reklama
reklama

Musicie odwiedzić to miejsce! Niedaleko Kutna powstała wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Musicie odwiedzić to miejsce! Niedaleko Kutna powstała wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK ŁódźWystarczy około pół godziny jazdy samochodem, by z Kutna dostać się do Tumu pod Łęczycą, gdzie dziś dla zwiedzających zostaje otwarte częściowo zrekonstruowane grodzisko. To okazja, by cofnąć się do czasów pierwszych Piastów. Wówczas Tum okresowo był nawet stolicą Królestwa Polskiego.
reklama

Częściowo zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której z grodziska prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać pobliski Zamek w Łęczycy. To sprawia, że po zrekonstruowaniu grodziska ta okolica sporo zyskała pod względem turystycznym.

Dziś grodzisko zwiedzali Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz partnerzy projektu: Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Janusz Mielczarek, starosta łęczycki. Do odwiedzenia tego miejsca zaproszono także dziennikarzy.

reklama

Sam Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” był realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Powiat Łęczycki. Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych wyniosło ponad 7,3 miliona złotych.

Częściowa rekonstrukcja grodziska obejmowała m.in. budowę wałów z budynkiem bramy, przedpola z pomostem i fosą i zabudowę wnętrza grodziska. 

Turyści oprócz wspomnianych elementów mogą z bliska obejrzeć wieżę, studnię, czy wieżę wartowniczo-widokową. 

reklama

W grodzisku znalazł się monitoring, a teren został zagospodarowany, przygotowano szlak turystyczny wokół grodziska. 

Oprócz tego w ramach projektu wyremontowano drogę powiatową 2511E, oraz zbudowano dwa parkingi. Przy pierwszym obok archikolegiaty w Tumie stanęła wiata przystankowa. Drugi z parkingów znajduje się obok skansenu w Kiwatówki i podczas jego budowy powstały oświetlenie, przejście dla pieszych i chodniki.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podkreśla, że przeprowadzona inwestycja zwiększy atrakcyjność turystyczną tej części naszego regionu.

reklama

Wkrótce więcej szczegółów, komentarze i wideo z grodziska w Tumie.

Dodajmy, że dziś w Tumie z okazji otwarcia grodziska odbędzie się duża impreza, która wystartuje o godzinie 16. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, takich jak:

  • Zabawy i atrakcje dla dzieci
  • Punkt beneficjenta i informacji o Funduszach Europejskich
  • Występ Zespołów Lokalnych
  • Poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejski
  • Pokazy walk rycerskich
  • Średniowieczna wioska
  • Koncert Cleo
CZYTAJ TAKŻE: Plaża, skatepark, park atrakcji i nie tylko. Kutno szuka wykonawcy dużej inwestycji na terenach nad Ochnią

reklama

Samo grodzisko w Tumie pamięta czasy pierwszych Piastów, wówczas to miejsce okresowo było nawet stolicą Polski. 

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama