Reklama

Spór zbiorowy w MPK Łódź. Czy pracownicy wywalczą podwyżki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia/Jakub Pietrasiak

Spór zbiorowy w MPK Łódź. Czy pracownicy wywalczą podwyżki? - Zdjęcie główne

Spór zbiorowy w MPK Łódź. Czy pracownicy wywalczą podwyżki? | foto Wikipedia/Jakub Pietrasiak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Pracownicy łódzkiego MPK znów walczą o podwyżki. 16 maja 2022 r. miało odbyć się kluczowe spotkanie związków zawodowych i zarządu MPK Łódź. Co udało się ustalić?

Pracownicy MPK Łódź walczą o podwyżki

Pracownicy łódzkiego MPK domagają się podwyżek od 1 czerwca 2022 r. Pracownicy chcą wzrostu wynagrodzenia wysokości 2 złotych za godzinę dla wszystkich pracowników na stanowiskach robotniczych oraz 340 złotych miesięcznie dla wszystkich pracowników na stanowiskach nierobotniczych. Walka pracowników MPK o wyższe podwyżki nie trwa jednak od dzisiaj – o sprawie podwyżek głośno jest niemalże co roku.

Obecnie średnia pensja pracownika MPK Łódź jest uzależniona od kierowanego pojazdu, stażu pracy i otrzymanych premii. Z oficjalnych źródeł wiadomo jednak, że średnia pensja dla prowadzącego autobusy to 5,9 tysiąca brutto, a wynagrodzenie motorniczego wynosi około 400 zł mniej.

Pracownicy MPK tłumaczą potrzebę wzrostu wynagrodzenia nie chęcią zarabiania więcej, ale choćby w obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej - uważają, że podwyżki będą rekompensatą, a nie realnym wzrostem wynagrodzenia. Kierowcy i motorniczy MPK dostali podwyżki od początku 2022 r - w wysokości identyczniej jakich oczekują od czerwca br., jednak tłumaczą kolejną prośbę o zwiększenie wynagrodzenia rosnącą inflacją, przez którą wywalczone wtedy pieniądzę straciły żądaną wartość. Jeśli zarząd podejmie decyzje o przyznaniu takich podwyżek, koszt mógłby wynieść dodatkowe 11 mln zł w budżecie MPK na 2022 r.

Kolejne ustalenia dopiero pod koniec maja

Oficjalne rozmowy w sprawie miały odbyć się 16 maja 2022 r., zapytałam zatem rzecznika MPK Łódź o ich przebieg. Dostałam jednak informację, że choć zebranie doszło do skutku, nie udało się jeszcze niczego ustalić. Kolejne zebranie zaplanowano na 25 maja 2022 r. 

- Mogę jedynie powiedzieć, że rozmowy nadal trwają i strony umówiły się na kolejne spotkanie na 25 maja. […] Spotkanie się odbyło, strony rozmawiały, natomiast dalsze spotkanie będzie właśnie 25 maja – poinformował Piotr Wasiak, Rzecznik MPK Łódź.

Czy według was kierowcy łódzkiego MPK powinni dostać podwyżki? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy