Reklama

Reklama

Pierwszy w historii lot w atmosferze innej planety

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pierwszy w historii lot w atmosferze innej planety - Zdjęcie główne

Lot w atmosferze Marsa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie To, co wydarzyło się na Marsie to rzeczywiście chwila historyczna w dziejach całej naszej cywilizacji. 19 kwietnia 2021 roku miejsce miał pierwszy lot drona o nazwie Ingenuity. Trwał tylko 40 sekund, a maszyna wzniosła się jedynie na 3 m nad powierzchnią czerwonej planety, ale jest to bardzo ważne osiągnięcie naukowe, które będzie rzutować na wiele innych badań. Dokonania inżynierów są oczywiście o wiele bardziej zajmujące i stanowią lepszą rozrywkę, aniżeli nawet darmowe gry hazardowe automaty bez rejestracji, ale celem jest tutaj także wartość typowo naukowa. W ten sposób rozpoczęty został etap całkiem nowych odkryć. Wykorzystanie takich technologii będzie miało też zapewne miejsce w przyszłości na innych planetach lub księżycach, na które dotrzemy. Znawcy tematu jednoznacznie określają ten historyczny lot sterowany z ziemi jako wydarzenie, które jest tak samo istotne jak pierwszy lot Braci Wright. Poza tym w ciągu następnych 30 marsjańskich dni odbyć się mają jeszcze 4 loty statku powietrznego.

Reklama

Długie przygotowania do startu
Pozornie prosta operacja była jednak bardzo skomplikowana. Oczywiście na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że taki dron to zabawka, jakich jest dużo przecież wokoło nas. Coraz większa ilość osób kupuje drony, którymi latamy w różne miejsca i wznosimy się rzeczywiście na wysokie pułapy. Zauważmy jednak, że atmosfera marsjańska bardzo się różni od ziemskiej. Jest o wiele rzadsza, a jak zaznaczali naukowcy, to mogło mieć bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i urządzeń zamontowanych w dronie. Wystarczy przecież przypomnieć, że atmosfera na czerwonej planecie ma mniej niż 1% gęstości atmosfery ziemskiej. To z kolei skutkuje tym, że śmigła muszą znacznie szybciej się obracać. To około 2500 obrotów na minutę. Poza tym dron może latać tylko w konkretnych określonych warunkach. Na przykład wykluczone jest latanie w nocy, ponieważ nawigacja wymaga obserwacji gruntu z wykorzystaniem kamer. Dlatego
wcześniej urządzenie musiało być bardzo szczegółowo sprawdzone przez liczne testy.
Po co na Marsa wysłano drona?
Zauważmy też, że ta maszyna latająca nie została wyposażona właściwie w żadne
instrumenty naukowe. Możliwe, że następnym razem tak się stanie, ale na razie  chodziło o zarejestrowanie danych, które miały zapewnić duży wkład w inwentarz wiedzy naukowców. Chodzi o to, aby lepiej poznać Marsa od strony zachowania się pojazdów powietrznych w atmosferze. To jednak dopiero pierwszy etap, ponieważ lot drona i kolejne mają utorować drogę dla o wiele bardziej skomplikowanych urządzeń latających. Zapewne będą one zabierane w następnych misjach na czerwoną  planetę. O tym jak bardzo skomplikowana jest to technologia, świadczy fakt, że samo zaprojektowanie i skonstruowanie Ingenuity zabrało aż 6 lat.
Koordynacja drona z łazikiem
Nie zapominajmy też o tym, że bardzo ważną kwestią jest w tej misji perfekcyjne
skoordynowanie drona z badaniami, które prowadzi łazik. Otóż Perseverance cały czas obserwuje pojazd latający poprzez swoje kamery. Tak więc zespół specjalistów, którzy są odpowiedzialni za funkcjonowanie drona, musi bardzo szczegółowo zgrać harmonogram swoich prac z grupami fachowców, którzy z kolei odpowiadają za misję łazika. Wyzwań jak widać było bardzo dużo, a trzeba też przypomnieć tu o wiatrach, które wieją na czerwonej planecie. Najpierw trzeba było, więc lot Ingenuity przetestować, wykorzystując symulacje w modelach komputerowych. Wszystkich jednak warunków na tej planecie występujących nie udało się wykorzystać podczas tych prób. To też świadczy o tym, jak sporym wyzwaniem jest cała misja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy