Ustal budżet remontowy – to podstawa
Bez budżetu ani rusz – remont mieszkania to przedsięwzięcie, które wymaga starannego zaplanowania wydatków na ten cel. Zanim rozpoczniesz więc pierwsze prace, zadbaj o solidne zaplecze finansowe. Zastanów się, jaką największą kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na remont, a następnie przeanalizuj średni koszt pracy ekip remontowych w Twoim regionie. Zorientuj się w cenach materiałów wykończeniowych (w tym celu możesz np. odwiedzić sklepy Komfort, które umożliwiają kompleksowe urządzenie mieszkania od A do Z). Aby poczuć się bezpiecznie, pomyśl o 10-15% zapasu środków, po które sięgniesz w razie niespodziewanych problemów/nagłych usterek.
Wybierz ekipę remontową z polecenia
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko frustracji w trakcie remontu mieszkania, nie podpisuj umowy z pierwszą napotkaną ekipą remontową. Zrób dokładną analizę konkurencji i postaraj się zweryfikować potencjalnych wykonawców. Najrozsądniejszym wyjściem będzie wzięcie robotników z tzw. polecenia. Porozmawiaj ze znajomymi, członkami rodziny, możliwe, że ktoś z Twojego bliższego lub dalszego otoczenia ma pozytywne doświadczenia z ekspertami od robót wykończeniowych i chętnie przekaże Ci do nich kontakt. Pamiętaj też, aby nigdy nie wiązać się jedynie umową ustną, gdyż możesz mieć wówczas dużo problemów przy dochodzeniu swoich praw w sądzie, jeśli jednak ekipa nie będzie tak uczciwa jak się mogła wydawać. Jeśli chcesz spać spokojnie, zadbaj o zawarcie umowy pisemnej.
Twórz szczegółowy zakres i harmonogramu prac
Zanim rozpoczniecie prace, ustal z fachowcami dokładny zakres i harmonogram prac, dzięki temu unikniesz stresu oraz ewentualnych nieporozumień. Przedstaw swoje oczekiwania. Upewnij się, czego dokładnie dotyczą prace budowlane (np. wymianę hydrauliki, elektryki, glazury, podłogi). Następnie poproś ekipę remontową o wycenę i na tej podstawie oszacuj budżet. Pamiętaj, że harmonogram prac remontowych jest bardzo ważny, jego brak może wprowadzić chaos, narazić Cię na dodatkowe koszty i rozczarowanie.
Mieszkasz w bloku? Poinformuj o remoncie wspólnotę i sąsiadów
Jeśli planujesz remont generalny mieszkania, który wymaga przebudowy bądź zwyczajnej ingerencji w części wspólne budynku, możliwe, że będziesz potrzebować zgody wspólnoty mieszkaniowej czy też spółdzielni. Poinformuj też o planowanym remoncie sąsiadów, dla których przeprowadzone prace mogą być szczególnie uciążliwe. Jak to zrobić w najprostszy sposób? Wydrukuj kartkę z informacjami o terminie, godzinach prac i stopniu ich uciążliwości. Możesz przykleić kartkę na drzwiach do klatki schodowej lub ewentualnie porozmawiać z sąsiadami osobiście.
Na tym nie oszczędzaj przy remoncie mieszkania
Każdy, kto przeszedł remont mieszkania, doskonale wie, że są rzeczy, na których w dłuższej perspektywie nie warto oszczędzać. Tak więc nie kupuj płytek do kuchni lub łazienki z defektami (tzw. II kategorii). Zainwestuj w solidny blat kuchenny, zamiast niskobudżetowej opcji. Nie oszczędzaj też na farbach oraz elementach izolacyjnych. Nie polecamy też zakupu najtańszych drzwi oraz okien, wybierz te o przyzwoitej klasie energetycznej, dzięki czemu będziesz cieszyć się dobrą izolacją cieplną oraz akustyczną.
Lista rzeczy do zrobienia przed remontem:
- Zadbaj o finansowe zabezpieczenie i postaraj się zgromadzić 10-15% nadwyżkę oszczędności.
- Poinformuj sąsiadów i zadbaj o wszystkie potrzebne zgody.
- Nie zawieraj umowy ustnej, a pisemną i sprawdź opinie o fachowcach, którym oddasz klucze do mieszkania na czas prac remontowych.
- Na koniec, nie oszczędzaj na wszystkim, zakup gorszych jakościowo (i tym samym tańszych) materiałów może w przyszłości Cię słono kosztować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.