reklama

MPK-Łódź to nie tylko komunikacja miejska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

MPK-Łódź to nie tylko komunikacja miejska - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieBudowa torowisk, remont sieci, modernizacja tramwajów, przewóz osób niepełnosprawnych - to tylko część zadań, którymi zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

Większość osób kojarzy MPK-Łódź z autobusami i tramwajami, którymi codziennie podróżuje do szkoły, pracy czy na zakupy. Spółka pełni jednak także wiele innych istotnych zadań.

Budowa tramwajów

W Zakładzie Techniki MPK-Łódź naprawiane i modernizowane są m.in. łódzkie tramwaje. Produkowane są tam także części i podzespoły związane z eksploatacją taboru.

Zakład tworzy również własne pojazdy. Powstały w nim m.in. trzy wagony do zadań specjalnych. Są to wagony techniczne, które pomagają w codziennym utrzymaniu infrastruktury tramwajowej. Pierwszy z nich tzw. wagon pomiarowy służy do monitorowania sieci trakcyjnej. Drugi, wagon techniczny z pługiem, będzie przydatny podczas mrozów, opadów śniegu oraz prac sieciowych. Najmłodszym dzieckiem jest szlifierka do torów. Powstała ona z wykorzystaniem liniowego wagonu 805Na. Będzie służyć do wyrównywania powierzchni szyn.

Niedawno z Zakładu Techniki wyjechał drugi zmodernizowany tramwaj NF6D. Zmienił się on nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim funkcjonalności i komfortu dla pasażerów. Zamontowana została w nim platforma dla wózków inwalidzkich, pojawiły się okna z większą częścią przesuwną, nowa tapicerka oraz monitoring. Wymieniony został także napęd oraz pulpit. W tym roku w planach jest modernizacja jeszcze kilku innych wagonów.

Remonty i przebudowa torowisk

Zakład Torów i Sieci zajmuje się bieżącym utrzymaniem oraz remontami torowisk i sieci trakcyjnej na terenie Łodzi. Wytwarza również elementy infrastruktury torowej niezbędne do realizacji tych zadań. Wykonuje m.in. zwrotnice, rozjazdy, skrzyżowania torów, rozjazdy nakładkowe oraz napędy do zwrotnic. Elementy te wykonywane są nie tylko na potrzeby infrastruktury w Łodzi, ale również innych miast w Polsce.

Pracownicy ZTiS zajmują się nie tylko bieżącym utrzymaniem infrastruktury, ale również biorą udział w realizacji dużych inwestycji jak np. przebudowa torów z Łodzi do Zgierza. Przed nimi kolejne duże wyzwanie – modernizacja torowiska do Konstantynowa Łódzkiego, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych

Głównym elementem działalności ZPON są przewozy szkolne. Pracownicy każdego dnia pomagają niepełnosprawnym dzieciom dotrzeć do szkół i przedszkoli. Pozostali pasażerowie to m.in. uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej oraz niepełnosprawni, którzy są aktywni zawodowo i potrzebują pomocy w dojeździe do miejsca pracy.

Z usług ZPON korzystają zarówno klienci instytucjonalni jak i indywidualni. Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych współpracuje m.in. z ośrodkami rehabilitacji, warsztatami terapii zajęciowej, placówkami szkolno-wychowawczymi, placówkami opiekuńczymi, stowarzyszeniami i wieloma innymi organizacjami. 

Usługi są realizowane w relacji „drzwi – drzwi”, gwarantując pełną obsługę włącznie z transportem osób na wózkach po schodach. Osoba niepełnosprawna znajduje się pod opieką wykwalifikowanych pracowników pomagających w sprawnym i bezpiecznym przemieszczaniu się z miejsca zamieszkania do pojazdu, w czasie podróży i z pojazdu do miejsca docelowego. Przewozy realizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 6 – 22.

 

Chcesz dołączyć do zespołu MPK-Łódź? Wejdź na stronę mpk.lodz.pl/praca i sprawdź na jakie stanowiska trwa obecnie nabór.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy