reklama
reklama

Katarzyna Figura i Hanna Zdanowska odsłoniły rzeźbę krasnala Olo z filmu „Kingsajz” [zdjęcia | wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź W sobotę 21 sierpnia odsłonięta została rzeźba przedstawiająca filmowego Olo z kultowego filmu „Kingsajz”, w reżyserii Juliusz Machulskiego. Rzeźba stanęła przy budynku Szuflandii, czyli obecnej siedzibie Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, na ul. Wólczańskiej 17.
reklama

Rzeźba filmowego Olo z kultowego filmu „Kingsajz” stanęła w Łodzi

Sobotni event podzielony został na dwie części. W ciągu dnia, kilka minut przed godziną 14:00 zaproszeni goście, między innymi Katarzyna Figura i Grzegorz Heromiński, byli świadkami odsłonięcia pomnika. 

Natomiast wieczorem, o godz. 20.30, na terenie dziedzińca ŁSI, odbył się pokaz filmu „Kingsajz” z wprowadzeniem filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej. Na obydwu wydarzeniach pojawiła się spora rzesza fanów filmu „Kingsajz”.

„Kingsajz” - kultowy film doczekał się uhonorowania w Łodzi

W 1987 r. odbyła się premiera filmu „Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jedna ze scen  tego kultowego filmu kręcona była w 1986 roku, w siedzibie Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi. 

W filmie budynek siedziby był krainą Szuflandii – krainą krasnoludków, stąd potocznie siedziba nazywana jest Szuflandią. Przedstawiciele ŁSI mają nadzieję, że rzeźba, łącznie z wyremontowanym budynkiem, stanie się kolejnym miejscem na mapie filmowej Łodzi, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

 

Historia budynku przy ul. Wólczańskiej 17

Najstarszy zapis dotyczący nieruchomości  pochodzi z 1912 r. i zawiera informację, że jest ona własnością łódzkiego przemysłowca Edwarda Häntschela, którego fabryka wyrobów wełnianych znajdowała się przy Wólczańskiej 12.

Od roku 1920 właścicielem nieruchomości był Izaak Bornsztajn. Zarówno Häntschel jak i Bornsztajn nie zaczęli na działce żadnej działalności budowlanej. 

W 1922 r. działkę zakupił Zygmunt Teeman, dyrektor powstałego w 1921 r. Międzynarodowego Towarzystwa Transportu i Żeglugi „Mitranza”  i to on właśnie rozpoczął zabudowę tego terenu. W latach 1922-23 w głębi działki pobudował willę mieszkalną, a w latach 1923-24 budynki gospodarcze umiejscowione w tylnej części działki. Historia frontowego budynku zaczyna się 1 maja 1923 r. Zaczęto wtedy budowę  willowego budynku biurowego , który przeznaczono na siedzibę łódzkiego oddziału firmy właściciela. Budynek zaprojektował Paweł Lewy, znany łódzki architekt okresu międzywojennego, twórca wielu luksusowych kamienic w centrum Łodzi. Jesienią 1924 r. budynek był ukończony, ale jego ostateczne zagospodarowanie nastąpiło w 1924 r. 

Po roku 1946 budynek, na mocy dekretu o mieniu opuszczonym, został przekazany Zarządowi Dróg Publicznych, który zaadoptował go na swoje laboratorium  drogowe. Główne prace adaptacyjne miały miejsce po roku 1963.  Na przełomie lat 80 i 90 pojawiły się pierwsze problemy konstrukcyjne  obiektu. Wykonano wtedy prace zabezpieczające w prześwicie i podstemplowano ściany południowe. I to były jedyne prace remontowe jakie wykonano na tym obiekcie, budynek, a zwłaszcza elewacje nigdy nie były remontowane ani odnawiane.

Na początku lat 90 XX w., kiedy  biura Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Łodzi przeniesiono na ulicę Roosevelta, a  w  środkowym budynku (willi mieszkalnej), umieszczono laboratorium, stan techniczny frontowego budynku w szybkim tempie zaczął się pogarszać, w następstwie czego wyłączono go z użytkowania, a niedługo potem dokonano rozbiórki całej południowej osi z przejazdem bramowym.

Remont Szuflandii

Budynek, a właściwie – trzy budynki – przekazane zostały ŁSI w grudniu 2015 roku. Wszystkie były wyłączone z użytkowania. W dawnej „Szuflandii” był zarwany dach, uszkodzone elementy konstrukcyjne i zarwane schody. Zachowała się jedynie elewacja frontowa. 

Renowacja i odbudowa poszczególnych części budynku rozpoczęła się w 2017 roku. Budynek został wyremontowany i udało się zachować niektóre oryginalne, architektoniczne elementy wystroju, m.in. ozdobne detale elewacji, zewnętrzne kraty okienne,  fragmenty sztukaterii, oryginalne płytki podłogowe w wiatrołapie budynku. Pozostałe dwa budynki – zostały przebudowane – częściowo rozebrane, odbudowane i powiększone o dodatkową kondygnację.

Powierzchnia użytkowa  wszystkich budynków wynosi prawie 2 tys. metrów kwadratowych.

Remont Szuflandii zakończył się w 2019 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 11 mln zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama