Reklama

Reklama

Plan urlopów ⎯ jak dobrze go wypełnić?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Plan urlopów ⎯ jak dobrze go wypełnić? - Zdjęcie główne

Plan urlopów ⎯ jak dobrze go wypełnić?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Prawidłowe uzupełnienie planu urlopów to jeden z najważniejszych obowiązków polskiego przedsiębiorcy. Taki wymóg nakłada na niego Kodeks pracy, który wyraźnie wskazuje, kiery należy przygotować plan i jakich urlopów powinien dotyczyć. Podpowiadamy, jak właściwie wypełnić plan urlopów.

Reklama

Plan urlopów ⎯ co to takiego i dlaczego jest tak ważny?

Plan urlopów to dokument, o którym mowa w Kodeksie pracy. Pracodawca powinien przygotować go na dany rok kalendarzowy. W dokumencie należy uwzględnić wszystkie urlopy wypoczynkowe, tzn. nie tylko bieżące, ale także zaległe i uzupełniające. Wyjątkiem jest urlop, który pracownik może wziąć na żądanie. Zgodnie z Kodeksem pracy każdy, kto pracuje na podstawie umowy o pracę, może w dowolnym momencie skorzystać z przysługującego mu prawa do dnia wolnego. Każdy zatrudniony może wykorzystać w roku kalendarzowym 4 dni urlopu na żądanie. W związku z tym w planie urlopowym nie uwzględnia się wszystkich przysługujących dni urlopowych. W zależności od stażu pracy może to być łącznie 26 lub 20 dni, a po odliczeniu 4 dni urlopu na żądanie liczba to wynosi odpowiednio 22 i 16 dni.

Co ważne, przed przystąpieniem do wypełniania dokumentu należy zorientować się w planach wypoczynkowych pracowników. Jako pracodawca albo pracownik musisz wiedzieć, że plan urlopów to dokument orientacyjny, a zaplanowane terminy można zmienić z uwagi na pracownika lub pracodawcę.

Obowiązki związane z przygotowaniem planu urlopów

Przed przystąpieniem do wypełnienia planu urlopowego trzeba dobrze przemyśleć skład zespołu firmy. W planie urlopowym należy bowiem uwzględnić nie tylko tych pracowników, którzy pojawiają się w przedsiębiorstwie na co dzień. Pod uwagę trzeba także wziąć pracowników, którzy od dłuższego czasu przebywali na urlopie, tzn. mamy wracające z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego oraz wszystkich tych, którzy wracają do obowiązków zawodowych po bezpłatnym urlopie. Należy także uwzględnić proporcjonalnie obliczony urlop osób zatrudnionych na czas określony. Więcej informacji o tym, jak prawidłowo wypełnić plan urlopów znajdziesz w dalszej części artykułu. Wiedzę możesz uzupełnić również, korzystając z informacji zawartych na stronie https://inewi.pl/.

Kodeks pracy nie nakłada obowiązku wypełniania planu urlopów na każdego pracodawcę, którego firma działa w naszym kraju. Bezwzględnie dokument musi zostać przygotowany w firmach, w których działa zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli wyraża ona jednak zgodę na brak planu urlopów, obowiązek ten przestaje dotyczyć ich pracodawcę.

Wypełnianie planu urlopowego. O czym trzeba pamiętać?

Czytaj dalej, jeżeli w Twojej głowie wciąż pojawiają się myśli typu: Plan urlopów ⎯  jak szybko i poprawnie przygotować? Podstawową zasadą dotyczącą przygotowania kalendarza urlopów jest to, że powinien on dotyczyć bieżącego okresu (należy przedstawić go do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok opisany w planie urlopowym) i zostać podany do wiadomości wszystkich pracowników. W regulaminie niektórych pracodawców może być mowa o tym, że udzielenie urlopu musi zostać poprzedzone wypisaniem przez pracownika wniosku urlopowego. Wówczas zgoda na wypoczynek powinna być wydana przez pracodawcę również w formie pisemnej.

W sezonie letnim, kiedy najwięcej pracowników chciałaby wypocząć, należy wprowadzić rotacyjność urlopów w perspektywie kilku lat. W ten sposób każdy zatrudniony będzie mógł co któryś sezon skorzystać z letnich wakacji. Poza tym przynajmniej raz w roku każdy pracownik powinien mieć wyznaczony wypoczynek trwający nieprzerwanie przez 14 dni kalendarzowych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy