reklama
reklama

Mieszkanie z przetargu lub licytacji - dobry sposób na zakup taniego lokum

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkanie z przetargu lub licytacji - dobry sposób na zakup taniego lokum - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Mieszkania można nabyć nie tylko tradycyjną drogą kupna, ale również poprzez przetarg lub licytację komorniczą. Dzięki temu ceny nieruchomości są dużo atrakcyjniejsze, a mieszkanie może stać się inwestycją na przyszłość.
reklama

Udział w przetargu mieszkaniowym bądź licytacji komorniczej to coraz bardziej popularne formy zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i jednocześnie sposób inwestowania w nieruchomości. Ceny lokali są w ich przypadku zazwyczaj sporo niższe od rynkowych. Co trzeba zrobić, aby nabyć mieszkanie w drodze przetargu lub licytacji?

Mieszkanie z przetargu

W drodze przetargu sprzedawane są nieruchomości będące własnością urzędów miast, gmin lub dzielnic, spółek Skarbu Państwa czy też spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkania wystawiane na przetargi pojawiają się tam np. z powodu wygaśnięcia prawa do lokalu w wyniku śmierci osoby, która nie pozostawiła spadkobierców albo po rozstaniu małżonków, którzy nie powiadomili spółdzielni, któremu z nich przypadło prawo do lokalu.

Dzięki przetargom mieszkaniowym można nabyć nieruchomość po znacznie niższej cenie. Ceną wywoławczą mieszkania w przetargu jest kwota wynikająca z oszacowania rzeczoznawcy. Przy braku chętnych do wzięcia udziału w przetargu cena jest stopniowa obniżana, aż do znalezienia nabywcy nieruchomości. Warto wziąć jednak pod uwagę, że o zwycięstwie w przetargu nie zawsze decyduje cena, w przypadku sprzedaży lokali użytkowych pod uwagę często jest też brany np. planowany sposób zagospodarowania nieruchomości.

Aby móc przystąpić do licytacji obowiązkowo należy wpłacić wadium. To suma pieniędzy, którą każda osoba przystępująca do przetargu lub licytacji musi wpłacić na rachunek bankowy organizatora. To pewnego rodzaju zabezpieczenie dla sprzedającego, że kupujący po ewentualnej wygranej nie będzie uchylał się od sfinalizowania transakcji i jednocześnie gwarancja, że do przetargu będą się zgłaszać wyłącznie zainteresowane i zdecydowane na zakup osoby. W przypadku wygranej w przetargu lub licytacji wadium zaliczane jest na poczet ceny lokalu, w przypadku przegranej – podlega zwrotowi. Kwota wadium jest zawarta w ogłoszeniu o przetargu i wynosi od 2 do 10%.

Mieszkanie z licytacji komorniczej

Licytacja komornicza to publiczna sprzedaż nieruchomości dłużnika przez komornika w celu spłaty zobowiązania wierzycielowi. Licytacje nieruchomości odbywają się w sądach, w drodze publicznej sprzedaży. W przypadku licytacji komorniczej cena wywoławcza nieruchomości opiera się o sumę oszacowania ustaloną przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego.

W odróżnieniu od przetargu, licytację nieruchomości zawsze wygrywa ta osoba, która zaoferuje najwyższą cenę. Sąd następnie wydaje postanowienie o przybiciu na rzecz wygrywającego licytację. Po uprawomocnieniu się postanowienia, sąd wzywa zwycięzcę, aby w określonym terminie wpłacił na konto sądu cenę nabycia, a po wpłacie pieniędzy wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które przenosi własność nieruchomości na nabywcę i jest podstawą do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej.

Podobnie jak w przypadku przetargu biorąc udział w licytacji należy wpłacić wadium. W tym przypadku jest to 10% wartości nieruchomości.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej wiąże się jednak z ryzykiem tzw. "kupienia mieszkania z lokatorem". Taki sposób nabywania nieruchomości zalecany jest przede wszystkim zaawansowanym inwestorom, którzy wiedzą, jak dokładnie sprawdzić ewentualny obciążenia nieruchomości.

Gdzie znaleźć informacje o przetargach i licytacjach komorniczych?

Najważniejszym źródłem informacji o przetargach i licytacjach komorniczych jest Internet, a zwłaszcza portale ogłoszeniowe, strony spółdzielni, portale regionalne czy też strony kancelarii komorniczych. Warto także skorzystać z portalu Listaprzetargow.pl, który gromadzi w jednym miejscu informacje o przetargach i licytacjach komorniczych domów, mieszkań, lokali użytkowych czy garaży.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama