Czym jest oznakowanie pionowe?
Oznakowanie pionowe to specjalny rodzaj oznakowania umieszczonego w orientacji pionowej. Powinno znajdować się w zasięgu wzroku wszystkich użytkowników ruchu odbywającego się na danym obszarze.Oznakowanie pionowe dróg jest szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania ruchu drogowego - informuje o zakazach, nakazach lub ograniczeniach.
W oznakowaniu pionowym dróg wyróżnia się podział na dwie grupy o nieco odmiennej specyfikacji i zadaniach.
Znaki drogowe
Najpopularniejszym rodzajem oznakowania pionowego dróg jest grupa znaków drogowych. Z pewnością mijasz wiele z nich każdego dnia oraz korzystasz z informacji, które przekazują. Ciężko byłoby się poruszać na drodze, gdyby nie znaki drogowe - bez nich ruch byłby niemożliwy. Konieczny jest właściwy wygląd oznakowania pionowego dróg. Rozporządzenie określa jego odpowiednie cechy.Znaków drogowych jest wiele, dlatego wprowadzono ich odpowiedni podział ze względu na rodzaj informacji, jakie przekazują.
- informacyjne - mają za zadanie informować użytkowników drogi o właściwym sposobie korzystania z niej. Informują również o obiektach położonych w pobliżu drogi. Ich kolorystyka to niebieskie tło i piktogram w białym, czarnym lub czerwonym kolorze. Znaki informacyjne mają kształt kwadratu.
- nakazu - nakazują użytkownikom ruchu określone zachowanie. Mogą wymuszać np. obranie właściwego kierunku jazdy lub wybór wyznaczonej dla danego pojazdu drogi. Znaki nakazu, podobnie jak znaki informacyjne, posiadają niebieskie tło. Poznasz je również po białym oznaczeniu w środku i kształcie koła.
- zakazu - zabraniają użytkownikom ruchu pewnych zachowań. Stanowią o istotnych ograniczeniach, które pozwalają utrzymać płynność, a przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mogą zabraniać wjazdu określonym pojazdom lub ograniczyć możliwości ich postoju. Wyróżniają się czerwoną barwą i białym oznakowaniem oraz okrągłym kształtem.
- ostrzegawcze - to bardzo ważny element oznakowania pionowego dróg. Znaki ostrzegawcze mają za zadanie uprzedzić użytkowników ruchu drogowego o występowaniu miejsc, w których powinni zachować szczególną ostrożność. Jak wyglądają znaki ostrzegawcze? Posiadają kształt trójkąta z czerwoną obwódką i żółtym tłem. Symbole na znakach ostrzegawczych mają kolor czarny.
Pozostałe oznakowanie pionowe
Istnieją również inne elementy oznakowania pionowego, które umożliwiają prawidłowe poruszanie się po drogach. Choć wydają się być mniej oczywiste niż znaki drogowe, ich obecność jest niezbędna jeśli chodzi o ruch drogowy.Gdzie stosowane jest takie oznakowanie pionowe? Znajdziesz je na ścianach oraz słupach - istotne jest, aby zostały umieszczone w zasięgu wzroku wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Oznakowanie pionowe na ścianach i słupach mogą wyznaczać niebezpieczne strefy lub pełnić funkcję znaków orientacyjnych, pomagając dotrzeć do wybranego punktu. Zastosowanie oznakowania pionowego dróg jest niezwykle szerokie, dlatego ten rodzaj oznakowania jest stosowany szczególnie często.
Oznakowanie pionowe dróg - jak powstaje?
W przypadku oznakowania pionowego dróg w postaci znaków masz do czynienia z gotowym produktem, który należy zamontować w odpowiednim miejscu. Nieco inna sytuacja występuje jeśli chodzi o oznakowanie pionowe umieszczane bezpośrednio na powierzchniach płaskich, takich jak ściany czy słupy. W takim przypadku konieczne jest namalowanie oznaczeń bezpośrednio na powierzchni, która ma o czymś informować. Zajmują się tym wykwalifikowane firmy, takie jak Oznakowanie Poziome. Wykwalifikowani pracownicy wykorzystują do pracy metodę malowania hydrodynamicznego cienkowarstwowego, która zapewnia idealne krycie, a tym samym widoczność oznakowania z dalekiej odległości. Dzięki firmom takim jak Oznakowanie Poziome nabędziesz też gotowe znaki drogowe. Nie chcesz montować ich samodzielnie? Przy zakupie istnieje możliwość wyboru opcji z montażem, co jest znaczącym ułatwieniem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.