Reklama

Reklama

Nowoczesne tramwaje w Łodzi? Będą w pełni klimatyzowane!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Już wkrótce do Łodzi przyjadą nowe tramwaje, które będą stacjonować w przebudowanej zajezdni Chocianowice. Szczegóły poniżej.

Reklama

Tramwaje Moderus Gamma w Łodzi

Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej przesłanej przez Urząd Miasta Łodzi, trwa produkcja nowoczesnych, niskopodłogowych, klimatyzowanych tramwajów Moderus Gamma. 

– W poznańskiej firmie Modertrans trwa produkcja 30 tramwajów, które trafią do Łodzi. Mamy już zaakceptowany model. Obecnie trwają prace przy budowie konstrukcji tramwaju, jego szkieletu. Producent zakupił niezbędne komponenty i rozpoczął również produkcję wózków tramwajowych – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Tramwaje będą w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, informację pasażerską, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejscem do bezpiecznego przewozu rowerów. Motorniczy będzie miał do dyspozycji ergonomiczną, klimatyzowaną kabinę wyposażoną w wygodny, pneumatyczny i regulowany fotel zepwniający komfort pracy, w tym ochronę przed wstrząsami. 

Tramwaj, który trafi do Łodzi, będzie konstrukcją pięcioczłonową. Wewnątrz przedziału pasażerskiego zostanie zamontowane oświetlenie w technologii LED. 

– Zastosowanie elementów elastycznych w konstrukcji tego nowoczesnego, niskopodłogowego wózka będzie umożliwiać lepszą współpracę kół z torowiskiem – wyjaśnia Jarosław Bakinowski, prezes zarządu Modertrans Poznań.  

Wzór malowania tramwajów wybrali mieszkańcy Łodzi

Oficjalna informacja przesłana przez UMŁ zawiera jeszcze więcej szczegółów. Kontrola jakości wykonywanych detali odbywa się przy wykorzystaniu wysokiej rozdzielczości skanera 3D.

– Urządzenie umożliwia szybkie i precyzyjne uzyskanie danych trójwymiarowych i daje możliwość porównania do skanowanego obiektu w celu określenia odchyłek pod względem wymiarów i kształtów. Proces ten umożliwia bardzo dokładną kontrolę wymiarową weryfikowanego detalu – wyjaśnia Robert Kij, wiceprezes zarządu Modertrans Poznań.

Miasto planuje, że pierwsze z 30 nowych pojazdów wartych 268,5 mln zł, zakupionych w ramach programu "Tramwaj dla Łodzi", zostaną dostarczone do miasta na przełomie 2022 i 2023 roku. Będą to nowoczesne, niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy oparte na czterech wózkach, w tym również wózkach skrętnych. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce znacznie ułatwiająca eksploatację tramwajów i zmniejszająca zużycie kół, a także torowiska. Nowe pojazdy będą stacjonować w przebudowanej zajezdni Chocianowice. 

Warto też dodać, że wzór malowania tych tramwajów wybrali sami łodzianie. W internetowym głosowaniu wzięło udział 19,6 tys. osób. Zwycięski projekt charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami, które nawiązują do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK Łódź. Równocześnie kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłą i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy