reklama
reklama

Nową szczepionkę na Covid-19 częściowo produkowano pod Łodzią. Wiemy, kiedy trafi do punktów szczepień

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Nową szczepionkę na Covid-19 częściowo produkowano pod Łodzią. Wiemy, kiedy trafi do punktów szczepień - Zdjęcie główne

Czy Nuvaxovid przekona szczepionkowych sceptyków? | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światCzęściowo produkowana pod Łodzią szczepionka firmy Novavax wkrótce trafi do pacjentów. Wytwarzaniem antygenu niezbędnego do jej produkcji zajął się Mabion, który ma swoją siedzibę w Konstantynowie Łódzkim.
reklama

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas środowej konferencji prasowej zapowiedział datę wprowadzenia nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi, Nuvaxovid. Ma być dostępna już od 21 lutego. Szczepionka firmy Novavax została ostatecznie zatwierdzona w Unii Europejskiej w grudniu. Jest tym samym piątą dopuszczoną w UE – obok Pfizera, Moderny, AstryZeneki i Johnson&Johnson. Według rzecznika Ministerswa Zdrowia z 9,5 milionowej puli szczepionek Nuvaxovid, które mają trafić do UE dla Polski ma być ich przeznaczone około 700 tysięcy. W październiku umowę z firmą Novavax na komercyjne wytwarzanie antygenu szczepionki przeciwko koronawirusowi podpisał Mabion, firma z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim. 

reklama

Czy Nuvaxovid przekona przeciwników szczepień?

Duża część osób, które są przeciwne szczepieniom przeciwko Covid-19 tłumaczy swoją decyzję o niezaszczepieniu się argumentem o „eksperymentalnym” charakterze dostępnych szczepionek (wektorowych i mRNA). Specjaliści przekonują jednak, że nie ma podstaw do tego, by określać zastosowane do ich produkcji technologie mianem „eksperymentalnych”.

Naukowcy na całym świecie stosowali różne podejścia, aby zmaksymalizować szanse na szybkie opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw COVID-19. Niektóre z tych podejść są dobrze ugruntowane, jak klasyczne szczepionki, które wykorzystują białka do wywołania odpowiedzi immunologicznej (szczepionki podjednostkowe), podczas gdy inne są bardziej nowatorskie, jak szczepionki mRNA lub szczepionki wektorowe – czytamy na stronie Szczepienia.info powstałej z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

reklama

Nowa szczepionka firmy Novavax należy do pierwszego typu opisanych przez specjalistów szczepień, określanych jako „klasyczne”. Czy w związku z tym osoby, które do tej pory sceptycznie podchodziły do kwestii szczepień przekonają się niej i dołączą do grona zaszczepionych? Przekonamy się o tym już w przyszłym miesiącu. 

Koronawirus w Łódzkiem - statystyki 

Dane przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia nie wyglądają optymistycznie. Dzienna liczba zakażeń przekroczyła już 32 tysiące, nie maleje też liczba zgonów – zarówno z powodu Covid-19 jak i jego współistnienia z innymi chorobami. Najwięcej zakażeń odnotowywanych jest obecnie w województwie mazowieckim. Łódzkie zajmuje w tym zestawieniu ósme miejsce. Jak wyglądają dane statystyczne dotyczące szczepień? 

reklama

W Łódzkiem w pełni zaszczepiło się do tej pory 1 241 471 osób, a w samej Łodzi - 464 295. Powiat zgierski ma na koncie 67 996 w pełni zaszczepionych mieszkańców. W powiecie kutnowskim całkowicie zaszczepionych jest 47 968 osób, w łęczyckim – 26 516.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama