Policjanci pracowali nad tą sprawą przez ostatnie trzy miesiące. Dotyczy ona zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województw łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Członkowie tego gangu zajmowali się nielegalnym obrotem bronią palną.
Pierwsze uderzenie w 2022 roku
Pierwsze uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili w 2022 roku, przy wsparciu funkcjonariuszy wielu jednostek policji i innych służb polskich i zagranicznych. Wtedy to zatrzymali 82 osoby, którym przedstawiono ponad 100 zarzutów. Tego typu przestępstwa zagrożone są nawet 10-letnim więzieniem. Wówczas policjanci zabezpieczyli w Polsce 250 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji.
Broń ukryta w piwnicach i na strychach
Funkcjonariusze przeszukali wiele domów, mieszkań i pomieszczeń gospodarczych w województwach: łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubelskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim i świętokrzyskim. W ich efekcie zatrzymano osiem osób i przejęto 238 jednostek broni palnej, m.in. broń na amunicję zespoloną czy wytworzoną samodziałowo. Zabezpieczono również ponad 20 istotnych elementów broni palnej oraz kilkaset sztuk amunicji. Broń najczęściej była przechowywana w mieszkaniach, domach czy w pomieszczeniach gospodarczych, ale zdarzało się, że policjanci odnajdywali też ukrytą w skrytkach podziemnych czy na strychach. W przedsięwzięciu uczestniczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z niemal wszystkich zarządów w Polsce.
W śledztwie występuje 157 podejrzanych
W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi zatrzymanym przedstawiono zarzuty posiadania broni bez wymaganego pozwolenia, dodatkowo trzem osobom grozi odpowiedzialność za handel bronią palną i amunicją.Łącznie w śledztwie występuje 157 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 230 zarzutów, zabezpieczono ponad 500 jednostek broni palnej, kilkanaście tysięcy sztuk amunicji, kilkaset istotnych elementów broni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.