Reklama

Reklama

18 tysięcy uczniów z Łodzi już zaszczepiło się przeciwko Covid-19

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

18 tysięcy uczniów z Łodzi już zaszczepiło się przeciwko Covid-19 - Zdjęcie główne

W Łodzi zaszczepione zostało ok. 42 procent osób w wieku od 12. do 19. roku życia, czyli około 18 tysięcy uczniów | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Koronawirus Łódź. Od nowego roku szkolnego szczepienia będą organizowane za pomocą szkół. Miasto koordynuje akcję szczepień w ponad 300 łódzkich podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych.

Reklama

Koronawirus Łódź. Szczepienia przeciwko Covid-19 w łódzkich szkołach

Od początku sierpnia łódzkie dyrektorzy łódzkich szkół podstawowych oraz podstawowych rozmawiają z miejskimi centrami medycznymi o organizacji szczepień dla uczniów w samych placówkach lub np. w pobliskich przychodniach zdrowia.

- Według danych, które posiadamy w Łodzi zaszczepione zostało ok. 42 procent osób w wieku od 12. do 19. roku życia, czyli około 18 tysięcy uczniów. 24 tysiące 12-19 latków z Łodzi nie przyjęło zaś szczepionki przeciwko koronawirusowi. I to do tych młodych ludzi – a przede wszystkim ich rodziców - kierujemy naszą akcję - mówi Piotr Bors, dyrektor departamentu pracy, edukacji i kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Przeciwko koronawirusowi szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12. roku życia. Osobom od 12. do 18. roku życia może być podana szczepionka Pfizera, a od niedawna również Moderny. Obydwa preparaty podaje się w dwóch dawkach: drugą dawkę Pfizera sugeruje się podać po 21 dniach, zaś Moderny - po 28 dniach. Uczniowie, którzy skończyli 18. rok życia, a decydują się na szczepienie - mogą przyjąć każdą z dostępnych szczepionek.

Szczepienia w łódzkich szkołach lub pobliskich poradniach

- W przypadku młodzieży do 18. roku życia zgodę na szczepienie może wyrazić tylko rodzic, dlatego też łódzkie szkoły, które wyraziły chęć współpracy przy organizacji szczepień - a jest ich na dziś około 80 - już 1 września, na pierwszych spotkaniach z rodzicami przekażą informację, że w tej szkole jest możliwość organizacji szczepień. Akcję szczepień nasze przychodnie będą mogły zorganizować w samej placówce, ale też np. w poradni, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie szkoły - dodaje Szymon Kostrzewski, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych UMŁ.

I takim przykładem może być XXIII Liceum Ogólnokształcące, którego budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie poradni należącej do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" przy al. Piłsudskiego 157.

- Jesteśmy po rozmowach z przychodnią. Jeśli uczniowie naszego liceum będą zainteresowani szczepieniami - szkoła będzie organizowała wyjścia na konkretną godzinę do pobliskiej nam przychodni - tłumaczy Katarzyna Mielech, wicedyrektor XXIII LO.

Wydział zdrowia i spraw społecznych UMŁ zaznacza, że w przypadku dzieci w wieku od 12. do 15. roku życia podczas kwalifikacji do szczepienia, którą u lekarza pierwszego kontaktu przechodzi pacjent - konieczna będzie obecność rodzica. Poradnie deklarują wręcz, że tych młodych pacjentów będzie badał lekarz pediatra.

W przypadku starszych uczniów - od 16. do 18. roku życia - obecność rodzica nie będzie konieczna, aczkolwiek kwestionariusz o stanie zdrowia, który należy dostarczyć przed szczepieniem będzie musiał być podpisany przez opiekunów.

Miasto posiada 23 punkty szczepień na terenie całego miasta - w tym 3 powszechne punkty szczepień, które są w stanie szczepić nawet 2000 osób dziennie.

W czwartek 26 sierpnia dyrektorzy łódzkich szkół spotykali się z dyrekcją wydziału zdrowia i spraw społecznych, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które mieli, a które pozwolą im przekazać rzetelną informację rodzicom na spotkaniach w pierwszych dniach września.

- Mamy deklarację pełnego wsparcia i pomocy ze strony wydziału zdrowia - podkreśla Elżbieta Modrzejewska, dyrektor wydziału edukacji UMŁ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy