Reklama

Reklama

Do Konstantynowa pojedziemy tramwajem! Inwestycja pochłonie wiele milionów

Opublikowano: czw, 7 kwi 2022 16:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

MPK Łódź Urząd Miasta Łodzi informuje, że już wkrótce możemy spodziewać się powrotu tramwaju linii 43, który połączy Łódź z Konstantynowem Łódzkim. Kwota inwestycji to około 81 milionów złotych. Szczegóły poniżej.

Z Łodzi do Konstantynowa pojedziemy tramwajem

Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej przesłanej przez UMŁ, linię tramwajową łączącą Łódź oraz Konstantynów Łódzki uruchomiono w 1910 r., a zamknięto w 2019 r., gdy jej stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu pasażerów, a po wykrzywionych szynach nie dało się już jeździć. W roku 2020 władze obu miast wypracowały porozumienie, a także podpisały symboliczny dokument dotyczący planu modernizacji linii. Natomiast 7 kwietnia zostanie podpisana umowa z wykonawcą.

-  Dziś już nie mówimy o planach, ale zaczynamy ich realizację - zamykamy wszystkie procedury i podpisujemy umowę! Bezpieczny i nowoczesny transport to inwestycja w przyszłość i rozwój miast. Mieszkańcy potrzebują sprawnej komunikacji, chcą szybko dojechać do pracy, szkoły, teatru czy kina. Mam nadzieję, że w 2023 spotkamy się w tramwaju na trasie między Łodzią a Konstantynowem! - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

- Tramwaj między Konstantynowem Łódzkim i Łodzią przestał kursować wiosną 2019 roku. Mieszkańcy naszego miasta żałowali, że tak się stało, bo stwarzał możliwość wygodnego dojazdu do Łodzi i powrotu do domu. Wiedząc, że konstantynowianie oczekują powrotu tych połączeń, postanowiliśmy zrobić wszystko, by znów mogli z nich skorzystać. Dziś został zrobiony w tej sprawie bardzo ważny krok. To przedsięwzięcie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie znakomita współpraca z Łodzią. Zaryzykuję twierdzenie, że niewiele jest samorządów w Polsce, które podejmowałyby wspólne działania równie skutecznie jak my – podkreśla Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.

Nowe torowisko oraz trakcja mają powstać wzdłuż ulicy Konstantynowskiej (od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej w Łodzi) aż do placu Wolności w Konstantynowie Łódzkim. Przebudowane albo wybudowane zupełnie od nowa zostaną torowisko, sieć trakcyjna, przystanki, zwrotnice, odcinku ulic przylegające do linii, a także instalacje podziemne.

Wartość inwestycji to około 81 milionów złotych

7-kilometrowy fragment przeznaczony do remontu został podzielony na dwa odcinki:

a) łódzki - o długości ok. 2,8 km, obejmuje ul. Konstantynowską od ul. Krakowskiej do Przygranicznej. Przebudowana zostanie m.in. jednotorowa linia wraz z trakcją oraz kablami trakcyjnymi, pojawi się nowa podstacja wraz z wyposażeniem, a także powstaną trzy zupełnie nowe mosty nad rzeką Łódką,

b) konstantynowski - od ul. Przygranicznej do placu Wolności w Konstantynowie Łódzkim, zostanie położone nowe torowisko, na mijankach (tzw. gdańskiej oraz srebrnej) pojawią się nowe zwrotnice, a także instalacje do ich ogrzewania, a na jednotorowych odcinkach linii zmodernizowany system sterowania ruchem. Natomiast na nowych peronach przystankowych staną wiaty z ławkami. 

Warto również wspomnieć o tym, że modernizację linii tramwajowej łączącej Łódź z Konstantynowem przeprowadzi konsorcjum - Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane "KEMY" Sp. z o.o. wraz z MPK - Łódź Spółka z o.o. Wartość inwestycji to około 81 mln złotych, z czego na fragment łódzki przypada ok. 56,5 mln zł, a na konstantynowski - ok. 24,4 mln zł. 

Czas realizacji inwestycji wynosi 16 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą, w tym 7 miesięcy na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz ze złożeniem wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na budowę. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy