Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?
Jest to dokument, w którym określone zostaje zapotrzebowanie danego budynku (lub jego części) na energię elektryczną związane z jego eksploatacją. Konieczność sporządzenia takiego dokumentu w określonych sytuacjach wynika z przepisów Unii Europejskiej. Zgodnie z unijną dyrektywą świadectwo takie musi zostać przekazane nowemu najemcy lub kupującemu. Niekoniecznie mowa tu o oryginale dokumentu – w większości przypadków wystarczy jego kopia. Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat, licząc od daty jego sporządzenia.
Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy?
Celem nowelizacji jest przede wszystkim zwiększenie skuteczności aktualnie obowiązujących przepisów, a także doprecyzowanie ich. Dotychczas wymagane przy sprzedaży i wynajmie mieszkań i budynków świadectwa charakterystyki energetycznej w rzeczywistości były bardzo rzadko sporządzane i przekazywane. Nowelizacja ustawy zakłada więc między innymi, że nowy właściciel nie będzie mógł zrzec się prawa do otrzymania takiego świadectwa. Oznacza to, że właściciel budynku po prostu będzie musiał przygotować świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i przekazać je przy okazji zawarcia umowy najmu lub kupna-sprzedaży.
Co więcej, fakt przekazania takiego dokumentu będzie musiał zostać odnotowany w akcie notarialnym, a za złamanie przepisów nakładana będzie kara grzywny.
Nowelizacja ustawy zakłada, że w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży lub najmu będzie budynek, dokument taki musi zostać sporządzony dla całego budynku. Z drugiej zaś strony, w przypadku, gdy umowa dotyczyć ma konkretnego lokalu, również i świadectwo charakterystyki energetycznej powinno skupiać się właśnie na nim. Dokument taki należy sporządzić w przypadku sprzedaży, lub wynajmu budynku lub jego części – jednak jeśli wykorzystywany jest on na własny użytek, nie ma konieczności pozyskania świadectwa.
Ponadto znowelizowana ustawa dopuszcza możliwość zwrócenia się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o udostępnienie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej. Powinno ono zostać wydane bez opłat.
Bardzo ważną zmianą jest również to, że od dnia 28 kwietnia (w przypadku budynków i lokali ze sporządzonym już świadectwem charakterystyki energetycznej) dane ze świadectwa trzeba będzie podać w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmu. Mowa tu o takich informacjach, jak:
- wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną
- jednostkową wielkość emisji dwutlenku węgla,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w ramach rocznego zapotrzebowania na energię końcową.
W jaki sposób zwiększyć efektywność energetyczną domu?
Warto w tym miejscu podkreślić, jak bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej efektywności energetycznej domu. Ważne jest, by dobrać odpowiedniej jakości materiały izolacyjne o odpowiedniej grubości, spełniające wszelkie wymagane standardy. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie szklana wełna mineralna, np. od cenionego producenta materiałów do izolacji, np. markę URSA. Montaż wełny do izolacji jest naprawdę bardzo prosty, a skuteczność takiego ocieplenia bardzo wysoka. Wełna posiada znakomite współczynniki utrzymywania ciepła i tłumienia hałasu, zapewniając domownikom maksymalny komfort. Zwiększenie efektywności energetycznej pozwoli na znaczne oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie i docieplanie domu.
Zmiany w ustawie a nowo wybudowane budynki
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza również zmiany, jeśli chodzi o nowo powstałe budynki. W ich przypadku konieczne staje się dołączenie świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowania. Warto jednak podkreślić, że obowiązek ten nie dotyczy wybudowanych do własnych celów użytkowych budynków mieszkalnych o powierzchni do 70 m2. Oczywiście, również w przypadku nowo wybudowanych budynków zapewnienie odpowiedniej efektywności energetycznej jest niezwykle ważny. W dobraniu odpowiednich rozwiązań pomogą Doradcy Techniczni URSA (https://www.ursa.pl/kontakt).
Nowe przepisy nakładają także obowiązek umieszczenia świadectwa energetycznego w widocznym i łatwo dostępnym miejscu w przypadku obiektów użytkowych o powierzchni powyżej 500 m2 (mowa tu o dworcach czy galeriach handlowych). Ponadto obowiązek ten dotyczy również budynków użytkowych o powierzchni większej niż 250 m2, jeżeli obsługiwani są w nich interesanci (np. siedziby organów wymiaru sprawiedliwości, w tym policji i prokuratury, a także obiekty zajmowane przez organy administracji publicznej).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.