Reklama

Ubezpieczenie OC z BLS - czy i kiedy warto z niego skorzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ubezpieczenie OC z BLS - czy i kiedy warto z niego skorzystać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Samo w sobie ubezpieczenie OC ma taki sam zakres w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, gdyż to, na jakich warunkach działa polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zostało określone ustawowo. Różnić się mogą jednak dodatki, a jednym z takich jest tak zwane BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkoda. Czy i kiedy warto zdecydować się na zakup takiego ubezpieczenia?

Czym jest ubezpieczenie OC z BLS?

Zanim przejdziemy do BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkody warto zająć się samym ubezpieczeniem OC. Mimo tego, iż jest ono obowiązkowe od wielu lat, to wciąż znajdziemy kierowców, którzy nie wiedzą, czym dokładnie jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jaki jest jego zakres i przed czym oraz kogo ono chroni.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej należy do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest to jedno z czterech najpopularniejszych i oprócz niego spotkamy również tak zwane assistance, czyli w skrócie ASS, autocasco, czyli AC, a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które oznacza się z pomocą skrótu NNW. Spośród wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych tylko OC jest jednak obowiązkowe, co wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubezpieczenie OC posiada bardzo wysokie sumy gwarancyjne i chroni kierowcę przed koniecznością płacenia z własnej kieszeni za wyrządzone szkody w mieniu oraz szkody w osobie. Suma gwarancyjna dla szkód w mieniu to bowiem 1 050 000 euro, a w wypadku szkód osobowych jej wysokość jest ustalona na poziomie aż 5 120 000 euro, co zapewnia, że praktycznie niemożliwe jest zapłacenie z własnej kieszeni za wyrządzone szkody, chyba że nałożona zostanie kara przez sąd.

BLS to z kolei system, który w Polsce dopiero się rozwija, lecz w wielu europejskich krajach jest on obecny nawet od XX wieku. Mowa tu na przykład o Hiszpanii, gdzie jest on obowiązkowy. Tak samo sprawa z BLS wygląda również we Włoszech, Francji, a BLS spotkamy również w Grecji. Jeśli interesuje cię BLS - więcej informacji na https://ubezpieczamy-auto.pl/bls-bezposrednia-likwidacja-szkod/.

Bezpośrednia likwidacja szkód pozwala na bardzo szybkie otrzymania odszkodowania za zdarzenie drogowe. Wtedy pieniądze otrzymamy od naszego ubezpieczyciela, który następnie samodzielnie zajmie się uzyskaniem ich od towarzystwa ubezpieczeniowego, które odpowiadało za polisę OC sprawcy zdarzenia. W ten sposób można znacząco usprawnić likwidację szkody. Obecnie BLS oferują takie towarzystwa ubezpieczeniowe jak PZU, Aviva, Concordia, Uniqa, Ergo Hestia, AXA Direct czy też Wiener.

Na jakich zasadach działa BLS?

Decydując się na OC z BLS trzeba pamiętać, że to rozwiązanie ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim bezpośrednia likwidacja szkody ma limit kwotowy. W ten sposób można uzyskać jedynie odszkodowania wynoszące do 30 tysięcy złotych. Z BLS wyłączone są szkody wyrządzone na osobach, czyli w wyniku szkody musiały ucierpieć tylko samochody. Kolejna ważna kwestia to fakt, iż do skorzystania z BLS klasyfikują się tylko szkody pomiędzy dwoma pojazdami zarejestrowanymi na terenie Polski, do których powstania doszło w naszym kraju. Skorzystanie z BLS jest też niemożliwe, jeśli sprawa trafi do sądu.

Czy warto zdecydować się na BLS?

Wszystko zależy tak naprawdę od ceny. Jeśli skorzystanie z BLS nie sprawi, że nasza składka za ubezpieczenie OC znacząco wzrośnie, to zdecydowanie jest to coś, co warto rozważyć, gdyż w ten sposób możemy znacząco usprawnić otrzymywanie odszkodowań przy naprawdę niewielkim koszcie takiego rozwiązania. BLS pozwala więc na szybsze przywrócenie auta do odpowiedniego stanu. Dobre ubezpieczenie z BLS można znaleźć na przykład z pomocą strony ubezpieczamy-auto.pl.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE