Reklama

Reklama

Szkoda a składka OC - jak stłuczka, kolizja lub wypadek wpływają na cenę ubezpieczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkoda a składka OC - jak stłuczka, kolizja lub wypadek wpływają na cenę ubezpieczenia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Szkody komunikacyjne nigdy nie należą do przyjemnych sytuacji. Nawet niewielka stłuczka, a tym bardziej poważny wypadek mogą powodować wiele nerwów, jednak nie tylko o stres chodzi, ale również o pieniądze. Wyrządzenie szkód w ruchu komunikacyjnym wiąże się bowiem również z podwyższeniem składki ubezpieczeniowej. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Reklama

Zniżki a cena OC

Wysokość składki na obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zależy od wielu czynników, a jednym z najważniejszych są zniżki ubezpieczeniowe. Uzyskuje się je z tytułu bezszkodowego kontynuowania OC, a ich wysokość może osiągać 60%, choć niektóre towarzystwa oferują 70%. W celu wypracowania maksymalnych zniżek konieczne jest posiadanie polisy przez kilka lat, nie powodując w tym czasie stłuczek, kolizji ani wypadków. Każda szkoda oznacza odebranie części uzyskanych zniżek. Jak dużej?

Wysokość podwyżki składki po szkodzie komunikacyjnej zależy od indywidualnej polityki danego towarzystwa, dlatego może być bardzo różna. Mimo że każda firma odbiera zniżki kierowcy, który spowodował kolizję, stłuczkę czy wypadek, to nie ma zasady, w jakim stopniu. Z reguły jest to 10-30% za każdą szkodę w jednym roku. Należy podkreślić, że podwyżka dotyczy najbliższego wykupionego ubezpieczenia, które będzie po prostu droższe. Równie istotne jest to, że zwyżka ma uniwersalny charakter i jest uwzględniana przy wyliczeniu składki nawet po zmianie towarzystwa.

Polityka zniżkowa towarzystw ubezpieczeniowych

Co ważne, szkoda nie znika po roku i jest widoczna w historii ubezpieczeniowej przez kilka lat, wpływając na wysokość składki. O ile jedno zdarzenie drogowe nie powoduje znaczącej podwyżki, choć jest ona odczuwalna, o tyle kierowcy, którzy w krótkim czasie wyrządzą kilka szkód, są traktowani o wiele surowiej. Każda kolejna szkoda kosztuje coraz więcej, dlatego „recydywiści” powinni być gotowi na bardzo dotkliwe dla kieszeni składki ubezpieczeniowe.

Poszukując polisy i porównując poszczególne oferty pomiędzy sobą, nie tylko sprawdź najtańsze OC na nowy rok, ale również przeanalizuj politykę firmy dotyczącą odbierania zniżek za spowodowanie szkód komunikacyjnych. Zorientuj się, jakie podwyżki są stosowane, aby w razie czego wiedzieć, żeby nie przedłużać OC w danym towarzystwie, jeżeli jego polityka względem szkodowych kierowców jest surowa. Używany przez dane towarzystwo system podwyżek i obniżek zweryfikujesz na podstawie informacji zawartych w tabeli bonus-malus, którą firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek udostępnić klientowi na żądanie.

Wpływ szkody na wysokość zniżek OC

Jeśli nie posiadasz pełnych zniżek ubezpieczeniowych, każda szkoda wydłuży czas oczekiwania na ich uzyskanie. Z kolei kierowcom, którym udało się wypracować maksymalne upusty za bezszkodową jazdę, zostaną one w części odebrane. W obu przypadkach konsekwencją jest składka OC wyższa o kilkanaście, kilkadziesiąt procent. Dlatego tak ważna jest bezpieczna jazda, która nie tylko chroni przed skutkami stłuczek, kolizji i wypadków, ale również przekłada się na tańsze ubezpieczenie.

Aby nie przepłacać, pamiętaj o poprzedzeniu każdego zakupu polisy kalkulacją składki w różnych towarzystwach. Im więcej firm sprawdzisz pod kątem oferowanej ceny, tym bardziej zwiększysz szanse na znalezienie najtańszego OC. Jeśli już wybierzesz najlepszą ofertę, pamiętaj, że gdy nie masz czasu lub możliwości, nie musisz jej kupować osobiście, ponieważ można udzielić upoważnienia wybranej osobie. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziesz pod adresem http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/upowaznienie-do-ubezpieczenia-samochodu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy