozbawiony składników, które mogą pogarszać kondycję włosów wysokoporowatych. Są to przede wszystkim parafina i oleje mineralne, trudne do zmycia silikony, a także sztuczne konserwanty, gumy czy woski. Składnikiem, którego zdecydowanie należy unikać w maskach do włosów kręconych, jest alkohol etylowy. To substancja, która mocno przesusza włosy i sprawia, że stają się kruche i osłabione.
Co powinna zawierać maska do włosów?
Składnikami, których należy poszukiwać w maskach do włosów, są emolienty, a także humektanty i proteiny. Warto jednak pamiętać, że każdy z tych elementów w nadmiarze może działać na włosy niekorzystnie (np. nadmiar protein prowadzi do przeproteinowania, przez co włosy stają się bardziej spuszone, sztywne i źle się układają), dlatego należy dążyć do tego, aby w pielęgnacji włosów kręconych utrzymać równowagę PEH (proteiny-emolienty-humektanty).
Emolienty, które powinny znaleźć się w masce do włosów kręconych, to przede wszystkim różnego rodzaju oleje roślinne i masła:
- olej konopny;
- olej z awokado;
- olej lniany;
- olej z pestek winogron;
- olej dyniowy;
- olej z orzecha włoskiego;
- olej z czarnuszki;
- olej z wiesiołka;
- masło shea;
- masło kakaowe.
Z kolei proteinami, które powinny znaleźć się w składzie maski do włosów kręconych są:
- żółtko jaja;
- proteiny soi;
- kolagen;
- jedwab;
- keratyna;
- proteiny pszenicy, owsa, kukurydzy;
- proteiny mleka;
- elastyna.
Humektanty, czyli substancje o silnie nawilżającym działaniu oraz zatrzymującym wodę w organizmie, dobrze jest stosować z emolientami. Emolienty tworzą na powierzchni włosa warstwę okluzyjną, dzięki czemu nawilżenie, którego dostarczają humektanty, nie ucieka z włosa. Najpopularniejszymi humektantami są:
- aloes;
- kwas hialuronowy;
- panthenol;
- gliceryna;
- cukier;
- miód;
- mocznik;
- arginina;
- kwas mlekowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.