Nagroda Specjalna Magazynu "Salon" jest przyznawana w ramach Nagrody Architektonicznej Polityki. Tym razem doceniono łódzki Grand Hotel i zespół architektów, odpowiedzialnych za jego modernizację. Chodzi o Grażynę Grzybek i Dariusza Maryszewskiego, zatrudnionych przez spółkę Holding Liwa.
Łódzki Grand Hotel doceniony
W ramach tej kategorii jury nagradza wnętrze obiektu użyteczności publicznej, które oddano do użytku w roku poprzedzającym wręczenie nagrody.Doceniane są walory wizualne, funkcjonalne i technologiczne.
Łódzki Grand Hotel rywalizował m.in. z Budynkiem Edukacyjnym w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni oraz Galerią I Piętro w Warszawie czy kompleksem muzealnym na warszawskiej Cytadel.
- Poddany konserwatorskim zabiegom i uwspółcześniony hotel znów jest jednym z najelegantszych w mieście – jak w czasach, gdy z tutejszego balkonu śpiewał dla łodzian Jan Kiepura. W apartamentach, które zlokalizowane są od ulicy Piotrkowskiej, udało się zachować wiele z historycznego wystroju: malowidła, dekoracje ścienne, gzymsy, fragmenty kolumn czy stiuków. W jednym z pokoi został pozostawiony i odsłonięty fragment stalowej konstrukcji – pozostałości po budynku fabrycznym, który w przeszłości był częścią kompleksu
- napisała Iwona Ławecka-Marczewska o przebudowie Grand Hotelu w Łodzi w majowym wydaniu Architektury-Murator.
Grand Hotel przy Piotrkowskiej zagrał w niejednym filmie
Grand Hotel przy Piotrkowskiej 72 funkcjonuje od 1887 roku. Otwarto go 9 października. Miał wówczas 45 pokoi. W 1896 roku było już ich 70, do tego sala balowa i restauracja.Reymont umieścił Grand Hotel w "Ziemi obiecanej". Kręcono tu też niejeden film:
- w 1975 Zaklęte rewiry Janusza Majewskiego
- w 1981 Vabank Juliusza Machulskiego
- w 1990 Ucieczka z kina „Wolność” Wojciecha Marczewskiego
- w 1991 Kroll Władysława Pasikowskiego
- w 1993 Lepiej być piękną i bogatą Filipa Bajona
- w 2001 Reich Władysława Pasikowskiego
- w 2003 Inland Empire Davida Lyncha
- w 2018 Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.
W tej chwili w Grand Hotelu znajdują się 152 pokoje i apartamenty, 2 restauracje, w tym kultowa Malinowa, kawiarnia oraz przestrzenie konferencyjne, w tym historyczna sala teatralna.
Na stronie hotelu czytamy, że po renowacji został przystosowany do wymogów hotelu 5-gwiazdkowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.