reklama
reklama

Emerytura po zmarłym nie tylko dla wdowy. Komu jeszcze się należy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Emerytura po zmarłym nie tylko dla wdowy. Komu jeszcze się należy? - Zdjęcie główne

O świadczenie wnioskować mogą m.in. wdowy czy dzieci zmarłego | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPo śmierci męża wdowa może odziedziczyć jego emeryturę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie tylko ona. Sprawdź, kto jeszcze może starać się o przyznanie tego świadczenia.
reklama

Na podobne rozwiązanie może się również zdecydować mąż, jeżeli jego zmarła żona dostawała wyższą emeryturę. Trzeba jednak wiedzieć, że polskie prawo wyklucza sytuację, w której jedna osoba otrzymuje jednocześnie swoją emeryturę oraz świadczenie po zmarłym. 

Po śmierci współmałżonka należy zdecydować, które świadczenie chcemy pobierać.

Nie tylko mąż i żona. Tym osobom też należy się świadczenie 

Przejęcie emerytury po zmarłym określa się mianem renty rodzinnej. Ubiegać się o nią mogą nie tylko współmałżonkowie, lecz także inni członkowie rodziny, np. dzieci zarówno własne, jak i dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. ZUS informuje, że otrzymają ją:  

  1. do ukończenia 16 lat;
  2. jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty zostaje przedłużona do zakończenia tego roku studiów);
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat  lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
O świadczenie mogą się starać również wnuki przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Jeżeli chodzi o współmałżonka, to może on się starać o świadczenie w następujących sytuacjach:

reklama

  1. jeżeli w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy; 
  2. gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;
  3. sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  4. ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że owdowiała osoba, która nie spełnia tych warunków i nie ma źródła utrzymania, ma prawo do renty rodzinnej przez rok od śmierci współmałżonka lub przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej – nie dłużej niż przez 2 lata od śmierci współmałżonka. 

reklama

Zapewne niewiele osób wie, że o rentę rodzinną mogą się również starać rodzice osoby zmarłej. Muszą jednak spełnić taki sam warunek, jak osoba owdowiała (odnośnie wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy), albo w przypadku, gdy zmarły emeryt lub rencista, bezpośrednio przed śmiercią, utrzymywał ich. 

Renta rodzinna - na jakie świadczenie można liczyć

ZUS informuje, że renta rodzinna wynosi:

  1. 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  2. 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  3. 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Pracownicy ZUS, którzy zajmują się daną sprawą, badają uprawnienia zmarłego do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, do jakich mógł mieć prawo w chwili śmierci i upewniają się, że renta rodzinna jest przyznawana w najkorzystniejszej wysokości. 

reklama

Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje łączne świadczenie po zamarłym, które – w razie konieczności – dzieli po równo między uprawnionych. Pieniądze mogą zostać wypłacane w tym samym miesiącu, w którym został złożony wniosek. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama