Reklama

Reklama

Pomoc dla uchodźców się kończy? "Nie możemy przekazywać środków w nieskończoność”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Pomoc dla uchodźców się kończy? "Nie możemy przekazywać środków w nieskończoność”  - Zdjęcie główne

P. Szefernaker mówił o nowych rozwiązaniach dot. pomocy uchodźcom z Ukrainy | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat W rozmowie z Polsat News wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Szefernaker mówił o różnych formach pomocy przybyłym do Polski osobom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Reklama

Wiceszef MSWiA odpowiadał na pytania dotyczące wsparcia dla Ukraińców, między innymi o kwestię świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wojennym z Ukrainy w wysokości 40 złotych za osobę dziennie. Może być ono wypłacane za okres do 120 dni pomocy (początkowo było to 60 dni). Jak zapowiadano, okres ten nie będzie ponownie wydłużany, w szczególnych przypadkach ustawa dopuszcza jednak wyjątki, dotyczą one między innymi wspierania osób, które opiekują się starszymi czy niepełnosprawnych. 

„Nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom z Ukrainy w nieskończoność” - mówił Paweł Szefernaker. Wiceminister poinformował również o rozwiązaniach przygotowanych dla uchodźców, mających pomóc im się usamodzielnić - "Osoby, które będą potrzebowały obiektywnie pomocy, będą tę pomoc otrzymywały" - wyjaśnił.

Obozy dla uchodźców? Wiceminister MSWiA komentuje

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał, że do końca czerwca zostaną przygotowane przepisy określające, które osoby będą mogły otrzymać pomoc. "Przypomnę, że w dalszym ciągu będą także miejsca zakwaterowania zbiorowego, więc jeżeli ktoś uzna, że nie ma innej możliwości, to będziemy pracować nad tym, aby trafił do takiego miejsca" - powiedział wiceminister.

Szefernaker zapytany o to, czy w Polsce spodziewać się będzie można obozów dla uchodźców stanowczo odpowiedział: "Broń Boże, nie". "To są na przykład ośrodki spółek Skarbu Państwa, czy samorządowe, czy rządowe, różnego rodzaju pensjonaty, które na co dzień są wykorzystywane na rzecz pomocy uchodźcom" – mówił w rozmowie z Polsatem. Wspomniał również o systemowej pomocy uchodźcom ze strony organizacji pozarządowych. "W najbliższych dniach przedstawimy taki plan związany ze współpracą rządu z organizacjami pozarządowymi, np. dla osób niepełnosprawnych" - dodał.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy