Reklama

Reklama

Tablet graficzny dla początkujących – jaki wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tablet graficzny dla początkujących – jaki wybrać?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Każdy z nas wie, czym jest tablet. Nie każdy jednak ma pojęcie o tym, że istnieje zupełnie odmienne urządzenie zwane tabletem graficznym, z którego korzystają osoby zajmujące się grafiką. W poniższym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie oraz jaki tablet graficzny będzie najlepszy dla początkujących. 

Reklama

Co to jest tablet graficzny i dla kogo jest przeznaczony? 

Tablet graficzny to urządzenie, które umożliwia swobodne rysowanie, tworzenie projektów CAD, map, grafik, obróbkę zdjęć i wiele innych. Zwykle nie jest osobnym urządzeniem a jedynie akcesorium. W zasadzie jest to specjalna podkładka, którą za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo podłącza się do komputera. W ten sposób zyskujemy przestrzeń roboczą, po której rysujemy specjalnym rysikiem. Efekty naszej pracy widoczne są natomiast na ekranie komputera lub laptopa w czasie rzeczywistym. Istnieją także modele graficznych tabletów z wyświetlaczem. W takich urządzeniach efekty pracy możemy zobaczyć także bezpośrednio na urządzeniu, więc nie istnieje konieczność łączenia się z żadnym komputerem. 

Podkładka jest odpowiednikiem kartki papieru, a rysik – pędzla, ołówka, kredki, etc. Tablet graficzny daje grafikom nieograniczone możliwości wprowadzania korekt i kreacji. W łatwy sposób zmienić można kolory, kształty czy położenie elementów.  

Niemal nieograniczone możliwości tabletów graficznych sprawiają, że są to urządzenia chętnie wykorzystywane przez osoby pracujące w reklamie czy gazetach, animatorów, grafików, inżynierów, techników oraz artystów. 

Jak wybrać tablet graficzny?

Niezależnie od tego, czy szukamy tabletu graficznego dla początkujących artystów, czy urządzenia umożliwiającego pracę profesjonalistom, istnieje kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę. 

  1. Powierzchnia robocza i proporcje – dla najbardziej komfortowej pracy oraz doskonałych efektów odwzorowujących szczegóły, ważne jest, aby powierzchnia robocza tabletu była taka sama, jak parametry monitora. 
  2. Rozmiar – rozmiar tabletu powinien być dostosowany do naszych potrzeb. I tak:
  • rozmiar A4 to idealne urządzenie dla początkujących;
  • rozmiar A5 świetnie sprawdzi się w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy tablet wykorzystują także w pracy;
  • rozmiar A6 natomiast to profesjonalne urządzenie, wykorzystywane przez doświadczonych projektantów. 
  1. Dokładność rysika i wysokość odczytu – im mniejszy parametr dokładności rysika, tym większa dokładność. Wysokość odczytu natomiast mówi nam, na jaką odległość musimy zbliżyć rysik do podkładki, aby został odczytany. Zwykle jest to 9-10 mm. 
  2. Próbkowanie i czułość nacisku – parametr próbkowania to prędkość odczytu rysika. Od niego zależy, jak dokładnie tablet odwzorowuje szybkie ruchy. Nacisk natomiast oddaje siłę, z jaką naciskasz rysik. 

Jaki tablet dla początkujących?

Dla początkujących użytkowników świetnie sprawdzi się urządzenie o rozmiarze A4 z próbkowaniem 200pps. Dokładność rysika powinna wynosić 0,25 mm. Tablet graficzny z takimi parametrami można kupić już za mniej, niż 500 zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy