reklama

Pierwsze kroki do wymarzonego mieszkania – jak wybrać zaufanego dewelopera?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Pierwsze kroki do wymarzonego mieszkania – jak wybrać zaufanego dewelopera? - Zdjęcie główne

Jak wybrać zaufanego dewelopera? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieWażna życiowa decyzja, jaką jest zakup wymarzonego mieszkania wymaga zaufania pomiędzy kupującym a deweloperem. Z tego powodu, jeśli pragniesz stać się wkrótce właścicielem nieruchomości, przed wyborem lokalu zweryfikuj podmiot, który stoi za ofertą. Dziś podpowiadamy jak wybrać zaufanego dewelopera w 10 krokach!

Poznaj opinie dotychczasowych nabywców

Trudno lepiej ocenić rzetelność dewelopera niż kierując się opiniami dotychczasowych klientów kupujących od niego mieszkania. W tym celu warto porozmawiać ze znajomymi, którzy mieli okazję współpracować z deweloperem przy poprzednich inwestycjach. Są zadowoleni ze współpracy i kupionego lokalu? Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Twoja transakcja okaże się równie satysfakcjonująca! Dodatkowych opinii możesz poszukać w internecie. Pojedyncze negatywne wpisy nie są powodem do niepokoju, ale powtarzające się trendy powinny wzbudzić Twoje podejrzenia. Uczciwe przedsiębiorstwa dbają o swój wizerunek. 

Sprawdź doświadczenie dewelopera i poprzednie inwestycje

Trwający od lat boom na polskim rynku nieruchomości sprawia, że wciąż pojawiają się na nim nowe podmioty. Prawdopodobnie znaczna część z nich stara się działać uczciwie, ale tylko w przypadku tych najbardziej doświadczonych graczy masz taką gwarancję. W Polsce istnieją deweloperzy, którzy działają na rynku już od ponad trzech dekad i w tym czasie zdołali zrealizować dziesiątki inwestycji. Jednym z nich jest ATAL – firma notowana na warszawskiej GPW, które aktualnie buduje mieszkania na Śląsku, w Łodzi,  Krakowie,  Poznaniu,  Szczecinie,  Warszawie i we Wrocławiu. Doświadczony deweloper tworzy osiedla i lokale najlepiej dopasowane do potrzeb ich przyszłych mieszkańców. 

Zweryfikuj pozycję dewelopera w branży

Dobrą wskazówką odnośnie rzetelności dewelopera jest jego przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Organizacja zrzesza rzetelne przedsiębiorstwa, a przy tym tworzy dobre rynkowe standardy i pilnuje ich dotrzymywania. Jeśli deweloper, z którym zamierzasz podjąć współpracę znajduje się na liście członków PZFD, powinien być godny zaufania. 

O udanych inwestycjach przeprowadzonych w przeszłości świadczą także otrzymywane przez dewelopera certyfikaty i wyróżnienia, na przykład prestiżowy konkurs European Property Awards Develompement czy Ranking Najlepszych Inwestycji wg Rynku Pierwotnego.

 Oceń wiarygodność finansową dewelopera w KRS

Ważnym krokiem w celu oceny rzetelności dewelopera jest ocena jego sytuacji finansowej. Ogranicza to ryzyko, że pojawią się problemy z ukończeniem inwestycji na czas. Niezbędne informacje znajdziesz w KRS. W ten sposób zweryfikujesz:

  •  kapitał zakładowy spółki, 
  • brak zaległości podatkowych, 
  •  brak postępowań egzekucyjnych, 
  • brak postępowania upadłościowego,
  • sprawozdania finansowe.
 

  Zajrzyj do UOKiK, by sprawdzić, czy deweloper jest uczciwy

Na kolejne cenne informacje dotyczące zaufania wobec dewelopera natrafisz w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli w przeszłości przedsiębiorstwo stosowało wobec swoich klientów nieuczciwe praktyki, na przykład umieszczało w umowach niedozwolone prawnie klauzule, UOKiK prawdopodobnie nakładał na nie kary.

 Poproś o prospekt informacyjny

Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek przedstawienia potencjalnemu nabywcy prospektu informacyjnego przed zawarciem umowy deweloperskiej. Dokument ten składa się z części ogólnej, zawierającej m.in. informacje o deweloperze, nieruchomości, pozwoleniu na budowę, sposobie finansowania inwestycji oraz planowanych inwestycjach w promieniu 1 km, oraz części indywidualnej, w której znajdują się szczegóły dotyczące konkretnego lokalu, takie jak cena za metr kwadratowy, powierzchnia i metoda jej pomiaru, standard wykończenia, liczba miejsc parkingowych oraz opis dostępnych mediów. 

Choć prospekt zawiera istotne informacje, nie obejmuje pełnego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a jedynie informacje o przeznaczeniu terenu, ani pełnego wzoru umowy, a jedynie kluczowe postanowienia. Dokument informuje także o warunkach odstąpienia od umowy i harmonogramie realizacji inwestycji. Przed zakupem nieruchomości warto dokładnie przeanalizować jego treść i porównać z umową, aby uniknąć nieścisłości.

Sprawdź rachunek powierniczy inwestycji

Deweloperski rachunek powierniczy jest kontrolowany przez bank i chroni pieniądze, które pozostają Twoją własnością do czasu kupna lokalu. Informacje na jego temat znajdziesz w prospekcie informacyjnym. Pieniądze powinny być wypłacane deweloperowi wyłącznie po zakończeniu określonych etapów inwestycji, co kontroluje specjalista wyznaczony przez bank. Poza tym kapitał może być przeznaczony wyłącznie na realizację tej konkretnej inwestycji. 

Zajrzyj do księgi wieczystej nieruchomości

Kolejną formalnością, której lepiej nie pomijać jest zapoznanie się z księgą wieczystą nieruchomości. Warto zweryfikować, czy deweloper ma do niej pełne prawo i czy nieruchomość nie jest zadłużona. 

Przeanalizuj umowę deweloperską

Dotychczas deweloper wydaje się godny zaufania, a lokal przypadł Ci do gustu? Jesteśmy coraz bliżej podpisania umowy deweloperskiej! Zanim to nastąpi, dokładnie przeanalizuj dokument. Zweryfikuj, czy jest on zgodny z zapisami zawartymi w prospekcie informacyjnym. Szczególnie przyjrzyj się warunkom odstąpienia od umowy, warunkom sprzedaży, harmonogramom płatności, terminowi oddania nieruchomości i specyfikacji technicznej. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.

Oceń jakość współpracy

W podjęciu ostatecznej decyzji z pewnością pomoże Ci dotychczasowa współpraca z deweloperem. Dostępność opiekuna klienta offline i online, możliwość załatwienia wielu formalności zdalnie, a także zapoznania się z wizualizacjami lokalu i makietą osiedla to z pewnością ważne atuty. Za deweloperem może również przemawiać rozbudowany program wykończeń pod klucz, jeśli interesuje Cię ta opcja wykończenia.Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci znaleźć zaufanego dewelopera i niebawem wprowadzić się do wymarzonego mieszkania bez zbędnego stresu i opóźnień!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy