Reklama

Reklama

Policjanci filmują kierowców. Efekt? Mandaty o łącznej wartości 23 tysięcy złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KMP w Łodzi

Policjanci filmują kierowców. Efekt? Mandaty o łącznej wartości 23 tysięcy złotych - Zdjęcie główne

oko kamery skupiało się na wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. | foto KMP w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Jak się okazuje, nie wszyscy kierowcy wzięli na poważnie nowelizacje przepisów, która zwiększyła liczbę punktów za niektóre wykroczenia. Tylko podczas kilkugodzinnych działań, w jednym rejonie, łódzka drogówka odnotowała aż 23 wykroczenia.

Reklama

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przeprowadzili działania pod nazwą „Kierujący - Pieszy”.  Akcja odbywała się przez kilka godzin na terenie jednego ze skrzyżowań w Łodzi. Ilość mandatów może szokować. 

15 punktów karnych i 1500 mandatu za pośpiech i gapiostwo 

Ruchome Stanowisko Dowodzenia, czyli pojazd wyposażony w rejestratory, został ustawiony na ul. Dąbrowskiego w Łodzi. Podczas kilkugodzinnej akcji funkcjonariusze odnotowali łącznie 23 wykroczenia i wystawili aż 19 mandatów na łączną kwotę 23 tysięcy złotych. Mł. asp. Jadwiga Czyż, z WRD KMP w Łodzi, informuje, że głównym celem akcji było przede wszystkim ograniczenie i wyeliminowanie wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi.

W czasie trwania działań mundurowi obserwowali rejony przejść dla pieszych, skrzyżowania oraz drogi dla rowerów, czyli te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych. W działaniach użyty został specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia. W większość przypadków policjanci zatrzymywali kierowców, ponieważ ci wyprzedzali przed przejściem dla pieszych, albo nie ustępowali pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście dla pieszych. Tak było w przypadku 25-letniego mężczyzny, który podróżował samochodem marki Audi. Mł. asp. Jadwiga Czyż informuje, że kierując tłumaczył policjantom, że zauważył pieszą w momencie, gdy był już poza przejściem dla pieszych.

Policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym w wysokości 1500 zł, a na jego konto kierowcy trafiło 15 punktów karnych.

Taki sam mandat i maksymalną liczę punktów otrzymał również 64-latek. Kierowca renaulta, nie zwracając uwagi na znaki informujące o przejściu dla pieszych, z impetem wyprzedził na nim inny pojazd, który zwalniał, aby upewnić się, czy nie ma na nim pieszego. 

64-latek swoje zachowanie tłumaczył pospiechem i brakiem czasu.

"Recydywa" będzie drogo kosztować kierowców 

W  sobotę 17 września 2022 roku, weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i wprowadzony został nowy taryfikator. Za wykroczenie wobec pieszych obowiązuje mandat w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów karnych. Ponadto wykroczenia te zostały objęte tzw. recydywą. Oznacza to, że osoby które ponownie zostaną "złapane" na nie ustąpienie pierwszeństwa lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, otrzymają mandat karny na kwotę aż 3 tysiące złotych. 

Policjanci filmują kierowców. Zobaczcie, jak niektórzy łamią przepisy ruchu drogowego

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy