Reklama

Olej do manualnej skrzyni biegów - o czym należy pamiętać przy jego wyborze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Olej do manualnej skrzyni biegów - o czym należy pamiętać przy jego wyborze? - Zdjęcie główne

Olej do manualnej skrzyni biegów - o czym należy pamiętać przy jego wyborze? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Olej do manualnej skrzyni biegów jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Odpowiada nie tylko za odpowiednie smarowanie, ale również ochronę i chłodzenie wielu elementów znajdujących się wewnątrz skrzyni biegów. Olej posiada również właściwości czyszczące, co pozytywnie wpływa na utrzymanie przekładni w czystości. Jak wybrać dobry olej do manualnej skrzyni biegów? Jak często należy go wymieniać?

Klasy lepkości i jakości oleju do manualnej skrzyni biegów

Wybierając olej do przekładni, należy pamiętać o tym, że przy wyborze odpowiedniego produktu należy uwzględnić jego parametry lepkości (określone na podstawie klasyfikacji SAE J360). Wszystkie oleje do skrzyń manualnych, jakie dostępne są na rynku można podzielić na dwie najważniejsze grupy - oleje letnie oraz zimowe.

Warto przy tym wspomnieć także o tym, że oleje do przekładni manualnych można klasyfikować również, mając na uwadze klasę ich jakości, ustaloną na podstawie amerykańskiej skali API. Klasa jakości przede wszystkim określa ilość dodatków uszlachetniających, o które wzbogacony został dany olej do przekladni.

Jak wybrać odpowiedni olej?

Warto pamiętać o tym, że tylko właściwie dobrany olej do przekladni będzie skuteczny w swoim działaniu, dlatego też, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, warto się nieco zastanowić nad wyborem. Wybierając olej, należy mieć na uwadze wiele elementów.

Najważniejsze jest to, by w miarę możliwości stawiać na produkty dedykowane, opracowane przez producentów aut, których jesteśmy użytkownikami. Olej do przekladni to produkt występujący na rynku w bardzo dużych ilościach, więc nie powinno być większych trudności ze znalezieniem tego odpowiedniego, mając na uwadze markę auta.

Wybierając olej do przekladni należy pamiętać o tym, że tego typu produkty różnią się między sobą pod względem poszczególnych parametrów. Zwracając na nie uwagę, możnawybrać ten olej, który będzie odpowiednio skuteczny w swoim działaniu, a zakres jego ochrony będzie odpowiednio szeroki.

Jak często należy wymieniać olej do przekładni?

Tak naprawdę to producent skrzyni biegów decyduje o tym, jak często w danym przypadku musi być wymieniany olej. Informację o częstotliwości jego wymiany można znaleźć w książce serwisowej. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu właściciel auta nie ma dostępu do takich informacji, warto zastosować się do ogólnie przyjętych wytycznych, według których wymiana oleju jest niezbędna po przejechaniu 80 000 - 100 000 km. Wartość ta dotyczy wyłącznie skrzyń manualnych, w przypadku automatycznych wymiana powinna być nieco częstsza.

Wybór dobrego oleju do przekładni i odpowiednio częsta jego wymiana to postawa, jeżeli zależy nam na tym, by cieszyć się z prawidłowego funkcjonowania manualnej skrzyni biegów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy