Reklama

Reklama

Specjalne reklamy na autobusach w Łodzi? Dzięki nim kierowcy pamiętaliby o przepisach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Specjalne reklamy na autobusach w Łodzi? Dzięki nim kierowcy pamiętaliby o przepisach? - Zdjęcie główne

Specjalne reklamy na autobusach w Łodzi. Dzięki nim kierowcy pamiętaliby o przepisach? | foto Michał Pietrzak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

MPK Łódź 5 kwietnia jest Dniem Grzeczności za Kierownicą. Tego dnia na fanpage’u LDZ Zmotoryzowani Łodzianie pojawił się wpis prezentujący ciekawą inicjatywę. Szczegóły poniżej.

Reklama

Pomysł Zmotoryzowanych na specjalne reklamy na łódzkich autobusach

Post, o którym wspominamy, zwraca uwagę na art. 18 prawa o ruchu drogowym. Przepis ten mówi o obowiązkach kierowcy, który zbliża się do przystanku autobusowego:

- 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię. 2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi art. 18 prawa o ruchu drogowym.   

Czego konkretnie dotyczy inicjatywa Zmotoryzowanych?

- Postanowiliśmy wysłać wniosek do MPK-Łódź Sp. z o.o. z prośbą o zamieszczenie reklam na swoich autobusach. Reklama ma mówić o przepisie z prawa ruchu drogowego art.18. Mianowicie ma przypominać kierowcom, że należy wpuszczać wyjeżdżający autobus z zatoki przystankowej. Wierzymy, że Prezes MPK Pan Zbigniew Papierski, poprze nasz pomysł i także autobusy z reklamami wyjadą na ulicę naszego miasta. Oczywiście nasze hasło reklamowe to tylko sugestia i jest w gestii MPK - czytamy we wpisie na oficjalnym fanpage'u LDZ Zmotoryzowani Łodzianie.

Wniosek Zmotoryzowanych w sprawie reklam na autobusach w Łodzi

Jarosław Kostrzewa, reprezentujący społeczność Zmotoryzowanych, złożył wniosek do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

- Jako LDZ Zmotoryzowani Łodzianie wnioskujemy do Państwa z ogromną prośbą, mianowicie chodzi o reklamę na tyle autobusów MPK, która będzie przypominała, że kierowcy mają obowiązek wpuścić autobus wyjeżdżający z zatoki przystankowej. Rozumiemy, że takie przepisy są i obowiązują, ale warto przypomnieć o tak ważnej sprawie. Reklama może mieć hasło "WPUŚĆ AUTOBUS, TY TEŻ MOŻESZ NIM JECHAĆ" - oczywiście to tylko nasze sugestie. Wiemy, że Państwu zależy na dobrych relacjach między kierującymi MPK a kierowcami innych pojazdów i wierzymy, że Państwo poprzecie nasze starania dla dobra naszego oraz pasażerów Waszego przedsiębiorstwa – czytamy we wniosku.

Idea dotycząca tego przedsięwzięcia powstała już wcześniej.  

- Pomysł na tę inicjatywę pojawił się już dawno temu. Nawet wielokrotnie opisywaliśmy na LDZ ten problem [niewpuszczania autobusów - dop. red.], uczulając kierowców, że MPK ma pierwszeństwo (oczywiście jeżeli wcześniej włączy kierunkowskaz, bo to też jest ważne). Wielokrotnie także mieszkańcy piszą do nas w tej sprawie, pytając czemu ten "zły kierowca autobusu" wyjechał z zatoczki tuż przed ich maskę – informują TuŁódź Zmotoryzowani Łodzianie.

Niemniej jednak to właśnie 5 kwietnia okazuje się kluczową datą.

- Dzisiaj [5 kwietnia – dop. red.] rozmawialiśmy z kierowcą MPK, który podrzucił nam wpis z Facebooka Miejskich Zakładów Autobusowych Warszawa. Pomyśleliśmy: "Oni mogą, więc czemu u nas tego nie powielić?". Dlatego właśnie postanowiliśmy zwrócić łodzianom uwagę na tę zasadę ruchu drogowego – twierdzą Zmotoryzowani Łodzianie.

Wspomniany powyżej wpis dotyczy podobnej reklamy, która pojawiła się na warszawskich autobusach.

A czym może być spowodowany problem niewpuszczania autobusów włączających się do ruchu?

- Nie chcemy tu w żaden sposób usprawiedliwiać kierowców, ale problem prawdopodobnie wynika z frustracji na naszą dziurawą i zakorkowaną infrastrukturę, dlatego wszędzie się spieszymy i chcemy być choć o ten jeden samochód szybciej. Jest to błąd, gdyż powinniśmy być bardziej przyjaźni i kulturalni wobec siebie na drodze. Dzięki temu będziemy mieli mniej korków i jazda samochodem będzie o wiele milsza – podkreślają Zmotoryzowani Łodzianie.

Co sądzicie o opisywanym pomyśle oraz samym problemie? Komentujcie.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy