reklama
reklama

W którym polskim mieście tramwaje jeżdżą najszybciej? Łódź w ogonie rankingu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

W którym polskim mieście tramwaje jeżdżą najszybciej? Łódź w ogonie rankingu  - Zdjęcie główne

Jak łódzka komunikacja tramwajowa wypada na tle innych miast? | foto Michał Pietrzak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Już po raz drugi portal Puls Gdańska zbadał prędkość transportu publicznego w polskich miastach. W tegorocznym zestawieniu uwzględniono aż 176 linii tramwajowych. Jak na tle innych miast wypadła Łódź? W dalszym ciągu brakuje nam wiele do czołówki.
reklama

Prędkości tramwajów 2022. W którym polskim mieście komunikacja miejska jeździ najszybciej? 

Puls Gdańska po raz drugi wziął pod lupę komunikację miejską w Polsce. Badania miały na celu sprawdzenie, z jakimi przeciętnymi prędkościami poruszają się tramwaje w kraju. Względem zeszłego roku w rankingu przybyło kilka miast – po raz pierwszy znalazły się w nim Toruń, Częstochowa czy Gorzów Wielkopolski. Wtedy zostały pominięte ze względu na rozległe prace modernizacyjne, które mogłyby wpłynąć na zniekształcenie wyników. 

W zestawieniu znalazło się 176 linii tramwajowych (nie włączając linii nocnych). Raport prezentuje prędkość teoretyczną zakładaną przez przewoźnika i uwzględnioną w rozkładzie jazdy. Dane o długościach linii tramwajowych zostały pozyskane od organizatorów transportu w każdym z miast. Czasy przejazdu zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych rozkładów jazdy ważnych w ostatnim tygodniu kwietnia 2022r.

Aby pokazać, jak komunikacja tramwajowa funkcjonuje w różnych porach dnia, zbadano prędkości:

• szczytową – dotyczy kursów realizowanych w szczycie komunikacyjnym (prędkość pierwszego kursu realizowanego na podstawowej trasie w dzień powszedni po godzinie 15.00),

• pozaszczytową - dotyczy kursów realizowanych poza szczytem komunikacyjnym (prędkość pierwszego kursu realizowanego na podstawowej trasie w dzień powszedni po godzinie 21.00),

• ogółem – średnia z dwóch powyższych prędkości. 

Jak tłumaczą twórcy zestawienia zmiany pozycji poszczególnych miast w rankingu prędkości ogólnej względem zeszłego roku wynikają przede wszystkim z prowadzonych prac remontowych. Remonty na sieciach tramwajowych poskutkowały pogorszeniem wyników m.in. w: Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, GOPie i Wrocławiu. Ostatecznie trzy pierwsze miejsca zajęły: Olsztyn, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski. Najgorzej wypadły Łódź, Wrocław i Elbląg – to odpowiednio lokaty od 13 do 15. 

Najwyższą prędkość szczytową zanotowano natomiast w Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu, a najniższą w Łodzi, Elblągu i Wrocławiu. 

Poza godzinami szczytu znacząco wzrastają prędkości komunikacyjne w miastach stosujących zróżnicowane rozkłady jazdy w zależności od pory dnia. Na prowadzenie wysuwają się również sieci, które posiadają torowiska w jezdni. Pod tym kątem najlepiej wypadają Szczecin, Poznań, Wrocław i Łódź. Ranking zamykają sieci, na których czasy jazdy w szczycie i poza szczytem są stałe, w tym w Gdańsku i Elblągu.

Cały raport Pulsu Gdańska dostępny tutaj. 

Komunikacja tramwajowa w Łodzi. Mamy wiele do nadrobienia

Niestety w podsumowaniu dotyczącym kondycji sieci tramwajowej w Łodzi znajdziemy wiele negatywnych diagnoz. 

„Obecnie łódzka sieć tramwajowa jest jedyną w Polsce, która przeżywa dziś znaczący regres. Po niemal całkowitej likwidacji sieci podmiejskiej, postępuje degradacja sieci torowisk w mieście. W ciągu niecałych pięciu lat z powodu skrajnie wyeksploatowanych torowisk zamknięto wiele kilometrów tras w różnych częściach miasta. Zdaniem miejscowego magistratu zamknięte trasy mają zostać w przyszłości wyremontowane. Częste zawieszania ruchu na kolejnych odcinkach powoduje liczne zmiany tras tramwajowych i czyni ofertę niestabilną w oczach pasażerów. W ciągu minionego roku udało się przywrócić ruch na podmiejskiej trasie do Zgierza, która przeszła generalny remont. Reaktywowany odcinek obsługuje linia nr 6. Podmiejski charakter zmodernizowanej trasy uczynił linię 6 najszybszą w łódzkim systemie tramwajowym. Ma to swoje odzwierciedlenie w średniej prędkości komunikacyjnej dla całej sieci, która uległa podwyższeniu względem roku 2021. Prace torowe trwają również w kilku częściach miasta.” – czytamy w podsumowaniu.

Kiepskie notowania łódzkiej komunikacji tramwajowej w rankingu skomentował także społecznik Kosma Nykiel. 

Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że znaczna część torowisk, szczególnie w centrum Łodzi, prowadzona jest w jezdni, co przekłada się na zróżnicowanie czasu przejazdów w zależności od pory dnia. Skrytykowano stan wielu odcinków torów, torowisk w jezdni oraz gęstą sieć skrzyżowań w centrum miasta, co negatywnie rzutuje na osiągane przez tramwaje prędkości.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama