Mieszkańcy powiatu łódzkiego, a wśród nich beneficjenci Funduszy Europejskich, pomagają zarówno tym Ukraińcom, którzy zostali w swym państwie, jak i tym, którzy zdecydowali przedostać się do Polski. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ściśle współpracuje z rządem Polski i Wojewodą Łódzkim, koordynuje akcje oraz przygotowuje miejsca tymczasowego pobytu dla uchodźców oraz punkty, w których można przekazywać i przechowywać dary od mieszkańców województwa. Aby uchodźcy mogli bezpiecznie i bez problemów poruszać się po naszym kraju, beneficjent FE – Łódzka Kolej Aglomeracyjna zabezpieczyła bezpłatne przejazdy.
Machina pomocy
Jeden z beneficjentów Funduszy Europejskich – Miasto Łódź – uruchomiło Centrum Zarządzania Kryzysowego UMŁ, które koordynuje działania podejmowane przez różne organizacje i mieszkańców powiatu. Dzięki temu powstaje baza miejsc noclegowych oraz zbiórek darów. Osoby, które chcą pomóc, znają język ukraiński, dysponują samochodem lub miejscami w domu i mogą przyjąć pod swój dach uciekających przed wojną, mogą zgłaszać się pod numer telefonu: (42) 638 49 99 lub (42) 638 49 49, można również napisać na adres mail: ukraina@uml.lodz.pl. Z urzędem miasta mogą kontaktować się też rodziny, które przyjęły uchodźców i potrzebują wsparcia, ale i obywatele Ukrainy, którzy chcą uzyskać pomoc i informacje. Miasto uruchomiło zbiórkę rzeczową i finansową dla uchodźców. Główny punkt znajduje się przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy al. Politechniki. Kolejny beneficjent FE – Łódzki Dom Kultury jest miejscem tymczasowego pobytu dla uchodźców, natomiast studenci Akademii Sztuk Pięknych podczas warsztatów krawieckich szyją siatki maskujące dla mieszkańców Lwowa.
Mobilizacja mieszkańców powiatu łódzkiego
Poza działaniami samorządowymi, pojawia się wiele indywidualnych inicjatyw. Mieszkańcy powiatu prowadzą zbiórki darów, m.in. żywności, odzieży, leków, koców, środków higienicznych i zawożą je na granicę. Stamtąd zabierają ludzi, którzy są rozlokowywani w domach rodzin deklarujących chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Pomagają też przedsiębiorcy i instytucje edukacyjne. Wśród nich są ci, którzy skorzystali ze wsparcia Funduszy Europejskich, a teraz sami pomagają potrzebującym. To łódzkie szkoły. Dobro powraca.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
rpo@aplanmedia.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.