Reklama

Reklama

Specjalne reklamy na autobusach w Łodzi? Dzięki nim kierowcy pamiętaliby o przepisach?

Opublikowano: wt, 5 kwi 2022 14:37
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Specjalne reklamy na autobusach w Łodzi? Dzięki nim kierowcy pamiętaliby o przepisach? - Zdjęcie główne

Specjalne reklamy na autobusach w Łodzi. Dzięki nim kierowcy pamiętaliby o przepisach? | foto Michał Pietrzak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

MPK Łódź 5 kwietnia jest Dniem Grzeczności za Kierownicą. Tego dnia na fanpage’u LDZ Zmotoryzowani Łodzianie pojawił się wpis prezentujący ciekawą inicjatywę. Szczegóły poniżej.

Pomysł Zmotoryzowanych na specjalne reklamy na łódzkich autobusach

Post, o którym wspominamy, zwraca uwagę na art. 18 prawa o ruchu drogowym. Przepis ten mówi o obowiązkach kierowcy, który zbliża się do przystanku autobusowego:

- 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię. 2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi art. 18 prawa o ruchu drogowym.   

Czego konkretnie dotyczy inicjatywa Zmotoryzowanych?

- Postanowiliśmy wysłać wniosek do MPK-Łódź Sp. z o.o. z prośbą o zamieszczenie reklam na swoich autobusach. Reklama ma mówić o przepisie z prawa ruchu drogowego art.18. Mianowicie ma przypominać kierowcom, że należy wpuszczać wyjeżdżający autobus z zatoki przystankowej. Wierzymy, że Prezes MPK Pan Zbigniew Papierski, poprze nasz pomysł i także autobusy z reklamami wyjadą na ulicę naszego miasta. Oczywiście nasze hasło reklamowe to tylko sugestia i jest w gestii MPK - czytamy we wpisie na oficjalnym fanpage'u LDZ Zmotoryzowani Łodzianie.

Wniosek Zmotoryzowanych w sprawie reklam na autobusach w Łodzi

Jarosław Kostrzewa, reprezentujący społeczność Zmotoryzowanych, złożył wniosek do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

- Jako LDZ Zmotoryzowani Łodzianie wnioskujemy do Państwa z ogromną prośbą, mianowicie chodzi o reklamę na tyle autobusów MPK, która będzie przypominała, że kierowcy mają obowiązek wpuścić autobus wyjeżdżający z zatoki przystankowej. Rozumiemy, że takie przepisy są i obowiązują, ale warto przypomnieć o tak ważnej sprawie. Reklama może mieć hasło "WPUŚĆ AUTOBUS, TY TEŻ MOŻESZ NIM JECHAĆ" - oczywiście to tylko nasze sugestie. Wiemy, że Państwu zależy na dobrych relacjach między kierującymi MPK a kierowcami innych pojazdów i wierzymy, że Państwo poprzecie nasze starania dla dobra naszego oraz pasażerów Waszego przedsiębiorstwa – czytamy we wniosku.

Idea dotycząca tego przedsięwzięcia powstała już wcześniej.  

- Pomysł na tę inicjatywę pojawił się już dawno temu. Nawet wielokrotnie opisywaliśmy na LDZ ten problem [niewpuszczania autobusów - dop. red.], uczulając kierowców, że MPK ma pierwszeństwo (oczywiście jeżeli wcześniej włączy kierunkowskaz, bo to też jest ważne). Wielokrotnie także mieszkańcy piszą do nas w tej sprawie, pytając czemu ten "zły kierowca autobusu" wyjechał z zatoczki tuż przed ich maskę – informują TuŁódź Zmotoryzowani Łodzianie.

Niemniej jednak to właśnie 5 kwietnia okazuje się kluczową datą.

- Dzisiaj [5 kwietnia – dop. red.] rozmawialiśmy z kierowcą MPK, który podrzucił nam wpis z Facebooka Miejskich Zakładów Autobusowych Warszawa. Pomyśleliśmy: "Oni mogą, więc czemu u nas tego nie powielić?". Dlatego właśnie postanowiliśmy zwrócić łodzianom uwagę na tę zasadę ruchu drogowego – twierdzą Zmotoryzowani Łodzianie.

Wspomniany powyżej wpis dotyczy podobnej reklamy, która pojawiła się na warszawskich autobusach.

A czym może być spowodowany problem niewpuszczania autobusów włączających się do ruchu?

- Nie chcemy tu w żaden sposób usprawiedliwiać kierowców, ale problem prawdopodobnie wynika z frustracji na naszą dziurawą i zakorkowaną infrastrukturę, dlatego wszędzie się spieszymy i chcemy być choć o ten jeden samochód szybciej. Jest to błąd, gdyż powinniśmy być bardziej przyjaźni i kulturalni wobec siebie na drodze. Dzięki temu będziemy mieli mniej korków i jazda samochodem będzie o wiele milsza – podkreślają Zmotoryzowani Łodzianie.

Co sądzicie o opisywanym pomyśle oraz samym problemie? Komentujcie.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy