Prezent dla konesera whisky – czym się różni whisky od whiskey?
Dlaczego jedne whisky są bardziej cierpkie, ale inne słodsze i delikatniejsze? Jedne typowo męskie, mocne idealnie wpisujące się w spotkania w męskim gronie przy cygarze, a inne delikatne, urzekające lekkością? Smak whisky zależy przede wszystkim od zboża, które stanowi bazę. Do jej produkcji używa się: żyto, pszenicę, owies, jęczmień, kukurydzę. Natomiast ziarna zbóż różnią się zawartością cukru, dlatego whisky z kukurydzy ma słodszy smak niż pszeniczna. Do tego dochodzą lokalne tradycje i upodobania smakowe. W brazylijskiej whisky wyczuwana jest rześkość, bo trunek leżakuje w beczka ze skórką limonki. Jedna z najbardziej rozpoznawanych amerykańskich marek Jack Daniels oferuje również whisky z dodatkami, przykładem miodowa, z wyczuwaną orzechową nutą.
Zarówno pisownia whisky jak i whiskey jest poprawna. Wynika to z przyjętej przed dziesięcioleciami pisowni. Dla Irlandii i Ameryki charakterystyczna jest whiskey, a dla Szkotów i Kanadyjczyków whisky. Zatem, bez względu na to jaką butelkę wybierzesz na prezent dla smakosza whisky, to jest ona oryginalnym trunkiem.
Prezent dla fana whisky – jakie są jej rodzaje?
Wybór bursztynowego trunku bez znajomości tematu to jak kupowanie kota w worku. Warto poznać poszczególne rodzaje, by dopasować smak do gustu osoby, której chcesz ją podarować. Najczęściej wymienia się 9 rodzajów whisky:
- single malt – powstaje na bazie słodu jęczmiennego, cała produkcja przebiega w jednej destylarni, jest wyrazista z lekko wyczuwanymi nutami owocowo-kwiatowymi,
- scotch – produkowana wyłącznie w Szkocji, wg ściśle określonych procedur, czas leżakowania min. 3 lata, smak złożony, trudny do ujęcia w ramy, z nutą dymną,
- żytnia – charakterystyczna dla Ameryki, wzbogacana jęczmieniem i kukurydzą, bardziej wyrazista i ostrzejsza niż bourbon,
- bourbon – w minimum 51% powstaje z ziaren kukurydzy, to słodsza i delikatniejsza odmiana whisky w porównaniu z wcześniejszą,
- Tennessee – w teorii uznawana za bourbon, jednak producenci walczą o własną kategorię i stąd na butelkach oznaczenie Tennessee, smak na początku delikatnie słodki, przechodzący w pikantne nuty,
- kanadyjska – zazwyczaj na bazie kukurydzy, łagodna w smaku,
- irlandzka – charakterystyczna łagodna whisky, najczęściej powstaje na bazie zacieru słodowego,
- japońska – ma krótką historię, smakiem przypomina szkocką,
- mieszana – powstaje z różnych rodzajów whisky, w kilku miejscach i z różnych zbóż.
Jak wybrać butelkę na prezent dla miłośnika whisky?
Sprawdź, skąd pochodzi whisky i z jakich zbóż powstaje. To duża podpowiedź przy wyborze bursztynowego trunku. Jeśli osoba, której chcesz sprawić prezent, lubi drinki na bazie whisky to dobrym wyborem może być mieszana. Jest to też budżetowa opcja. Inną drogą jest wybór oryginalnej whisky, klasycznej bądź pochodzącej z dalszych zakątków świata, brazylijskiej bądź japońskiej.
Atrakcyjne akcesoria do whisky
Fani bursztynowego trunku mają swoje rytuały związane z piciem whisky. Odpowiednie szkło, karafka, a nawet mobilny, luksusowy barek. Dobrym pomysłem na prezent dla smakosza whisky jest oryginalna szklanka. Wykonana ze szkła kryształowego – masywna, solidna i trwała. Szklanki dostępne są z wieloma motywami, od zwierzęcych, przez patriotyczne, po morskie.
Wśród popularnych akcesoriów dla fanów whisky są również: luksusowe skórzane podkładki pod szklanki, pipeta do odmierzenia ilości wody, drewniana skrzynka na butelkę i szklanki, mobilne barki typu globobar. Gotowym pomysłem na prezent dla konesera whisky są zestawy, składające się ze szklanek, karafki, a niektóre również z ekskluzywnej tacy bądź innych elementów: https://www.luxuryproducts.pl/prezent-dla-milosnika-whisky.html.
Podróż przez smaki whisky jest fascynującym doświadczeniem – podaruj je wraz z gustownym zestawem do whisky bądź luksusową szklanką.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.