Dlaczego należy nosić okulary przeciwsłoneczne?
Powodem, dla którego powinniśmy wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne, jest negatywny wpływ promieniowania UV na nasze oczy. Słońce, oprócz nadmiernego ich wysuszenia czy podrażnienia, może powodować także bardziej groźne skutki — zapalenie rogówki, spojówek, posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej, przyspieszony rozwój i powstawianie chorób narządu wzroku, w tym takich, jak nowotwory powiek i oczu. Bez odpowiedniej ochrony, oczy są bardzo podatne na te zagrożenia. Część z nich jest odczuwalna od razu, część – dopiero po wielu latach ciągłej i nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.
Co muszą mieć okulary przeciwsłoneczne?
Najważniejszą kwestią w okularach jest filtr UV400. Oznacza on, że szkła okularowe filtrują promieniowanie UV o długości fali do 400 nanometrów – czyli w praktyce całe jego spektrum. Dodatkowo przy zakupie okularów powinniśmy szukać oznaczenia CE. Jest to deklaracja producenta o zgodności okularów z normą unijną, która reguluje wymagania, jakie stawiane są tym okularom, aby faktycznie pełniły funkcję ochronną.
Filtr i jego kategoria
Oprócz samej obecności filtra UV warto zwrócić uwagę na jego kategorię. Oznaczana jest cyframi od 0 do 4 i im cyfra wyższa, tym też wyższe zaciemnienie szkieł okularowych. W praktyce, w Polsce, odpowiednią kategorią na letnie, słoneczne dni, jest filtr kategorii 3. Wyższy może być użyteczny w wysokich górach, tropikach, na pustyni – jednak z drugiej strony nie jest on przeznaczony do kierowania pojazdami, ponieważ w takich warunkach będzie zbyt ograniczał widzenie.
Co się dzieje, gdy zakładamy okulary bez filtra?
Ten problem jest bardzo częsty. Wiele osób uważa, że wystarczy, by okulary miały przyciemnione szkła, a będą chronić oczy. Tymczasem jest wręcz odwrotnie. Jeżeli okulary nie mają filtra, a przyciemniają pole widzenia, to oczy automatycznie otwierają się szerzej. Tym samym absorbują jeszcze więcej promieniowania UV.
Polecane marki okularów przeciwsłonecznych
Idealne jest połączenie wysokiej jakości okularów i niezbyt wysokiej ceny. Taki warunek spełnia marka Solano, która ciągle zwiększa swoją rozpoznawalność na rynku okularowym. Okulary przeciwsłoneczne Solano produkowane są w dziesiątkach modeli dla kobiet i mężczyzn. Można tam znaleźć wzory klasyczne o uniwersalne stylistyce, pasujące do outfitów casualowych, eleganckich strojów, a także modele sportowe.
Korekcja wzroku i okulary przeciwsłoneczne
Czy okulary na słońce mogą mieć jednocześnie „plusy” i „minusy”. Nie każdy o tym wie, ale faktycznie takie połączenie jest możliwe. To dobre rozwiązanie dla osób, które z uwagi na wadę wzroku faktycznie potrzebują korekcji widzenia, a jednocześnie nie chcą pozbawiać się ochrony przed promieniowaniem UV.
Gdzie kupować okulary na słońce?
Dwa wcześniejsze punkty niech będą dla nas wskazówką, że chcąc kupić okulary przeciwsłoneczne damskie, męskie, dziecięce, sportowe czy do jazdy samochodem, powinniśmy udać się do miejsca, specjalizującego się w sprzedaży pomocy optycznych. Najkorzystniejsze cenowo są w tym zakresie optyczne sklepy internetowe – jak jeden z większych w Polsce, wOkularach.pl.
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?
Dobrów okularów do twarzy jest jednym z czynników, dzięki którym prezentują się one naprawdę ładnie i stylowo. Ta procedura nie zawsze jest szybka, biorąc pod uwagę mnogość wzorów i fasonów. Można ją jednak przyspieszyć, jeśli trzymamy się podstawowej zasady, a mianowicie przeciwieństw. I tak okulary dla okrągłej twarzy powinny być prostokątne, kwadratowe, o wyraźnych krawędziach i kątach; świetnie pasują również pilotki i kocie oczy. Twarz prostokątna bardzo dobrze wygląda z kolei w okularach oversize i z mocno zarysowanymi oprawkami. Ostrość rysów twarzy kwadratowej zostanie zrównoważona przez okrągłe okulary przeciwsłoneczne, a posiadacze i posiadaczki twarzy owalnych mogą najbardziej swobodnie przebierać w ofercie – do takiej buzi pasują niemal wszystkie oprawki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.