Wyłączniki nadprądowe niezbędnym zabezpieczeniem domu. Jak dobrać odpowiedni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Wyłączniki nadprądowe niezbędnym zabezpieczeniem domu. Jak dobrać odpowiedni? - Zdjęcie główne

Wyłączniki nadprądowe niezbędnym zabezpieczeniem domu. | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Trudno mówić o dobrym zabezpieczeniu pożarowym budynku bez użycia odpowiednich bezpieczników nadprądowych. Wspomniane niewielkie elementy są gwarantem ochrony obiektu przed skutkami zwarć i przepięć. Co należy o nich wiedzieć? Jak dostosować je do naszych potrzeb? Szczegóły w artykule poniżej.

Odpowiednie wyłączniki instalacyjne ochronią instalację przed awarią

Bezpieczniki nadprądowe skutecznie chronią nasze mieszkania i domy przed skutkami awarii instalacji elektrycznej. W przypadku wystąpienia zwarcia czy przeciążenia odcinają zasilanie zapobiegając dalszym szkodom. Bez wspomnianego zabezpieczenia w skrajnych przypadkach niektóre awarie mogłyby skończyć się nawet pożarem.

Wyłączniki nadprądowe zwiększają żywotność naszej instalacji. Podwyższone napięcie w obwodzie powoduje nadmierny wzrost temperatury, którego konsekwencjami byłoby przegrzanie lub stopienie instalacji. Zadaniem bezpieczników jest odcięcie dostępu energii w chwili, kiedy pierwotnie założone napięcie znamionowe zostaje przekroczone.

Jak dobrać odpowiednie wyłączniki nadprądowe?

O wyborze odpowiedniego wyłącznika decyduje wielkość natężenia prądu. W sprzedaży dostępnych jest kilka typów bezpieczników nadprądowych. W ofercie sklepu ELUS (https://sklep.elus.pl/wylaczniki-nadpradowe,2,486285) znajdziemy zabezpieczenia o zróżnicowanej specyfice, liczbie modułów oraz typie mocowania.

Odmiany wyłączników nadprądowych oznaczone są literami A (rzadkie), B, C, D, K, które określają czas reakcji bezpiecznika nadprądowego na zwiększone natężenie przepływającego przez niego prądu, czyli tzw. charakterystykę wyzwalania. Literowa identyfikacja jest uniwersalna, określona normą EN 60947-2, aby bez względu na producenta wartość była precyzyjnie określona.

Wśród najczęściej spotykanych charakterystyk wyzwalania znajdziemy:

  • B – wyłącznik nadprądowy przeznaczony głównie do użytku w mieszkaniach. Zabezpiecza odbiorniki i urządzenia o niewielkich prądach rozruchowych, jak lampy, sprzęt AGD, grzejniki itp. Reakcja następuje, gdy natężenie przepływającego prądu jest od 3 do 5 razy wyższe niż prądu znamionowego.

  • C – obwód zostanie otwarty, gdy natężenie prądu przekroczy od 5 do 10 razy natężenie prądu znamionowego. Taki bezpiecznik nadprądowy zabezpiecza urządzenia przemysłowe o dużym prądzie rozruchowym, jak np. maszyny z silnikami indukcyjnymi.

  • D – podobnie jak C, lecz dla bardzo dużych prądów rozruchowych, spotykanych w przemyśle, m.in. w potężnych wentylatorach, transformatorach itp. 

  • Można powiedzieć, że wyłączniki nadprądowe są udoskonaloną wersją bezpieczników elektrycznych, które topiły się w przypadku zwiększonego przepływu prądu. Odpowiedni dobór bezpieczników nadprądowych z dużą skutecznością zabezpiecza instalację i chroni przed konsekwencjami jej przeciążenia.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy