Reklama

Praca w IT – sektory z największym zapotrzebowaniem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Praca w IT – sektory z największym zapotrzebowaniem  - Zdjęcie główne

Praca w IT | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Deficyt specjalistów IT wynosi według danych z U.S. Labor około 40 milionów osób na całym świecie. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe technologie liczba ta ma dwukrotnie wzrosnąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Jakich specjalistów IT poszukują firmy?

W ostatnim czasie agencje rekrutacyjne zajmujące się sektorem IT najczęściej poszukiwały specjalistów na takie stanowiska, jak cloud engineer, cloud architect czy cloud administrator. Jest to związane z ogromnym popytem na rozwiązania chmurowe w wielu firmach, których implementację przyspieszyły, a nawet niejako wymusiły, pandemia oraz model pracy zdalnej. Architekci oraz inżynierowie chmury są poszukiwani także ze względu na rosnącą popularność aplikacji umożliwiających wideokonferencje.

Przejście na zdalny tryb pracy wywołało także większe zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Ochrona systemów i zadbanie o odporność na ataki hakerskie stało się priorytetem. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że takie działania mogłyby zablokować działanie firmy, dlatego intensywnie poszukują fachowców z obszaru cyberbezpieczeństwa. Aktualnie trwa wiele rekrutacji IT w tym zakresie i wiążą się one z bardzo atrakcyjnymi warunkami dla pracowników. Widełki wynagrodzeń w ich przypadku sięgają od 18000 do 25000 zł netto. Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/it-contracting.

Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie wzrośnie zapotrzebowanie na analityków danych. Agencje rekrutacyjne specjalizujące się w IT już od kilku lat zauważają wzrost zapotrzebowania na fachowców od big data. Szacuje się, że w przyszłości data analyst czy data scientist będzie niezbędnym stanowiskiem w niemal każdej firmie. Wynagrodzenia w tym sektorze sięgają od 16000 do 22000 zł netto.

Nie słabnie popyt na front-end i back-end developerów. Obecnie wiele rekrutacji w IT dotyczy specjalistów, którzy zajmują się łączeniem działań programistów aplikacji oraz administratorów systemów. Ich zarobki obejmują aktualnie widełki od 16500 do 23500 zł netto. 

Jakie języki są najbardziej poszukiwane?

Z ogłoszeń pracodawców oraz danych agencji rekrutacyjnych poszukujących kandydatów w branży IT wynika, że najczęściej wymagana jest znajomość Javy, a w dalszej kolejności Pythona, .NET, Javascript, PHP i React. Najwyższe wynagrodzenia oferuje się specjalistom posługującym się kilkoma językami, zwłaszcza Javą i Pythonem. Na wysokie zarobki mogą liczyć także programiści iOS.

Gdzie najczęściej szuka się specjalistów IT?

Do niedawna najwięcej rekrutacji IT prowadzono w Warszawie, a w dalszej kolejności w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Od 2021 najpopularniejszą opcją jest jednak praca zdalna, którą można wykonywać w dowolnej lokalizacji. Trend ten prawdopodobnie się utrzyma, nawet jeśli w innych obszarach firmy zrezygnują z pracy zdalnej czy hybrydowej. 

Ponieważ niedobór specjalistów IT doskwiera całej Europie, a kompetencje polskich fachowców są bardzo cenione, mogą oni liczyć również na wiele atrakcyjnych ofert z zagranicy. Agencje rekrutacyjne specjalizujące się w branży IT, poszukują programistów do pracy w Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii czy Szwecji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy