reklama
reklama

Matura 2024. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina najważniejsze zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Matura 2024. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina najważniejsze zasady - Zdjęcie główne

Matury zaczynają się już we wtorek, 7 maja. | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat We wtorek, 7 maja rozpoczną się matury. Tradycyjnie już na pierwszy ogień pójdzie egzamin pisemny z języja polskiego.
reklama

W 2024 r. część pisemna egzaminu potrwa od 7 do 24 maja, a część ustna – od 11 (bez 12) do 16 maja oraz 20 do 25 maja. O czym należy pamiętać?

Matura 2024. Zobacz, jakie zaszły zmiany

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że ogółem przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej.

W tym roku egzamin będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015. – Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym po raz pierwszy absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej i osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych – wylicza komisja. 

Do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystąpią natomiast m.in.: absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, a także po raz pierwszy absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum. 

Najważniejsze zmiany, które będą obowiązywać na maturze 2024  to zmniejszenie liczby pytań jawnych na egzaminie ustnym z języka polskiego z 227 do 110, złagodzenie sposobu oceniania egzaminów pisemnych z języka polskiego, obniżenie wymagań egzaminacyjnych o ok. 25 proc, a także brak wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30%.

Jeżeli chodzi o pisemny egzamin z języka polskiego,to maturzyści otrzymają dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy zostanie podzielony na dwie części: 1. język polski w użyciu, 2. test historycznoliteracki. Drugi arkusz to wypracowanie, które zdający tworzy na wybrany przez siebie temat.

Natomiast podczas egzaminu ustanego z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw składający się z dwóch zadań. Pierwsze z puli zadań jawnych zawierać będzie zagadnienia sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej.

Drugie zadanie dotyczy zagadnienia związanego z literaturą, dziełami sztuki lubo językiem. Trzeba będzie je mówić na podstawie dołączonego do polecenia materiału. 

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym będzie trwać 180 minut. W arkuszu, który dostaną zdający, zabraknie zadań, za których rozwiązanie można było uzyskać 5 albo 6 punktów. Będzie za to więcej takich za 1 lub 2 punkty.  

Harmonogram egzaminów. Zobacz, kiedy trzymać kciuki za maturzystów

Maturę tradycyjnie już rozpocznie egzamin pisemny z języka polskiego. Odbędzie się on 7 maja, we wtorek. Początek o godzinie 9.00. W kolejny dzień (środa) uczniowie będą musieli się zmierzyć z matematyką na poziomie podstawowym. Początek również o godzinie 9.00. O tej samej egzaminie rozpocznie się sprawdzian z języka angielskiego na poziomie podstawowym, który zaplanowano na środę, 9 maja. Po południu, od godziny 14.00, egzamin pisemny z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz języka włoskiego (wszystko na poziomie podstawowym). W piątek rano  egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. 

Harmonogram egzaminów pisemnych w kolejnym tygodniu wygląda następująco:  

  • 13 maja (poniedziałek) – 9.00 - egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, 14.00 - egzamin z filozofii;
  • 14 maja (wtorek) – 9.00 - egzamin z biologii, 14.00 -  egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
  • 15 maja (środa) – 9.00 - egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, 14.00 - egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
  • 16 maja (czwartek) – 9.00 - egzamin z chemii, 14.00 -  egzamin z historii muzyki;
  • 17 maja (piątek) – 9.00 - egzamin z geografii, 14.00 - egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) na poziomie podstawowym;
  • 20 maja (poniedziałek) – 9.00 - egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, 14.00 - egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym;
  • 21 maja (wtorek) – 9.00 - egzamin z historii, 14.00 -  egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
  • 22 maja (środa) – 9.00 - egzamin z informatyki, 14.00 - egzamin z historii sztuki;
  • 23 maja (czwartek) – 9.00 - egzamin z fizyki, 14.00 - egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
  • 24 maja (piątek) – 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom podstawowy)
    godz. 10:35 – geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
    godz. 12:10 – chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
    godz. 13:45 – fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
    godz. 15:20 – biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
    godz. 16:55 – historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony). 
Część ustna – od 11 (bez 12) do 16 maja oraz 20 do 25 maja. Dokładne terminy i godziny egzaminów ustnych szkoły ustalają indywidualnie. 

Dodatkowa sesja. Kto może z niej skorzystać? 

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 3 do 17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych: 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych: 10-12 czerwca.

Egzamin poprawkowy odbędzie się 20 sierpnia 2024 r. (wtorek), godz. 9:00. Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) 21 sierpnia 2024 r. (środa). Drugą szansę otrzymają ci uczniowie, którzy nie zdadzą jednego egzaminu obowiązkowego.  

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama