Reklama

Szok! Prali brudne pieniądze i działali w grupie przestępczej. W grę wchodzi kilkadziesiąt milionów złotych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Zagórowski/ poglądowe

Szok! Prali brudne pieniądze i działali w grupie przestępczej. W grę wchodzi kilkadziesiąt milionów złotych - Zdjęcie główne

Zatrzymano 17 osób, podejrzanych m.in. o pranie brudnych pieniędzy i udział w grupie przestępczej | foto Tomasz Zagórowski/ poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, działania na szkodę szeregu podmiotów gospodarczych, prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i narażenia na uszczuplenie podatku w kwocie ponad 8 mln zł usłyszało 17 osób zatrzymanych przez CBA.

Łódzkie: Zatrzymano 17 osób działających w grupie przestępczej

To był przekręty na ogromną skalę.

"W ostatnich dniach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wykonując postanowienia Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dokonali zatrzymania 17 osób, którym – po ich doprowadzeniu do prokuratury – przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, działania na szkodę szeregu podmiotów gospodarczych, prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, jak również narażenia na uszczuplenie podatku od czynności cywilnoprawnych w łącznej kwocie przekraczającej 8 mln zł" - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Jak ustalili śledczy, osoby zaangażowane w grupę przestępczą pozyskiwały w bezprawny sposób pieniądze, nieruchomości, prawa majątkowe i innego mienie poprzez przejmowanie kontroli nad podmiotami, którym groziła upadłość. Do ich zarządów wprowadzano członków grupy przestępczej, co było przedstawiane jako warunek dokapitalizowania upadających przedsiębiorstw.

"W dalszej kolejności podejmowane były działania, pogłębiające trudną sytuację tychże podmiotów, co w konsekwencji pozwalało na przejmowanie nad nimi kontroli finansowej. Podejmowano także działania zmierzające do naruszania interesów innych inwestorów - akcjonariuszy i wierzycieli - polegające na pozornym prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych, przy równoczesnym wyprowadzaniu i przejmowaniu składników majątkowych posiadających istotną wartość materialną" - podał w komunikacie prok. Bukowiecki.

W wyniku tych działań doszło m.in. do przejęcia nieruchomości hotelowych dwóch spółek, których łączna wartość przekraczała 70 mln zł. Zarzuty obejmują także wyłudzenie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na kwotę ponad 73 mln zł.

Wobec sześciorga podejrzanych sąd – uwzględniając wniosek prokuratora – zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Wobec pozostałych osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy