reklama
reklama

Remont łazienki? Pomyśl nad ekologiczną zmianą pralki!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Remont łazienki? Pomyśl nad ekologiczną zmianą pralki! - Zdjęcie główne

Ekologiczna zmiana pralki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Przychodzi czas, gdy podejmujesz decyzję o remoncie łazienki. Jest to dobra okazja, aby przy okazji wymienić stary sprzęt, na nowy, bardziej wydajny, przyjazny dla środowiska i tańszy w eksploatacji.
reklama

Częstym lokatorem łazienek, poza standardową armaturą, jest pralka. Nawet na najbardziej bezawaryjne urządzenie przyjdzie kiedyś czas. Zwykle dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarza się, że po rutynowym czyszczeniu, pralka zaczyna szwankować. W najgorszym wypadku może to skutkować zalaniem pomieszczenia, a to wiązałoby się z remontem nie tylko Twojej łazienki, ale także sąsiadów. W związku z tym, jeśli borykasz się z serwisowaniem pralki lub jest ona sędziwa, warto postawić na nowy sprzęt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Pralki z silnikiem inwerterowym a klasyczne pralki automatyczne

Tradycyjne pralki automatyczne działają dzięki silnikom szczotkowym, nazywanymi także klatkowymi. Mechanizm funkcjonuje w ten sposób, że szczotki trą o siebie, wytwarzając energię mechaniczną, ciepło i nieprzyjemny hałas. O ile pralka hałasująca w dzień nie musi być szczególnie drażniąca, o tyle, gdy w domu są dzieci lubiące drzemki w ciągu dnia, zaczyna to mieć znaczenie. Niektórzy ze względu na zmianę taryfy u operatora energii, piorą w nocy, gdy opłaty za prąd są niższe. Wówczas hałas może utrudniać zaśnięcie lub wybudzać ze snu. Warto podkreślić, że silniki szczotkowe zużywają się szybciej, co z czasem oznaczać będzie regularne wizyty serwisu lub wymianę mechanizmu. Ze względu na napęd, część modeli ma ograniczone obroty wirowania do 800 na minutę, a to może skutkować wyciągnięciem mokrego prania.

 

Pralki z silnikiem inwerterowym nie mają elementów, które powodują tarcie. Mechanizm napędzany jest przez indukcję magnetyczną. W dużym uproszczeniu to działanie sił pola magnetycznego znanych z magnesów. Dzięki temu urządzenie pracuje ciszej od klasycznych modeli szczotkowych, a w dodatku jest bardziej energooszczędny. Dużą zaletą pralek z silnikiem inwerterowym jest maksymalna wysokość wirowania na poziomie 1600 obrotów na minutę. Sprawia to, że ubrania po wyciągnięciu z pralki potrzebują krótszego czasu do wyschnięcia. 

 

Zobacz, jakie korzyści daje pralka z silnikiem inwertorowym

Pralki z napędem magnetycznym dostępne są w wielu wariantach i konfiguracjach. Na rynku znajdziesz modele ze wsadem od frontu oraz od góry. Umożliwia to korzystanie ze wszystkich zalet pralek inwertorowych, nawet w małych łazienkach. 

 

Główne zalety pralek z magnetycznym typem silnika:

  • energooszczędność - silniki w klasie A++ lub A+++ to duża oszczędność energii na każdym praniu. Jeśli pralka działa kilka razy w tygodniu, niemal od razu zobaczysz różnicę w rachunkach za prąd. Inwestycja w model z silnikiem magnetycznym, szybko się zwraca;
  • duża moc - oznacza o 20%-30% bardziej efektywną pracę w porównaniu do modeli szczotkowych. Zauważyć to można szczególnie podczas wirowania, które odbywa się w tempie nawet 1600 obrotów na minutę, a dzięki temu ubrania schną szybciej;
  • ograniczenie hałasu - w trakcie pracy, pralka generuje hałas na poziomie 50 dB, a podczas wirowania 70 dB. Intensywność tych dźwięków porównać można odpowiedni do szumu w biurze i wnętrza głośnej restauracji. Ciekawostką jest, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby poziom hałasu w środowisku w porze dziennej wynosił wspomniane 50 dB.;
  • trwałość - silik pozbawiony jest elementów, które o siebie ocierają, co zwiększa jego trwałość i żywotność. Wielu producentów daje gwarancję na 10 lat, że ich pralki będą działały bezawaryjnie.
 

Warto wiedzieć: Głośno działająca pralka to przede wszystkim kwestia parametrów technicznych urządzenia. Warto pamiętać, że szybkość wirowania również ma wpływ na głośność pracy. Nie mniej ważne jest dobre wypoziomowanie urządzenia, aby zminimalizować drgania. Pomocna w ich ograniczeniu może być specjalna mata antywibracyjna.

 

Ekologia i oszczędność

Wszyscy zwracamy uwagę na wydatki, a jedną ze stałych, comiesięcznych opłat jest rachunek za prąd. Niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego, pralka inwerterowa będzie oszczędniejsza od klasycznej szczotkowej. Częstotliwość pracy urządzenia ma duże znaczenie na zużycie. Otwarcie można powiedzieć, że znajdą się domy, w których sprzęt pobiera w ciągu roku 100 kWh, ale częściej normą jest 120 kWh, przy założeniu 220 cyklów prania. W wypadku tych ostatnich, jest to ilość bazowa, na podstawie której podawane są parametry techniczne urządzeń przez producentów. 

 

Warto także zwrócić uwagę na roczne zużycie wody, które również podawane jest w specyfikacji. Średnio na cykl pralka może zużywać od 30 do 80 litrów wody. Wpływ na wielkość poboru ma wybrany program i załadunek. Nie zdziw się, gdy zauważysz, że program „EKO” trwający 3,5 godziny, z pełnym bębnem, będzie tańszym rozwiązaniem niż 30-minutowy ekspres z 1,5 kg prania. Jeśli nigdzie się nie śpieszysz, włącz pralkę na program ekologiczny i zajmij się swoimi sprawami. Przykład ten pokazuje, że pośpiech kosztuje najwięcej. Wato dodać, że podobne rozwiązanie sprawdza się także w pracy zmywarek. Pralki z silnikiem inwerterowym znajdziesz na https://www.neonet.pl/pralki/pralki-z-silnikiem-inwerterowym.html.

 

Fotowoltaika a elektronika w domu

Ciężko przejść obojętnie obok tematu Odnawialnych Źródeł Energii. Jednym z nim jest, ciesząca się w Polsce popularnością fotowoltaika. Instalacja pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Wiedz, że pracuje ona najwydajniej w godzinach południowych, kiedy zwykle wszyscy domownicy są w pracy lub w szkole. W celu optymalizacji wydatków najlepiej korzystać ze sprzętów domowych, właśnie w godzinach największej produkcji energii. Jak to zrobić, gdy nie ma Cię w domu?

 

Praktycznie każda pralka wyposażona jest w opóźnienie startu. Oznacza to, że pranie możesz wcześniej włożyć do pralki i dodać niezbędnych detergentów, po czym ustawić opóźnienie uruchomienia. Starsze modele mogą mieć częstotliwość co 3 h, ale nowocześniejsze pralki są bardziej precyzyjne. Niektóre rozwiązania umożliwiają skorelowanie programatora z aplikacją na Twoim smartfonie. W tym wypadku włączysz pralkę z pracy lub trasy. 

 

Opóźnienie startu przydaje się także tam, gdzie zmieniają się taryfy. Najczęściej ta nocna (od 22 do 6) jest tańsza. Nawet jeśli chodzisz wcześniej spać, możesz zaprogramować pralkę, aby włączyła się w nocy i skończyła pracę przed zmianą taryfy. W ten sposób wyśpisz się i zdążysz wywiesić pranie, jeszcze przed wyjściem do pracy.

 

No to remont!

Remont łazienki to dobra okazja na wymianę sprzętów na bardziej ekologiczne. Współczesne rozwiązania to połączenie mechaniki i elektroniki, które dają wiele korzyści właścicielom pralek. Przede wszystkim wpływają na obniżenie rachunków za prąd i wodę, a także skracają czas suszenia ubrań w wydajnym systemie wirowania.

 

Wszystkim nam powinno zależeć na ochronie środowiska. Stosowanie wydajnych i efektywnych urządzeń w wysokiej klasie energooszczędnej to cegiełka, która przyczynia się do polepszenia warunków naturalnych. Z pralkami inwerterowymi zatroszczysz się o swój budżet i nasz wspólny dom, Ziemię. Zrób to dla siebie i bliskich.

 

Pamiętaj, że pralka to dobry pomysł na prezent. Przeczytaj dlaczego.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama