Kompleks witamin B – jak działają?
Witaminy z grupy B wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Nie tylko wpływają na poziom energii, koncentrację, przemianę materii, ale również dbają o dobrą kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Co ważne, każda witamina działa inaczej, ale najczęściej substancje te wzajemnie się uzupełniają. Do korzystnych właściwości witamin z grupy B można wyróżnić:● zmniejszenie uczucia zmęczenia;
● utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego;
● wpływ na dobry wygląd skóry, paznokci i włosów;
● utrzymanie prawidłowego metabolizmu białka, tłuszczów i węglowodanów;
● udział w wielu procesach biochemicznych;
● wpływ na poprawne przewodzenie impulsów nerwowych;
● wsparcie pracy umysłu;
● wytwarzanie składników krwi;
● utrzymanie metabolizmu energetycznego na prawidłowym poziomie.
Witamina B kompleks – naturalne występowanie
Naturalnym źródłem witamin z grupy B jest rozmaite pożywienie, dlatego dieta musi być ułożona w taki sposób, aby dostarczała wszystkich witamin w odpowiednich ilościach. Ze względu na to, że witaminy pochodzą z różnych źródeł, np. witaminy B12 występuje jedynie w mięsie, a witaminy B1 w zbożach, ułożenie diety może stanowić nie lada wyzwanie.Aby zadbać o prawidłowy poziom witamin z grupy B w organizmie, warto sięgnąć po suplementy. Przy czym należy pamiętać, że suplementacja nie jest alternatywą dla zbilansowanych posiłków, a jedynie uzupełnieniem diety. Jaka jest najlepsza witamina B complex? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy preparat ma certyfikat jakości GMP i wyróżnia się naturalnymi składnikami. Wysokiej jakości suplement diety z kompleksem witamin B można znaleźć przykładowo tutaj: https://www.mito-pharma.pl/pol_m_Witaminy-Mineraly-Kwasy-Omega_Witamina-B_Witamina-B-komplex-385.html.
Kiedy zażywać witaminę B complex?
Każda przykra dolegliwość odczuwana w codziennym życiu może mieć swoje źródło w niedobrze witamin czy składników mineralnych. Ból mięśni, problemy skórne, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją i snem mogą być sygnałem świadczącym o niedobrze witamin z grupy B.Osoby, które nie dbają o zbilansowaną dietę lub wyeliminowały z niej produkty pochodzenia zwierzęcego, szczególnie powinny zwrócić uwagę na dostarczenie prawidłowej ilości witamin z grupy B każdego dnia.
Istnieją również sytuacje i stany chorobowe, kiedy zapotrzebowanie na witaminy z grupy B jest większe, np.:
● okres ciąży i karmienia piersią;
● zaburzona praca układu pokarmowego;
● rekonwalescencja po chorobie;
● nieprawidłowy poziom homocysteiny;
● podeszły wiek;
● okres dojrzewania i intensywnego wzrostu;
● częste spożywanie kawy, alkoholu i palenie papierosów;
● stresujący tryb życia.
Przed stosowaniem jakichkolwiek suplementów diety warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i wykonać podstawowe badania, by stwierdzić, czy cierpimy na niedobory witamin i innych składników. Preparaty zawierające kompleks witamin B najlepiej przyjmować pół godziny po posiłku lub maksymalnie dwie godziny po nim, ponieważ są one rozpuszczalne w wodzie. Przed rozpoczęciem suplementacji, należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie dawkowania i przechowywania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.