Wymiana akumulatora – najważniejsze informacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Wymiana akumulatora – najważniejsze informacje - Zdjęcie główne

Wymiana akumulatora | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Akumulator rozruchowy to jedno z dwóch źródeł prądu, które znajduje się w każdym samochodzie. Niezależnie od jego napędu. Akumulator rozruchowy znajdziemy w samochodach z silnikami benzynowymi, diesla i samochodach elektrycznych.

Akumulator rozruchowy 12V to element eksploatacyjny. W idealnych warunkach, dobry akumulator samochodowy pracuje zazwyczaj ok. 5 lat. Okres jego eksploatacji może jednak ulec skróceniu. Jeśli jeździsz rzadko i na krótkich trasach, nie doładowujesz akumulatora za pomocą prostownika, jeśli w instalacji elektrycznej Twojego auta są awarie (zwarcia), jeśli wystawiasz akumulator na działanie mrozu albo bardzo wysokich temperatur – możesz się szybko spodziewać jego awarii.

Czym jest akumulator samochodowy?

Akumulator samochodowy to podstawowe źródło zasilania dla instalacji elektrycznej samochodu po wyłączeniu silnika. Gdy pracuje silnik, źródłem zasilania jest alternator, napędzany przez silnik spalinowy (w samochodach elektrycznych jest to bateria litowo-jonowa).

Akumulator musi zapewnić odpowiednią ilość prądu do rozruchu silnika spalinowego (dla rozrusznika, pompy paliwa, układu zapłonowego w silnikach benzynowych i układu wspomagania rozruchu w silnikach diesla). W samochodach elektrycznych prąd z akumulatora rozruchowego jest potrzebny do startu elektroniki. Po wyłączeniu silnika, akumulator zasila pamięć sterowników, alarm i centralny zamek.

Kiedy wymienić akumulator w samochodzie?

  • Jeśli doszło do głębokiego rozładowania, po którym nie możesz uruchomić silnika, a do tego nie działa centralny zamek.
  • Jeśli coraz częściej masz problemy z uruchomieniem jednostki napędowej. Jeśli Twój akumulator ma powyżej 5 lat.
  • Jeśli akumulator ma tzw. magiczne oczko (wskazujące gęstość elektrolitu) i pomimo ciągłego ładowania, jest ono stale czarne.
 

Są to oznaki, które wskazują, że nadszedł czas wymiany akumulatora. Pamiętaj o tym, że problemy z uruchomieniem silnika mogą być powodowane także przez inne awarie. Najlepiej zleć przeprowadzenie testu akumulatora (np. napięcia w akumulatorze) w dobrym sklepie motoryzacyjnym albo w warsztacie.

Jak wymienić samemu akumulator?

Jeśli Twoje auto nie ma systemu zarządzania energią (sprawdź w instrukcji albo zapytaj specjalisty) możesz wymienić akumulator samodzielnie.

Jeśli masz auto premium i ma ono drugi akumulator, podtrzymujący zasilanie (pod siedzeniem albo w bagażniku) zazwyczaj także możesz samodzielnie wymienić akumulator. W tym przypadku również sprawdź to wcześniej w instrukcji.

Jak to zrobić?

- Odkręć klemy łączące instalację elektryczną auta z biegunami na akumulatorze.

- Najpierw odłącz biegun dodatni, potem ujemny.

- Jeśli nad akumulatorem znajduje się skrzynka z bezpiecznikami, zdejmij jej górną osłonę, odkręć ją i odłącz, a potem zdejmij albo odsuń na bok.

- Zdemontuj mocowanie akumulatora. Stosuje się najczęściej metalowe obejmy albo elastyczne pasy, mocowane na śrubę.

- Wyjmij stary akumulator. W jego miejsce zamontuj nowy, dobrany zgodnie z zaleceniami producenta auta.

Gdzie kupić dobry akumulator?

Najlepsze akumulatory w Łodzi, w bardzo dobrych cenach, kupisz w firmie WazCar. To tam specjaliści pomogą Ci idealnie dobrać akumulator do Twojego auta. WazCar należy do sieci ProfiAuto, dzięki czemu oferują mnóstwo modeli akumulatorów w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do ich sklepów w Łodzi, na ulicach Wojska Polskiego 190 i Milionowej 23, a także do oddziału w Pabianicach, przy ul. Sikorskiego 30/32.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy