Renowacja tapicerki skórzanej - jak wykonać ją dobrze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Renowacja tapicerki skórzanej - jak wykonać ją dobrze? - Zdjęcie główne

Renowacja tapicerki skórzanej | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Skórzana tapicerka to częsty wybór wśród posiadaczy samochodów. Uważana jest za elegancką i kojarzy się z luksusem. Prezentuje się pięknie, a jednocześnie jest bardzo wytrzymała. Może doskonale prezentować się przez wiele lat. Trzeba jednak o nią w odpowiedni sposób dbać. Warto też wiedzieć, jak wykonać renowację skórzanej tapicerki, gdy ta nieco się już przetrze.

Dlaczego warto zdecydować się na skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Trudno nie zgodzić się z tym, że skórzana tapicerka jest po prostu atrakcyjna wizualnie. Sprawia, że wnętrze samochodu od razu prezentuje się lepiej. To materiał, który zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Wykorzystywany jest oczywiście nie tylko w tych najbardziej luksusowych autach. Na skórzaną tapicerkę zdecydować się może każdy, kto kupuje pojazd w salonie. 

Skóra naturalna przez wiele lat wygląda bardzo dobrze. W razie potrzeby można ją zresztą bez problemu odnowić. To materiał dość elastyczny, który oddycha i wchłania wilgoć. Wbrew pozorom wcale nie jest trudny w pielęgnacji. 

Kiedy konieczna jest renowacja tapicerki skórzanej?

Zniszczona tapicerka samochodowa nie prezentuje się oczywiście zbyt dobrze. Niestety także i skóra naturalna wraz z upływem czasu może się przecierać czy przebarwiać. Powodem jest często jej nieodpowiednia pielęgnacja. Dość podatne na uszkodzenia są np. boki foteli. Wynika to w dużej mierze z ich intensywnego użytkowania podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. 

Co można zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że wcale nie trzeba wymieniać poszycia na nowe. Rozwiązaniem jest renowacja tapicerki skórzanej. Okazuje się, że wcale nie jest trudna do wykonania. Kluczem do sukcesu jest zakup odpowiednich produktów i kierowanie się instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu. 

Renowacja tapicerki skórzanej w samochodzie krok po kroku

Renowacja tapicerki skórzanej składa się z kilku podstawowych etapów.

  1. Czyszczenie - od tego zawsze należy zacząć. W końcu nawet drobne ziarenka piasku spowodować mogą powstanie rys. Warto zainwestować w specjalny preparat do czyszczenia skóry. Trzeba jednak uważać, aby przy okazji nie przemoczyć tapicerki. 
  2. Przygotowanie do malowania - ze skóry należy usunąć stary lakier wykończeniowy za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika. Znajdujące się na tapicerce niewielkie ryski trzeba dodatkowo przeszlifować. Dodatkowo trzeba zadbać o odtłuszczenie powierzchni przeznaczonej do malowania. To wbrew pozorom bardzo ważna czynność, bo od tego w dużej mierze zależy przyczepność nakładanej farby. Czasem niewielkie ubytki materiału potraktować warto tzw. płynną skórą. 
  3. Malowanie tapicerki - po wymieszaniu farby można ją delikatnie nanosić na tapicerkę. Zaleca się w jednym procesie zastosowanie d 2 do 4 powłok. Każda musi zostać dobrze wysuszona. Podstawowym błędem jest w tym przypadku aplikacja jednej, zbyt grubej warstwy. 
  4. Utrwalenie farby - dopiero po wysuszeniu tapicerki skórzanej można przystąpić do jej zabezpieczenia. Do tego celu dobrze jest wykorzystać specjalistyczny preparat. Powinien on chronić skórę przed wilgocią, przetarciami i uszkodzeniami mechanicznymi. 

Renowacja tapicerki skórzanej - rodzaj skóry ma znaczenie

W zasadzie renowację tapicerki skórzanej w samochodzie powinno rozpocząć się od rozpoznania jej rodzaju. Co ciekawe, do tego celu wystarczy użyć kroplę wody. Trzeba ją upuścić na daną powierzchnię i obserwować jej zachowanie. 

Jeśli ciecz szybko się wchłania, tapicerka wykonana jest ze skóry anilinowej otwartej. Nie ma ona zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci. W sytuacji, gdy kropla wsiąka powoli, tapicerkę pokrywa skóra semianilinowa. Zdarza się też, że woda osiada na materiale i nie wnika w głąb. To zdecydowanie najczęstszy przypadek. Oznacza to, że tapicerka zrobiona jest z wysokiej klasy skóry gładkiej powierzchniowo zamkniętej. Posiada zabezpieczenie w postaci lakieru wykończeniowego. 

Nie da się ukryć, że w warunkach domowych najłatwiej jest przeprowadzić renowację tapicerki skórzanej wykonanej ze skóry gładkiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy