Prędkości tramwajów 2022. W którym polskim mieście komunikacja miejska jeździ najszybciej?
Puls Gdańska po raz drugi wziął pod lupę komunikację miejską w Polsce. Badania miały na celu sprawdzenie, z jakimi przeciętnymi prędkościami poruszają się tramwaje w kraju. Względem zeszłego roku w rankingu przybyło kilka miast – po raz pierwszy znalazły się w nim Toruń, Częstochowa czy Gorzów Wielkopolski. Wtedy zostały pominięte ze względu na rozległe prace modernizacyjne, które mogłyby wpłynąć na zniekształcenie wyników.W zestawieniu znalazło się 176 linii tramwajowych (nie włączając linii nocnych). Raport prezentuje prędkość teoretyczną zakładaną przez przewoźnika i uwzględnioną w rozkładzie jazdy. Dane o długościach linii tramwajowych zostały pozyskane od organizatorów transportu w każdym z miast. Czasy przejazdu zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych rozkładów jazdy ważnych w ostatnim tygodniu kwietnia 2022r.
Aby pokazać, jak komunikacja tramwajowa funkcjonuje w różnych porach dnia, zbadano prędkości:
• szczytową – dotyczy kursów realizowanych w szczycie komunikacyjnym (prędkość pierwszego kursu realizowanego na podstawowej trasie w dzień powszedni po godzinie 15.00),
• pozaszczytową - dotyczy kursów realizowanych poza szczytem komunikacyjnym (prędkość pierwszego kursu realizowanego na podstawowej trasie w dzień powszedni po godzinie 21.00),
• ogółem – średnia z dwóch powyższych prędkości.
Jak tłumaczą twórcy zestawienia zmiany pozycji poszczególnych miast w rankingu prędkości ogólnej względem zeszłego roku wynikają przede wszystkim z prowadzonych prac remontowych. Remonty na sieciach tramwajowych poskutkowały pogorszeniem wyników m.in. w: Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, GOPie i Wrocławiu. Ostatecznie trzy pierwsze miejsca zajęły: Olsztyn, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski. Najgorzej wypadły Łódź, Wrocław i Elbląg – to odpowiednio lokaty od 13 do 15.
Najwyższą prędkość szczytową zanotowano natomiast w Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu, a najniższą w Łodzi, Elblągu i Wrocławiu.
Poza godzinami szczytu znacząco wzrastają prędkości komunikacyjne w miastach stosujących zróżnicowane rozkłady jazdy w zależności od pory dnia. Na prowadzenie wysuwają się również sieci, które posiadają torowiska w jezdni. Pod tym kątem najlepiej wypadają Szczecin, Poznań, Wrocław i Łódź. Ranking zamykają sieci, na których czasy jazdy w szczycie i poza szczytem są stałe, w tym w Gdańsku i Elblągu.
Cały raport Pulsu Gdańska dostępny tutaj.
Komunikacja tramwajowa w Łodzi. Mamy wiele do nadrobienia
Niestety w podsumowaniu dotyczącym kondycji sieci tramwajowej w Łodzi znajdziemy wiele negatywnych diagnoz.
„Obecnie łódzka sieć tramwajowa jest jedyną w Polsce, która przeżywa dziś znaczący regres. Po niemal całkowitej likwidacji sieci podmiejskiej, postępuje degradacja sieci torowisk w mieście. W ciągu niecałych pięciu lat z powodu skrajnie wyeksploatowanych torowisk zamknięto wiele kilometrów tras w różnych częściach miasta. Zdaniem miejscowego magistratu zamknięte trasy mają zostać w przyszłości wyremontowane. Częste zawieszania ruchu na kolejnych odcinkach powoduje liczne zmiany tras tramwajowych i czyni ofertę niestabilną w oczach pasażerów. W ciągu minionego roku udało się przywrócić ruch na podmiejskiej trasie do Zgierza, która przeszła generalny remont. Reaktywowany odcinek obsługuje linia nr 6. Podmiejski charakter zmodernizowanej trasy uczynił linię 6 najszybszą w łódzkim systemie tramwajowym. Ma to swoje odzwierciedlenie w średniej prędkości komunikacyjnej dla całej sieci, która uległa podwyższeniu względem roku 2021. Prace torowe trwają również w kilku częściach miasta.” – czytamy w podsumowaniu.
Kiepskie notowania łódzkiej komunikacji tramwajowej w rankingu skomentował także społecznik Kosma Nykiel.
Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że znaczna część torowisk, szczególnie w centrum Łodzi, prowadzona jest w jezdni, co przekłada się na zróżnicowanie czasu przejazdów w zależności od pory dnia. Skrytykowano stan wielu odcinków torów, torowisk w jezdni oraz gęstą sieć skrzyżowań w centrum miasta, co negatywnie rzutuje na osiągane przez tramwaje prędkości.
SPRAWDŹ >>> Łódzkie w czołówce regionów z największym długiem gapowiczów. Padł rekord zadłużenia w Polsce
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.