Reklama

Rewitalizacja szansą na rozwój Łodzi i poprawę komfortu życia jego mieszkańców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Rewitalizacja szansą na rozwój Łodzi i poprawę komfortu życia jego mieszkańców - Zdjęcie główne

Rewitalizacja szansą dla Łodzi | foto Materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi.

Głównym celem projektu pn. „Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” jest przywrócenie oraz nadanie funkcji społeczno-gospodarczych obiektom i terenom poprzez rewitalizację zdegradowanego obszaru tego miasta. 

Królestwo Karola Scheiblera

W latach 70 XIX w. łódzki przemysłowiec – Karol Scheibler zbudował wyjątkowy na skalę środkowoeuropejską zespół fabryczno-mieszkalny. Składał się z dwóch fabryk, rezydencji fabrykanckich z ogrodami, osiedla robotniczego Księży Młyn oraz najstarszego w mieście parku publicznego z pomnikowym drzewostanem. Osiedle zachowało do dzisiaj niezmieniony, regularny układ urbanistyczny i komunikacyjny z częściowo zachowanymi brukami. W większości budynków w niezmienionej formie pozostał także układ pomieszczeń w mieszkaniach robotniczych. Projekt rewitalizacyjny objął przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich i restauratorskich oraz robót budowlanych w istniejących budynkach wpisanych do rejestru zabytków wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na terenie Księżego Młyna. Celem prac jest nadanie im funkcji społecznych i gospodarczych, a także utrzymania funkcji mieszkaniowej, a przez to osiągnięcie długotrwałych i wymiernych korzyści społeczno-gospodarczych. 

Odnowa

Rewitalizacja Księżego Młyna dzięki remontom mieszkań i zagospodarowaniu terenu przyczyniła się do poprawy jakości życia mieszkańców. Zabytkowe budynki zostały podłączone do miejskiej sieci cieplnej, a to oznacza mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Część lokali mieszkalnych zostało przekształconych w lokale użytkowe. Znajdują się tam pracownie artystyczne, utworzony został Klub Integracji Społecznej, a tym samym na Księżym Młynie znalazło się miejsce na nowe przedsięwzięcia społeczne, artystyczne i kulturalne. Zabytkowy obszar, zachowując walory historyczne i kulturowe osiedla, ma być miejscem zachęcającym mieszkańców i turystów do odwiedzin. Ważnym elementem rewitalizacji mają być nasadzenia zieleni, jaka pierwotnie tworzyła klimat Księżego Młyna.

Dotacje na rewitalizację

Proces rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, w tym miasta Łodzi, wpływa na wzrost poziomu rozwoju regionalnego województwa łódzkiego. Całość projektu pn. „Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 60 998 077,86 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 39 222 969,09 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy