reklama
reklama

Młodych nie stać na najem mieszkania i kredyt hipoteczny. „Mam się ożenić dla kredytu?”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels/ Zdjęcie poglądowe

Młodych nie stać na najem mieszkania i kredyt hipoteczny. „Mam się ożenić dla kredytu?” - Zdjęcie główne

Młodzi mają problem z zakupem mieszkania | foto Pexels/ Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światWiele młodych osób marzy o własnym kącie, mieszkaniu lub domu, gdzie będzie mogło spokojnie mieszkać. Ceny nieruchomości wciąż idą w górę, a to nie ułatwia zdobycia własnego mieszkania.
reklama

W 2023 roku udzielono o 25 procent więcej kredytów niż rok wcześniej, dzięki m.in. rządowemu programowi Bezpieczny kredyt 2 procent. Mimo to nie każdy może pozwolić sobie na takie przedsięwzięcie.

Wysokie koszty mieszkań powodują problemy

Dwudziesto- i trzydziestolatkowie coraz częściej myślą o swoim miejscu i chętnie przyglądają się rynkowi nieruchomości. Niektórzy chcą zakupić mieszkanie lub dom z myślą o założeniu rodziny, inni szukają swojego kąta, chcąc go w przyszłości wynająć. Bez względu na to, jaki jest ich cel, zderzają się z rzeczywistością wysokich kosztów i problemami z udzieleniem kredytu.

Deweloperzy po fatalnym dla branży 2022 roku nie zdołali przełamać negatywnego trendu i ponownie wystartowali z budową o ponad 50 tys. mniej lokali niż w 2021 roku. Brak stabilnego poziomu podaży nowych inwestycji znajdzie bowiem odzwierciedlenie w przyszłych cenach nieruchomości.

reklama

- informuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

Szacunkowo, za metr kwadratowy mieszkania w Łodzi należy zapłacić około 7463 zł za metr kwadratowy. W przypadku mieszkań deweloperskich ta cena zaczyna się w okolicach 9-10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Później dochodzą koszty wykończenia i umeblowania mieszkania.

Nie stać ich na zakup mieszkania

Wynajmuję mikrokawalerkę i planowałem kupić mieszkanie deweloperskie. Nawet wpłaciłem zaliczkę z ostatnich oszczędności, bo bałem się, że szybko zniknie oferta. Kiedy poszedłem do banku, okazało się, że nie dostanę pożyczki, bo mam za niskie dochody. Mam się ożenić dla kredytu, żeby było łatwiej? Ostatecznie musiałem zrezygnować z mieszkania.

- mówi Maciej z Łodzi.

reklama

Ta historia pokazuje, że wiele młodych osób jest sfrustrowanych, jednak kwestie finansowe nie pozwalają im na szybką zmianę czy zdobycie mieszkania.

Mam prawie trzydzieści lat i mieszkam z rodzicami. Aż wstyd powiedzieć to głośno, ale nie stać mnie na wynajem mieszkania, a co dopiero zakup. Studiowałam, pracuję, zarabiam powyżej najniższej krajowej. Mogłabym wynająć mieszkanie, ale wtedy zostaje niewiele, a nie chcę martwić się niespodziewanym wydatkiem, którego nie będę w stanie opłacić.

- mówi Gosia ze Zgierza.

Według raportu przygotowanego przez PFR Nieruchomości S.A. i Polityka Insight „Portret społeczno-ekonomiczny najemców w Polsce” okazuje się, że najwięcej mieszkań wynajmują osoby w wieku około 37 lat, a najmiększą grupę stanowią pełne lub niepełne rodziny z dziećmi. Ankiety przeprowadzono w grupie 603 osób i 59 procent z nich zaznacza, że choć wolałoby mieć własny kąt, to boi się zaciągnąć kredyt.

reklama

Nie wiem, co będę robić za rok, za pięć lat. Rynek się zmienia, a mam podjąć decyzję, że wezmę kredyt na trzydzieści lat? Boję się takiego zobowiązania. Moi rodzice miesiąc temu spłacili kredyt. Po raz pierwszy są w stanie oszczędzać. Dla mnie to przerażająca perspektywa.

- mówi Daniel z Łodzi.

Wiele osób uważa, że los na loterii trafili ci, którym udało się odziedziczyć mieszkanie. Tutaj również mogą spodziewać się komplikacji.

Dostałem mieszkanie po babci w centrum miasta. Bardzo się ucieszyłem, ale najpierw z żoną musieliśmy je wyremontować. To pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo z powodu ogrzewania znacznie wzrosły miesięczne opłaty. Teraz czekamy na narodziny drugiego dziecka i desperacko szukamy większego mieszkania na zamianę, ale nas na to nie stać.

reklama

- mówi Marcin ze Zgierza.

Mimo dogodnych warunków Bezpiecznego kredytu 2 proc. wielu osobom nie udało się go otrzymać. Kwestie mieszkaniowe powodują dużo stresu, niepewności i obaw o przyszłość. Wieloletnie zobowiązanie u wielu powoduje również poczucie przywiązania i rezygnację z planów. Niewielu stać również na wkład własny czy zakup mieszkania za gotówkę.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama