Reklama

Przebieg samochodu a OC – czy ma znaczenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przebieg samochodu a OC – czy ma znaczenie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależna jest od wielu oczywistych czynników. Są jednak przypadki, w których ubezpieczyciele uwzględniają mniej typowe elementy. Czy przebieg samochodu może spowodować podwyższenie / obniżenie wysokości składki? Sprawdzamy.

Zgodnie z przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu zobowiązany jest do wykupienia polisy na samochód. Dlatego ubezpieczenie OC to jeden z podstawowych produktów, które kupujemy w celu zapewnienia ochrony w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Nie każdy jednak zastanawia się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki. A szkoda, ponieważ w wielu przypadkach cenę można byłoby zmniejszyć – nawet o kilkaset złotych.

Podstawowe czynniki wpływające na cenę OC

Wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego kształtuje wiele czynników. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • wiek kierowcy
  • datę wydania prawa jazdy
  • rocznik pojazdu
  • markę samochodu
  • rodzaj silnika i jego pojemność
  • miejsce zamieszkania.
Tutaj zależność między powyższymi elementami a ryzykiem ubezpieczeniowym wydaje się być całkowicie zrozumiała. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy płacą wysokie składki. Podobnie jak osoby podróżujące samochodami starszych roczników lub korzystające z samochodów należących do sportowych marek. Duże składki płacą także osoby zamieszkujące dość zaludnione miasta, np. Gdańsk, Wrocław, Warszawę, Kraków.

Przebieg samochodu – jak wpływa na składkę?

Stan licznika ma wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC – jednak w sposób pośredni. To, jaki jest przebieg, może być dla ubezpieczyciela dość istotną informacją wskazującą na ryzyko ubezpieczeniowe.

Jeśli samochód ma na liczniku sporą liczbę przejechanych kilometrów, oznacza że:

  • kierowca często podróżuje
  • pojazd jest mocno eksploatowany.
To z kolei może zwiększać ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego, za które towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało ponieść finansową odpowiedzialność.

Więcej informacji o wpływie przebiegu pojazdu na koszt ubezpieczenia OC znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem www.rankomat.pl/samochod/przebieg-samochodu-a-cena-oc.

Ubezpieczyciel zaproponował wysokie OC? Wykup polisę taniej

Jeżeli dotychczasowy ubezpieczyciel zaproponował wysoką składkę na ubezpieczenie OC z powodu dużego przebiegu, porównaj cenę w innych towarzystwach ubezpieczeniowych. Niektóre firmy nie biorą pod uwagę tego parametru lub uwzględniają go tylko w minimalnym stopniu. Masz zatem szansę na wykupienie polisy tańszej nawet o kilkaset złotych!

Skorzystaj z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, by porównać oferty. Następnie wybierz najtańszą propozycję – nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne są jednakowe bez względu na wysokość składki.

Przebieg pojazdu wcale nie musi wpływać na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dlatego warto poszukiwać takich ofert polis, które są przystępne pod względem finansowym. Jest to możliwe, o ile skorzystasz z narzędzi udostępnianych przez porównywarkowe serwisy ubezpieczeniowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy