reklama

Relacja z Hackathonu dla Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieMieszkańcy współtworzą nasze miasto! Przez dwa intensywne dni zaangażowani mieszkańcy Łodzi pracowali ramię w ramię, aby realnie wpłynąć na przyszłość naszego miasta. Kilka godzin pracy, burzy mózgów i współpracy przekształciło wstępne pomysły w konkretne projekty, które wkrótce zostaną przedstawione Pani Prezydent Hannie Zdanowskiej. Jak przebiegło to wyjątkowe wydarzenie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją!

W dniach 24-25 września 2024 r. odbył się Hackathon dla Łodzi, organizowany przez Fundację Łódź – pierwszy miejski think tank w Polsce. Uczestnikami byli kreatywni mieszkańcy miasta: studenci, przedstawiciele NGO, naukowcy oraz osoby związane z sektorem MŚP. Celem całego wydarzenia było opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla dwóch kluczowych wyzwań Łodzi: czystości przestrzeni miejskich i demografii.

Dzień 1: "Czyste Miasto"

Pierwszy dzień Hackathonu poświęcony był czystości przestrzeni publicznych. Uczestnicy skupili się na tym, jak podnosić jakość życia mieszkańców poprzez lepsze zarządzanie odpadami, minimalizację śladu środowiskowego oraz tworzenie bardziej przyjaznych przestrzeni. W ciągu 7 godzin intensywnej pracy zespoły wypracowały 10 projektów, które mają szansę zrewolucjonizować wygląd i funkcjonowanie przestrzeni miejskich. Część z pomysłów dotyczyła platform ułatwiających tworzenie nowych inicjatyw ekologicznych. Inne zaś koncentrowały się na zagospodarowaniu dotychczas niewykorzystanych przestrzeni w mieście – chociażby, by zwiększyć dostępność bezpłatnych toalet czy zadbać o przyjazny wygląd centrum miasta.

Dzień 2: "Demografia Jutra"

Drugi dzień poświęcony był równie ważnej tematyce "Demografii Jutra”. Łódź, jak wiele innych polskich miast, boryka się z problemem spadającej liczby mieszkańców i koniecznością zatrzymania młodych talentów. Uczestnicy analizowali, jak tworzyć warunki sprzyjające życiu pokoleń, rozwijaniu przedsiębiorczości oraz wspieraniu rodzin. Efekt? 11 innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają na różnorodne potrzeby mieszkańców i włączają Łódź w ich długoterminowe cele. Projekty skoncentrowały się zarówno na młodych mieszkańcach miasta, jak i na starszych osobach, zahaczając o takie tematy jak sztuka, rozwój osobisty, kariera, mieszkalnictwo czy budowanie relacji międzypokoleniowych. Padły również propozycje "wydłużenia młodości" oraz stworzenia platformy zbierającej wszystkie istotne informacje o mieście, która ułatwiłaby liczne procesy wdrożeniowe.

Przebieg wydarzenia

Hackathon to nie tylko pomysły, ale także zorganizowany proces współpracy. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów, które przez 7 rund wypracowały po 2 rozwiązania na grupę. Każdy pomysł przeszedł przez cykl kreacji, prototypowania, otrzymywania feedbacku oraz prezentacji, a następnie był oceniany metodą "dot voting". Co istotne, uczestnicy przed wydarzeniem otrzymali szczegółowe materiały, które ułatwiły im pełne zrozumienie poruszanych tematów oraz zdobycie wiedzy na temat aktualnej sytuacji Łodzi.

Organizatorzy podkreślają, że Hackathon dla Łodzi to dopiero początek długofalowych działań, które mają na celu wzmocnienie potencjału miasta oraz zwiększenie zaangażowania jego mieszkańców. Już wkrótce na stronie https://thinklodz.eu zostanie opublikowany pełny raport z wydarzenia, zawierający szczegółowe opisy wszystkich zaproponowanych projektów. W szczególności, Fundacja Łódź pragnie zaprezentować wypracowane przez uczestników projekty Pani Prezydent miasta oraz przedstawicielom władz miejskich, aby wspólnie rozważyć możliwości ich wdrożenia.

Zapraszamy do przejrzenia przygotowanej fotorelacji, która uchwyciła kreatywną pracę zespołów oraz atmosferę wydarzenia!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy