Reklama

Ceny ubezpieczeń znów maleją, kary za brak OC rosną. Ile zapłacą kierowcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ceny ubezpieczeń znów maleją, kary za brak OC rosną. Ile zapłacą kierowcy?  - Zdjęcie główne

Ile wynosi średnia wysokość składki OC? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Choć obecnie przyzwyczajeni jesteśmy raczej do wzrostu cen, branża ubezpieczeń jest wyjątkiem – początek 2022 roku przyniósł kolejny spadek cen ubezpieczeń samochodowych.

Średnie ceny ubezpieczeń samochodowych maleją w dynamicznym tempie. Z grudniowego raportu ranKING na stronie rankomat.pl wynikało,  że w ostatnim roku składka wynosiła aż o 10% mniej niż w 2020 roku. 

„W 2021 roku średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 602 zł i była niższa o 10% w porównaniu do roku poprzedniego. Ostatni kwartał 2021 r. wyróżnił się największą dynamiką spadku cen OC”. – czytamy na stronie rankomat.pl

Z najnowszego raportu wynika, że w stosunku do poprzedniego roku średnia cena składki obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy samochodów ponownie zmalała – aż o ponad 13 procent. W styczniu średnia cena OC wynosi 543 złote.

Wyższe kary za brak OC

Warto jednak pamiętać, że stawki u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się od siebie różnić – z pomocą przychodzą właśnie internetowe porównywarki cen ubezpieczeń. Pomimo tego, że zakres obowiązkowej polisy obejmującej każdego posiadacza auta jest taki sam, ceny u różnych ubezpieczycieli mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych. Do określenia wysokości składki liczą się też dodatkowe, indywidualne informacje na temat historii kierowcy. Nie cieszmy się więc zbyt szybko z ogólnego spadku cen – według przepisów ubezpieczyciel ma prawo sprawdzić między innymi kolizyjność kierowcy lub historię jego punktów karnych i w przypadku zdarzeń z jego udziałem, naliczyć wyższą składkę.  

Wzrost minimalnych płac w 2022 roku wiąże się również ze wzrostem kar za nieopłacenie obowiązkowego OC. Maksymalna kara za brak OC przekraczający 14 dni wynosi dwukrotność płacy minimalnej (stawka dla kierowców samochodów osobowych). 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy